Sladká bylinka, ktorá je nenáročná na pestovanie! 8 dôvodov, prečo mať doma stéviu
29. 12. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:50)

Zdroj: profimedia.sk
Určite ste už počuli o sladkej bylinke. Stévia je dnes populárnym sladidlom a okrem stéviového cukru z nej viete v obchodoch nájsť aj rôzne tekuté sladidlá. Ak by ste jej chuť a silu chceli vyskúšať, tak vám porastie aj doma v črepníku či v záhrade.
Zdroj: pinterest.com/practicalselfreliance.com
Zdroj: food.com
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
8 dôvodov, prečo sa oplatí
- 1. Bylinu už v minulosti využívali Indiáni na sladenie. Pripravovali z nej napríklad aj populárny čaj maté. Čaj z lístkov stévie si môžete
pripraviť doma aj vy.
Zdroj: profimedia.sk
Sladká stévia znižuje únavu.
Zdroj: profimedia.sk
Stévia sa používa ako náhrada cukru.
Pestovanie krok za krokom
Rastlina obľubuje slnečné miesta, ale zvládne aj polotieň. Pri polotieni však treba rátať s tým, že rastlinka bude menšia. Ľahko ju dopestujete zo semienok. Vysievajú sa vo februári alebo v marci. Môžete ich predpestovať v skleníku alebo doma. Najlepšie je, ak črepník prikryjete fóliou, aby mali semienka pri klíčení vlhkosť.
Priesady môžete vysadiť do záhrady, ak už nehrozia mrazy, ale dariť sa im bude aj v nádobách. Môžete ich mať na parapete či balkóne. Ideálna je východná strana.
Dostatok svetla a pravidelná zálievka vám zabezpečia, aby bola stévia pekne sýtozená. Pravidelným zaštipovaním podporíte jej rozkonárenie a zabránite aj kvitnutiu.
Listy je vhodné zberať ešte pred kvitnutím, kedy sú najlepšie. Môžete z rastlinky odobrať viacero vetvičiek, ktoré zavesíte dole hlavou a na suché a vzdušné miesto. Po pár dňoch z nich suché listy odoberiete.
Problém však nastáva s nástupom chladného počasia, ktoré stévia nezvláda. Nevyhovujú jej už teploty okolo 10°C. Preto ju je treba na zimu presadiť do črepníka a schovať do vnútra. Najlepšie do miestnosti s teplotou okolo 12 až 15 °C. Taktiež ju môžete zrezať. Jej listy zvyknú počas tohto obdobia úplne uschnúť, ale ak sa o ňu postaráte a doprajete jej zálievku, tak na jar opäť ožije.
Môžete si z nej však zabezpečiť aj nové rastlinky. Tie získate ľahko pomocou odrezkov alebo delením.