Ešte nikdy vám NEPREŽILI? Toto treba urobiť s CHRYZANTÉMAMI na hroboch aj na terase
7. 10. 2024, 0:00

Zdroj: shutterstock
Škála farieb chryzantém je skutočne bohatá, kvety môžu byť biele, žlté, ružové, oranžové, červené až bronzové, v poslednom období sa dokonca objavili zelené kvety a existujú aj dvojfarebné odrody.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zdroj: shutterstock
Vďaka vyšľachteným odrodám je k dispozícii v mnohých farbách, a preto si ju môžete zladiť s rôznymi doplnkami a ozdobnými tekvicami.
Pokiaľ ste si priniesli z obchodu chryzantémy v črepníkoch a máte ich na balkóne, terase alebo na schodisku pred domom, snažte sa, aby na ne príliš nepršalo a boli v zákryte pred vetrom. Pokiaľ na ne nebude pršať a nebude ich zemina premočená, vydržia dlhšie krásne.
Zdroj: Shutterstock
Ak sa rozhodnete pestovať chryzantémy v záhrade, pri nákupe si dávajte pozor, aby ste si vybrali mrazuvzdorné odrody.
Na tvorbu kvetov je vhodné teplotné rozpätie 16 až 25 °C. Avšak, keďže sa jedná o jesenné kvety, logika nepustí a vhodnejšia je teplota okolo 16 °C. Pokiaľ, ale hrozí riziko jesenných mrazíkov, je treba kvety chrániť presťahovaním do skleníka alebo pod netkanú textíliu, pretože puky môžu namŕzať.
Zdroj: Shutterstock
Pokiaľ si teda domov donesiete chryzantémy v nádobe, vedzte, že ich nesmiete nechať preschnúť. Takže i napriek chladnejšiemu počasiu im treba dopriať vlahu.
Zavlažovanie je pre chryzantémy veľmi dôležitým faktorom vedúcim k úspechu, ale i tu je na mieste opatrnosť. Korene nesmú ostať za žiadnych okolností premokrené. Najviac vody chryzantémam doprajte po vytvorení viditeľného kvetného puku.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
S najvyššou pravdepodobnosťou si donesiete mrazuvzdornú odrodu, takže ochrana pred mrazmi vám odpadá. To však neplatí pre korene v nádobe, ktorú treba zatepliť.
Prihnojovať v čase kvitnutia už netreba. Nech už máte chryzantémy v ozdobnej nádobe alebo na záhone, nezabudnite z nich pravidelne odstrániť suché kvety. Budú pôsobiť oveľa zdravšie.
Zdroj: shutterstock
V prípade, že by malo v noci mrznúť, kvetiny jednoducho zakryte. Najvhodnejšia je biela netkaná textília, ktorá ich lepšie ochráni, ako noviny.
Aby po odkvitnutí načerpali silu na ďalší rok, treba ich zaštipnúť a odstrániť odkvitnuté kvety. Stonky po odkvitnutí nestrihajte. Vhodnejšie je to vykonávať až na jar. Rastliny zbavené kvetov umiestnite do chladnej miestnosti, kde budú čakať do jari. Občas ich zalejte, ale nepreháňajte to, nech korene nezahnívajú.

Zdroj: NMH/Záhradkár