Južná orientácia
Južná strana je počas dňa vystavená slnku. Jeho lúče balkón neprestajne zohrievajú, preto sa tu darí rastlinám, ktoré to milujú. Na to, aby prežili úpek, potrebujú kvalitnú nádobu, prísun živín a dostatok vlahy.
Vhodná výsadba
Na vašom južne orientovanom balkóne sa bude dariť muškátom, petúniám, papuľkám, lobelkám, gazániám, železníkom. Vhodné sú aj georgíny, cínie, popínavé ruže a nenáročné sanvitálie.

Východná orientácia
Typickou črtou balkónov s východnou orientáciou je ranné slnko. Len niekoľko hodín naň dopadajú jemné slnečné lúče a popoludní na ňom býva príjemný chládok a tieň. Na takomto balkóne v prípade pravidelnej zálievky môžete pestovať takmer čokoľvek. Akurát rasltiny, ktoré milujú slnko, budú tvoriť menej kvetov. Uprednostňujte teda také, ktoré nepotrebujú priame slnko.
Vhodná výsadba
Menšie množstvo svetla stačí podslnečníkom, netýkavkám, begóniám hľuznatým, hortenziám i fuksiám, dvojzubom, srdcovkám. Porastú aj zvončeky, cyklámeny, lobelky, koleusy, ageráty, diascie, železníky, aksamietnice, sirôtky, muškáty či petúnky. Tie však, ako sme spomínali, potrebujú priame slnko pre tvorbu kvetov, preto treba počítať s tým, že ich bude menej. Dariť sa tu bude aj japonským javorom, rôznym druhom tráv či kuchynským bylinkám.

Západná orientácia
Na balkón orientovaný na západ svieti slnko niekoľko hodín denne, zväčša popoludní až na sklonku dňa. Preto vyhovuje podobným druhom ako na východnej strane. Západné slnko je však ostrejšie a vzduch počas letných dní býva viac rozpálený ako ráno.
Vhodná výsadba
Veľkú šancu majú na balkóne so západnou orientáciou ruže. Nielen v črepníkoch miniatúrne, ale aj kríčkové. Rovnako sa tu bude dariť muškátom, petúnkam, čarodejkám, papučkám, lobelkám, hluchavkám koleusom či skalniciam. Západná orientácia ale patrí hlavne úžitkovým rastlinám vhodným na balkón a tiež bylinkám.

Severná orientácia
Na severný balkón svieti minimum slnka. Hoci by sa mohlo zdať, že riešenie pre výsadbu neexistuje, opak je pravda. Dariť sa tu bude nielen trvalkám, ale aj letničkám. Voľte ale druhy, ktorým vyhovuje polotieň až tieň. Rastliny majú nižšie nároky na vlahu.
Vhodná výsadba
Do polotieňa až tieňa sú vhodné nezábudky, čemerice, prvosienky, sirôtky, fuksie, begónie hľuznaté, netýkavky, hluchavky, hortenzie, funkie, astilby, heuchery a pakosty. Z nekvitnúcich sú to bambusy a okrasné trávy, paprade či brečtan, zimozeleň, vavrínovce, azalky a krušpán. Z úžitkových rastlín sa tu darí kanadským čučoriedkam, jahodám a ázijským šalátom. Vhodné sú aj ihličnany.
