Aké dreviny sa dajú pestovať v nádobách?
15. 3. 2018, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:49)

Zdroj: profimedia.sk
Premýšľate, aké kvitnúce rastliny budete tohto roku pestovať na balkóne? Nezabúdajte aj na to, že spoločnosť im môžu robiť aj rôzne dreviny – či už kvitnúce, okrasné listami alebo vždyzelené.
Ak nemáte vhodné miesto na prezimovanie teplomilných druhov, ako sú napríklad oleandre, palmy, granátovníky a podobne, zvoľte domáce druhy, ktoré bez problémov zvládnu aj naše zimy. Keďže budú celoročne vonku, na výsadbu používajte nádoby odolné proti mrazu.
Výber nádoby
Najpraktickejšie sú terakotové, ale ak sú väčšie, sú dosť ťažké aj bez zeminy. Z tohto pohľadu sú vhodnejšie plastové, pri ich nákupe však upriamte pozornosť na materiál, z akého sú vyrobené, hlavne či odolajú nízkym teplotám. Pod veľké nádoby sa hodia podložky na kolieskach, ktoré vám uľahčia presun nádob po balkóne či terase. Vďaka nim budete môcť meniť kompozíciu podľa toho, čo práve kvitne.
Ktoré druhy?
Zo vždyzelených drevín sú vhodné zakrpatené formy ihličnanov, najmä borovíc, ale aj smrekov, borievok či tují. Dobre sa uplatňujú aj listnaté druhy, ako je skalník, bršlen, cezmína, hlohyňa, krušpán. Do menších priestorov je vďačný brečtan, ktorý sa dá pestovať v závesných nádobách alebo viesť po konštrukcii.
Zdroj: Shutterstock
Mladé rastliny sa tvarujú jednoducho, ale napraviť viete aj chybu na starších.
Z kvitnúcich drevín sa v nádobách dá pestovať napríklad zlatovka, menšie odrody orgovánov i rododendronov, okrasné čerešne, ako aj trojpuk, hortenzie, nátržníky či ibišteky sýrske, ktoré svojimi kvetmi spestria balkón koncom sezóny.
V jesenných mesiacoch sú okrasou dreviny, ktoré tvoria farebné plody - napríklad cezmína, hlohyňa, bršlen, skalník.
Čo s nimi v zime?
Všetky tieto druhy sú odolné proti mrazu, ale pri pestovaní v nádobách je ohrozený ich koreňový bal, ktorý nie je tak dobre chránený, ako keď rastie v záhone. Pred nástupom zimy preto črepníky nezabudnite obaliť izolačnou vrstvou.