Reklama

Ako zazimovať ČREPNÍKOVÉ rastliny? Čo vyžaduje fuksia, oleander či bugénvilea?

Balkónové rastliny

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Mnohé druhy balkónových rastlín sú trvalky s krovitým rastom a na zimu ich treba presunúť do priestorov, kde nemrzne. Viete, aké podmienky im zabezpečiť, aby na jar opäť ožili?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ušetrite miesto a zazimujte muškáty v krabici! Je to lacné, rýchle a spoľahlivé

    Každá rastlina vyžaduje na prezimovanie iné podmienky. Niektoré musia byť v chlade a tme, iné potrebujú svetlo a vyššiu teplotu, iné môžu zimu prežiť na okne v izbe, kde sa nekúri. Najvhodnejšie sú chladné chodby, kde je dostatok svetla alebo pivnice, ktoré sa dajú vetrať. Môžete využiť aj garáže, kde nemrzne, alebo skleníky.

    Priestory pred zimovaním rastlín dôkladne pripravte. Podlahu pozametajte, poprípade umyte okná. Na ochranu pred chladom a nadmernou vlhkosťou si zaobstarajte polystyrénové alebo drevené podložky pod črepníky. Všetky rastliny pred uložením starostlivo prezrite, odtrhnite suché, poškodené listy i výhonky a skontrolujte výskyt škodcov.

    Kedy rastliny presunúť?

    Platí, že čím dlhšie rastliny zostanú vonku, tým sú odolnejšie proti napadnutiu škodcami a hubovými chorobami a lepšie zvládnu prezimovanie. V podstate však musia byť zazimované pred prvými mrazmi. Najskôr by ste mali schovať podslnečník, lebo už teploty pod 10 °C mu môžu uškodiť. Naopak, oleander, olivovník krátkodobo znesú aj jemné mrazíky.

    Fuksie

    Je ich možné uložiť ich do svetlej pivnice – rastliny predtým zrežte aspoň o polovicu a počas celej zimy takmer nepolievajte. Ani v tmavej pivnici nezahynú, len zhodia všetky listy. Znesú teploty aj tesne nad nulou. Ak nemáte vhodnú pivnicu, dajte ich do nevykurovanej miestnosti, svetlej chodby alebo na schodisko, prípadne do zimnej záhrady. Rastliny zrezávať nemusíte, postačí im teplota do 10 °C.

    Ďalšie črepníkové rastliny, ktoré je nutné zazimovať, nájdete na ďalších stranách...>>>

    Zdroj: shutterstock

    Keďže všetky časti mandevily sú jedovaté, pri manipulácii s ňou si dávajte pozor. Pri reze používajte rukavice, lebo výhonky ronia mliečnu tekutinu, ktorá môže spôsobiť podráždenie pokožky.

    Mandevila

    Na jeseň s príchodom chladnejších dní a nocí rastlina spomalí rast a kvetné puky začínajú opadávať. Vtedy ju preneste do svetlej miestnosti (skleník, nevykurovaná izba alebo chodba), kde je teplota 7 až 10 °C. Ak máte veľký exemplár, aby zaberal menej miesta, výhonky môžete skrátiť a použiť na rozmnožovanie. Po prenesení dovnútra môže stratiť časť listov, čo je prirodzená reakcia. Zálievku obmedzte, v zime ju stačí poliať zhruba raz za mesiac. Substrát však pravidelne kontrolujte, keď vyschne, rastlinu polejte. Občas prezrite listy, či sa na nich neobjavili škodce. Vo februári môžete výhonky radikálne skrátiť a po presadení do väčšej nádoby premiestniť na miesto s teplotou okolo 18 °C. Vrcholovými odrezkami, ktoré získate pri reze, si rastlinu môžete rozmnožiť.

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Na jej konárikoch sa nachádzajú tŕne, v domovine sa preto často používa na ploty ako ochrana pred neželanými návštevníkmi.

    Bugénvilea

    Aby ste sa z rastliny mohli tešiť aj na budúci rok, včas ju treba preniesť na svetlé, chladné a vzdušné miesto s teplotou do 10 °C. Dôležité je nedať ju priamo na chladnú podlahu – pod črepník podložte napríklad polystyrén. Opatrne ju treba polievať, nesmie však dôjsť premokreniu. Pri nedostatku vlahy alebo vzdušnej vlhkosti zhadzuje listy. Rastlina sa však zväčša čoskoro spamätá a vyženie nové výhonky.

    Zdroj: Shutterstock

    Kvety brugmansie nájdete v bielych, ružových, žltých alebo oranžových odtieňoch. Ich veľkosť a nevšedná krása vnesie do záhrady nádhernú a zmyselnú atmosféru.

    Brugmansia

    Schovajte ju skôr, ako prídu prvé mrazy, ktoré by ju vážne poškodili. Na jeseň ju presuňte do svetlej miestnosti s teplotou okolo 12 °C. Počas zimy polievajte každé dva týždne, aby celkom nevyschla. Zásadou je, že zemina musí byť vlhká, nie mokrá. Pri prezimovaní pri teplote 15 °C ju polejte radšej každý týždeň. Anjelskú trúbku zrezávajte len ak to je nutné z priestorových dôvodov.

    Zdroj: shutterstock

    Olovník uškatý (Plumbago auriculata) sa rozmnožuje semenami, alebo pomocou polovyzretých odrezkov na konci leta.

    Enciánový stromček

    S klesajúcimi teplotami ho na jeseň presuňte buď na bezpečné svetlé miesto s teplotou okolo 10 až 15 °C alebo tmavej miestnosti s nižšou teplotou okolo 5°C. Zálievku obmedzte na minimum a samozrejme vynechajte hnojenie. Počas zimného obdobia môže zhodiť listy.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako vyplýva z jeho slovenského názvu podslnečník, dobre sa cíti na svetlých alebo čiastočne zatienených miestach, neuškodí mu však ani niekoľkohodinové priame slnko.

    Podslnečník

    Po prenesení do miestnosti s teplotou 12 až 15 °C obmedzte zálievku, no substrát nesmie úplne vyschnúť. Podslnečník potrebuje aj v zime svetlé stanovište, v málo osvetlenom a chladnejšom prostredí zhodí listy aj puky a končeky výhonkov zhnednú. Rozmnožiť si ho môžete na jar vrcholovými odrezkami, ktoré zostali po odrezaní.

    Oleander

    Na prezimovanie potrebuje podmienky, ktoré sa čo najviac podobajú klíme v jeho prirodzenom prostredí. Umiestnite ho do svetlej miestnosti, s teplotou v rozmedzí 5 až 15 °C. Platí, že čím vyššia bude teplota, rastlina bude vyžadovať aj viacej rozptýleného svetla. Nezabudnite na pravidelné vetranie, čo značne eliminuje výskyt chorôb a škodcov. Treba však dbať, aby rastlina nestála v prievane permanentne. Obmedzte zálievku na minimum, no substrát nenechajte úplne preschnúť. Oleander počas zimy pravidelne kontrolujte a raz za týždeň ho mierne zalejte.

    Zdroj: shutterstock

    Staršie olovníky je dobré na jar mierne prerezať, čím ich prevzdušníte, presvetlíte, podporíte kvitnutie, udržíte požadovaný tvar a veľkosť. Môžete si ho skúsiť rozmnožiť v lete odobratím polovyzretých odrezkov.

    Olovník

    Keďže pochádza zo subtropickej Afriky, na zimu ho preneste do svetlej miestnosti s teplotou asi 10 °C. Nielenže takto zabránite jeho vymrznutiu, ale táto teplota je dôležitá aj pre založenie kvetných púčikov do ďalšej sezóny. Ak sa stane, že olovník začiatkom jesene nestihnete do bezpečia bezmrazej miestnosti preniesť včas a nadzemná časť rastliny namrzne, v prípade, že nedôjde k poškodeniu koreňov, opäť sa zotaví. Vo februári mu doprajte jarný rez. Odrežte všetky odumreté a poškodené výhonky a tie, ktoré rastlinu vnútri príliš zahusťujú. Nebojte sa silného prerezania až na konečnú dĺžku zvyšných výhonkov asi na 25 cm.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.