Reklama

Kde sa v domácnosti berú MRAVCE a UCHOLAKY? Buďte prefíkaní a pripravte na nich PASCE

Mravcom chutí sladké. Vymiešajte kvasnice s cukrom alebo medom a pasca je hotová.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Hoci sa mravce môžu vyskytnúť takmer v každej miestnosti, vždy prichádzajú od podlahy. Majú výborný čuch, a tak rýchlo zistia, že najviac potravy sa nachádza na kuchynskej linke. Ucholaky zas zvyknú obývať prevažne balkóny. Vyskúšali ste už rôzne pomôcky, ale nezabrali?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zbavte sa MRAVCOV: Domáce rady, ktoré naozaj zaberajú

    Aby sa k vám nenasťahovali

    Zdroj: shutterstock

    Ani tie najúčinnejšie prostriedky nebudú fungovať, ak neviete, proti komu bojujete, pretože mravcov je niekoľko druhov. Vždy si pozorne prečítajte, či je prípravok z obchodu na mravce faraónske, mačinové alebo obyčajné.

    Mravce môžu mať hniezdo aj v komposte. V prípade, že sa odtiaľ rozliezajú do záhrady aj do domu, musíte ho zvlhčiť a prekopať. Ak sa ich chcete zbaviť ekologickou cestou, naservírujte im prášok do pečiva, škoricu, majorán, mätu, klinčeky či štipľavú papriku.

    Hlavne poriadok

    Zdroj: Shutterstock

    Hoci sa mravce môžu vyskytnúť takmer v každej miestnosti, vždy prichádzajú od podlahy.

    Udržiavajte všetky skrinkypovrchy čisté, bez omrviniek. Otvorené obaly zatvorte, potraviny presypte do uzatvárateľných nádob. Všetky kusy nábytku odtiahnite v miestach, kde sa objavili mravce, a povysávajte.

    Prerušte chodníčky

    Zdroj: shutterstock

    Na zlikvidovanie mraveniska rozmixujte šupky z pomaranča v jednej šálke teplej vody a roztok doň a okolo neho pomaly nalejte.

    Narušte cestičky, ktoré objavíte. Umytím podlahy narušíte pachovú stopu. Pravidelne vyhadzujte smeti a smetnú nádobu dobre vyčistite, aby nebola lepkavá.

    Ochráňte misky

    Zdroj: pinterest/straightforwardmom.com

    Buďte prefíkanejší než mravce a zabráňte im chodiť do misky psa či mačky.

    Okolo psej alebo mačacej misky naneste hrubšiu vrstvu z vazelíny. Mravce pri pohľade na klzkú prekážku stratia záujem o cudziu porciu. Misku položte do koláčovej hliníkovej formy naplnenej asi 2 cm vody. Okolo misky vznikne vodná priekopa, ktorá by mala zastaviť nájazdy mravcov a švábov.

    Neželaní návštevníci

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Spoločnosť mravcov pri jedení v záhrade nie je určite vítaná.

    Vidíte, ako mravce pochodujú po nohe záhradného stola a ďalej na dosku, kde je rozložené jedlo, ale neviete si s nimi poradiť. Nohy stola postavte do plastových nádob s vodou. Takúto prekážku mravce určite neprekonajú.

    Jednoduchá „mravcolapka“

    Budete potrebovať: 750 ml vody • 225 g cukru • 4 lyžičky kyseliny bóritej • zaváraninový pohár s viečkom alebo plastové vedierko s vekom

    Zdroj: pinterest/flickr.com

    Umiestnite ho mimo dosahu detí a domácich zvierat.

    Všetky ingrediencie spolu zmiešajte a nalejte do nádoby. Zakryte ju vekom (viečkom), do ktorého urobíte malé otvory, a položte na miesto, kde sa mravce najčastejšie prechádzajú.

    Pasce na balkón

    Zdroj: pinterest/homestead-and-survival.com

    Pasca zo záhradnej hadice je vhodná na balkón.

    Medzi rastliny pestované v črepníkoch položte kúsky záhradnej hadice. Každé ráno skontrolujte tieto „pasce“ a ucholaky vyhoďte do vedra s mydlovou vodou.

    Staré črepníky

    Zdroj: shutterstock

    Domček pre ucholaka, v ktorom ho vysťahujete z balkóna, zhotovíte zo starého hlineného črepníka a slamy.

    Umiestnite na balkón do blízkosti nádob s kvetmi jeden črepník plný suchej slamy. Počas noci sa v ňom ucholaky zhromaždia a ráno ho vyklopíte so slamou mimo domu.

    Zrolované noviny

    Zdroj: Shutterstock

    Ráno noviny pozberajte aj s ucholakmi.

    Cez deň ucholaky vyhľadávajú tmavé a vlhké miesta. Môžete teda využiť zvinuté noviny navlhčené vodou a zviazané gumičkou. Rozložte niekoľko takýchto pascí po balkóne.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.