Holuby sú postrach všetkých BALKÓNOV! Ak nechcete stále upratovať ich TRUS, skúste TOTO
20. 5. 2024, 0:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Bez adekvátnej ochrany je otázkou času, kedy vám holuby na balkóne urobia hotovú spúšť. Tým skôr, pokiaľ na balkón, lodžiu či terasu nechodíte pravidelne. Môže to viesť až k tomu, že sa na mieste zahniezdia a vy po nich budete upratovať hromady trusu.

Upracte balkón
Zdroj: shutterstock
Ak máte na balkóne hniezdo, treba to už nechať na profíkov. Pri akejkoľvek likvidácii hniezda s vajíčkami, si musíte byť totižto istí, že sa nejedná o holuba hrivnáka, ktorý je zákonom chránený a jeho spoločenská hodnota je 600 eur za jedinca.
Prvý krok, ako sa zbaviť holubov je urobiť balkón menej atraktívnym. Začnite dôkladným čistením, odstráňte starý nábytok, ako sú rozbité stoličky, črepníky, ktoré by vtáky mohli použiť na hniezdenie. Tiež pomôže odstránenie zdrojov potravy alebo vody. Ak máte tlakový čistič, teraz je čas ho použiť.
„Voňavá“ zmes
Zdroj: shutterstock
Vôňa octu a korenia bude pre tieto lietajúce tvory nepríjemná a pomôže vám udržať ich čo najďalej od vášho balkóna.
Holuby nemajú rady silné a nepríjemné pachy a práve táto zmes vám môže pomôcť ich odplašiť. Zmiešajte rovnaké diely vody a octu v rozprašovači a pridajte štipku čili a korenia. Nastriekajte na povrch balkóna, vrátane ríms a zábradlia, kde sa holuby zdržiavajú.
Ostré hroty
Zdroj: shutterstock
Hroty sú efektívnym riešením, ale môžu vyzerať trochu nevzhľadne, takže nemusia byť najlepšou voľbou. Rovnako môžu byť nebezpečné, ak máte malé deti alebo domácich miláčikov.
Ďalšou možnosťou je inštalácia hrotov. Hroty sú kovové alebo tvrdé plastové tyčky s ostrým zakončením, ktoré sa dajú pripevniť na rímsy a zábradlia. Holuby nebudú môcť na tieto povrchy pristáť, čo im znepríjemní pobyt na vašom balkóne.
Použite sieť
Zdroj: shutterstock
Montáž siete proti vtákom nie je vôbec zložitá a ak sa časom zašpiní, dá sa aj vyprať.
Ak uprednostňujete diskrétnejšiu možnosť, môžete skúsiť použiť sieť, ktorá môže byť natiahnutá cez celý balkón alebo len cez určité miesta, ako je napríklad zábradlie. Mala by byť vyrobená z materiálu, ktorý je dostatočne pevný, aby udržal váhu vtáka, ale aj ľahký, aby umožnil priechod vzduchu a svetla.
Atrapy dravcov
Zdroj: shutterstock
Ideálne umiestnenie havrana je na okraj budov, rímsy alebo medzi výsadbu alebo trávnik. Uchytí sa do zeme pomocou plastového klinca alebo zavesí sa.
Holuby majú rešpekt pred dravým vtáctvom, ale napríklad aj pred havranmi, ktoré im zvyknú kradnúť vajcia. Preto môžete skúsiť umiestniť na balkón atrapu havrana. Pozor! Po istom čase ho presuňte, pretože holub môže zistiť, že sa jedná len o atrapu.
Nekŕmte ich!
Zdroj: shutterstock
Veľkým problémom je tiež to, že trus, ale aj samotné holuby, prenášajú rôzne pre človeka nebezpečné ochorenia. Napríklad tehotné ženy a deti by s trusom a vtákmi vôbec nemali prichádzať do kontaktu.
Môže to byť lákavé, ale v skutočnosti to narobí viac škody ako úžitku. Kŕmenie holubov môže byť pre nich aj ich okolie nebezpečné, pretože môže prilákať iné vtáky a vytvoriť chaotické a nehygienické prostredie. Väčšina holubov si dokáže nájsť potravu bez ohľadu na ročné obdobie.
Stále v pohybe
Zdroj: shutterstock
Nielenže vám oživia balkón, ale proti dotieravým vtákom sú pomerne účinné.
Odrážajú slnečné svetlo, vo vetre sa točia a niektoré aj vydávajú zvuk. Občas ich však na balkóne premiestnite. Nevýhodou je, že neznesú príliš silný vietor a tiež majú tendenciu odrážať slnečné lúče.
Ultrazvukový plašič
Zdroj: shutterstock
Odpudzovač zapojíte do elektriny a zbavíte sa tak holubov v dosahu až 40 metrov! Funguje aj ako plašič lastovičiek alebo iného neželaného vtáctva.
Elektronický odpudzovač vydáva ultrazvukové signály. Pre vtákov sú veľmi nepríjemné, a preto sa vyhýbajú priestorom v dosahu prístroja. Plašič pravidelne mení frekvenciu a výkon, aby si vtáky na signály nezvykli.
Domáci miláčik
Zdroj: shutterstock
Musíte byť v strehu a mať dokonale zabezpečený balkón. Napríklad mačka môže v loveckom ošiali z balkóna ľahko vyskočiť.
Ak máte doma psa, mačku či dokonca veľké hlodavce s voľným prístupom na balkón, holuby to zistia a prestanú k vám chodiť na návštevu.
Kávička na balkóne
Zdroj: Shutterstock
Pri pobyte na balkóne môžete priestor postriekať aj špeciálnymi sprejmi proti holubom. Vadí zápach zo spreja, a preto sa na miesto nevrátia.
Ak pracujete z domu, chodíte na balkón s cigaretou alebo kávou, vtáky to vedia a dajú si na vás pozor. Fungujete teda ako prirodzená rušička. Vašu neprítomnosť si však vtáky rýchlo všimnú.