Reklama

Sladká bylinka, ktorá je nenáročná na pestovanie! 8 dôvodov, prečo mať doma stéviu

1 stévia dokáže poskytnúť až ½ kg sušených lístkov, ktoré nahradia viac ako 100 kg cukru.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Určite ste už počuli o sladkej bylinke. Stévia je dnes populárnym sladidlom a okrem stéviového cukru z nej viete v obchodoch nájsť aj rôzne tekuté sladidlá. Ak by ste jej chuť a silu chceli vyskúšať, tak vám porastie aj doma v črepníku či v záhrade.

8 dôvodov, prečo sa oplatí
 

  • 1. Bylinu už v minulosti využívali Indiáni na sladenie. Pripravovali z nej napríklad aj populárny čaj maté. Čaj z lístkov stévie si môžete
    pripraviť doma aj vy.
     

Zdroj: profimedia.sk

Sladká stévia znižuje únavu.

  • 3. Listy obsahujú minerálne látky napr. fosfor, železo, mangán, vápník, draslík, horčík, sodík, meď, nikel, síra. Taktiež sú v nich zastúpené vitamíny A a C. 
     
  • 4. Stévia napomáha znižovať pocit únavy. 
     
  • 5. Znižuje hladinu krvného cukru. ​
     
  • 6. Má antibakteriálne účinky
     
  • 7. Svoju sladkosť má vďaka komplexu sladivých látok, ktoré sú obsiahnuté takmer v celej rastline. Výnimkou je koreň. Aj dnes sa využíva na sladenie rôznych nápojov či potravín, pretože je to prírodné sladidlo, ktoré nemá takmer žiadne kalórie. 

  • Zdroj: profimedia.sk

    Stévia sa používa ako náhrada cukru.

  • 8. Sušené listy stévie sú ešte sladšie ako tie čerstvé. Drobné lístky môžete použiť ako sladidlo do čaju či iných nápojov. Je vhodná aj na sušenie, pre diabetikov a má aj mierne antibakteriálne účinky.
  • Pestovanie krok za krokom 

    Rastlina obľubuje slnečné miesta, ale zvládne aj polotieň. Pri polotieni však treba rátať s tým, že rastlinka bude menšia. Ľahko ju dopestujete zo semienok. Vysievajú sa vo februári alebo v marci. Môžete ich predpestovať v skleníku alebo doma. Najlepšie je, ak črepník prikryjete fóliou, aby mali semienka pri klíčení vlhkosť. 

    Priesady môžete vysadiť do záhrady, ak už nehrozia mrazy, ale dariť sa im bude aj v nádobách. Môžete ich mať na parapete či balkóne. Ideálna je východná strana.

    Dostatok svetla a pravidelná zálievka vám zabezpečia, aby bola stévia pekne sýtozená. Pravidelným zaštipovaním podporíte jej rozkonárenie a zabránite aj kvitnutiu. 

    Listy je vhodné zberať ešte pred kvitnutím, kedy sú najlepšie. Môžete z rastlinky odobrať viacero vetvičiek, ktoré zavesíte dole hlavou a na suché a vzdušné miesto. Po pár dňoch z nich suché listy odoberiete. ​

    Problém však nastáva s nástupom chladného počasia, ktoré stévia nezvláda. Nevyhovujú jej už teploty okolo 10°C. Preto ju je treba na zimu presadiť do črepníka a schovať do vnútra. Najlepšie do miestnosti s teplotou okolo 12 až 15 °C. Taktiež ju môžete zrezať. Jej listy zvyknú počas tohto obdobia úplne uschnúť, ale ak sa o ňu postaráte a doprajete jej zálievku, tak na jar opäť ožije. 

    Môžete si z nej však zabezpečiť aj nové rastlinky. Tie získate ľahko pomocou odrezkov alebo delením. 

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.