Reklama

Chcete, aby CHRYZANTÉMY kvitli čo najdlhšie? Na toto si dajte pozor už pri kúpe!

Viete, čo charakterizuje záhradu na jeseň? Predsa chryzantémy!

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Lákavé kvety chryzantém pútajú pozornosť farbou a košatým vzhľadom. Ak ale chcete, aby vám chryzantéma v nádobe vydržala čo najdlhšie v tip-top kondícii, nenechajte sa zlákať jedným detailom.

Z pestrých kvetov chryzantém sa budete tešiť naozaj dlho, keď sa pri kúpe nenecháte zlákať plne rozkvitnutými rastlinami, ale siahnete po tých s pukmi. Budú rozkvitať postupne, čím sa významne predĺži čas kvitnutia u vás doma či na hrobe. Navyše, ak málo rozkvitnuté chryzantémy plánujete presadiť do nádoby na okno, rastlina bude mať menší stres, ako keď sa tak udeje v plnom kvete.

Čas kvitnutia významne predĺži priebežné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Tie nebudú rastlinu oberať o krásu, poskytovať živnú pôdu hubovým chorobám, a zároveň poskytnú priestor na tvorbu nových kvetov.

Keď si rastliny prinesiete domov, postavte ich na slnečné stanovište (potrebujú aspoň 6 hodín denne, v opačnom prípade sú vytiahnuté a tvoria málo kvetov) chránené pred dažďom, ktorý kvetom uberá na kráse. Nepreháňajte to ani so zálievkou ku koreňom, ale nenechajte ich ani vyschnúť, obzvlášť v puku sú na sucho citlivé. Vždy myslite na to, že voda by sa pri polievané nemala dostať na listy.

Na podporu kvitnutia chryzantémam doprajte správnu dávku hnojiva s vyšším obsahom fosforu na lepší rast koreňov. Nehnojte na jeseň vysadené rastliny ako letničky vysadené na jar.

— Záhradkár

Chryzantémy si rozumejú s...

Ak plánujete chryzantémy vysadiť do nádob na okno či terasu, zvoľte si nízke a drobnokveté odrody. Spoločnosť im potom môžu robiť vzrastovo menšie druhy ako je gaultéria, vres, cyklámen či fialka sirôtková. Vzrastovo väčšie chryzatémy vyniknú v spoločnosti zakrpatených okrasných drevín akou je napríklad choysia, no ukážu aj v prítomnosti ihličnanov.

Aj napriek odolnosti k chladu sú zakvitnuté chryzantémy citlivé na mráz. Ten kvety popáli a razom sa vytratí efekt, pre ktorý ste ich kupovali. Doprajte im preto ochranný kryt z bielej netkanej textílie vždy, keď je predpoklad prízemného mrazu. Tuhú zimu zvládnu len vysadené v pôde. Ak chcete chryzantémy zachovať aj do budúceho roka, najlepšie urobíte, keď ich prezimujete v skleníku alebo v studenom priestore, kde teplota neklesá pod bod mrazu a na jar ich vysadíte do záhrady približne o 2 cm hlbšie ako rástli v črepníku. Miesto, ktoré ste im vybrali dôkladne vyčistite od buriny, plytké korene sú na ne citlivé. Užitočná je aj dobrá drenážna vrstva, ktorá odvedie prebytočnú vodu z okolia koreňov a zamedzí hnilobe.

Pred zazimovaním nezabudnite rastlinu zrezať vo výške približne 5 cm nad povrchom substrátu a pravidelne zalievať.

— Záhradkár

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 5:16
Remaining Time 5:16
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vysádzame vresy, vresovce, chryzantémy a iné jesenné krásky

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.