Majú tvar kruhu a ich použitie vám nezaberie viac ako tri minúty. Práca s nimi je veľmi čistá a nevyžaduje špeciálnu prípravu.

Nevýhodou môže byť pomerne obmedzený sortiment. V balení sa zvyčajne nachádzajú tri výsevné disky, pričom každý môže obsahovať semená iného druhu alebo rôzne kombinácie. V jednej pestovateľskej nádobe pri správnej starostlivosti môžete dopestovať zaujímavú zmes byliniek na čaj alebo rôznofarebné bazalky. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj odrody rajčiakov určené na pestovanie v črepníkoch, rôzne kombinácie listových zelenín a čili papričiek.

- Ako pri používaní výsevných diskov uspieť?
- Kvalitný substrát: Je vhodné použiť výsevný, ktorý neobsahuje veľa živín. Pri vyhnojenom substráte je podstatne sťažené klíčenie semien.
- Dostatočná vlhkosť: Starší substrát býva presušený a horšie viaže vodu. Prevlhčite ho ešte pred naplnením do črepníkov.
- Primeraná hĺbka: Na zasypanie disku stačí niekoľko milimetrov, najviac 1 cm substrátu.
- Predchádzanie prísušku: Pri nekvalitnom substráte sa môže vytvoriť prísušok, ktorý bráni prenikaniu vzduchu ku klíčiacim semenám. Jeho vzniku predídete použitím nezlievavého substrátu a tým, že po zasypaní výsevného disku už povrch nepolejete, ale len prikryjete netkanou textíliou.
- Pravidelná zálievka: Substrát udržiavajte optimálne vlhký. Polievajte opatrne, no tak, aby ste prevlhčili celý profil črepníka.
- Správna teplota: Je veľmi mylné myslieť si, že všetky výsevy môžete postaviť na parapet nad radiátor. Každý rastlinný druh má inú minimálnu, optimálnu a maximálnu teplotu na klíčenie. Napríklad petržlen, ale aj mnohé iné zeleniny dokonca na klíčenie vyžadujú striedanie dennej (vyššej) a nočnej (nižšej) teploty.