Reklama

Kúpili ste si NARCISY či HYACINTY v črepníku? TIPY, ako sa o ne postarať, aby krásne zakvitli

Pri manipulácii s jarnými cibuľovinami používajte rukavice. Niektoré druhy vylučujú agresívne látky, čo by ľuďom s citlivou pokožkou mohlo vyvolať zdravotné problémy.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Prvý záblesk jari si môžete do bytu vniesť rýchlenými jarnými cibuľovinami. Už teraz obchody ponúkajú rôzne druhy, ako napríklad mini narcisy či hyacinty v črepníkoch.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:37
Remaining Time 0:37
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako rozoznať práve rašiace CIBUĽOVINY podľa listov

    Nekupujte rastliny v plnom kvete, ale také, čo iba začínajú kvitnúť. V predajni si vyberte zdravé rastliny s neporušenými pukmi, pevnými cibuľami a zdravými listami.

    Tipy na starostlivosť

    V miestnosti vyžadujú svetlo, ale nie priame slnko. Pri vyššej izbovej teplote rýchlejšie odkvitajú. Cibuľoviny neznášajú premokrenie a po čase začnú hniť, preto to s polievanie nepreháňajte.

    Čím vyššia teplota v miestnosti, tým vyššia zálievka.

    —  

    Zdroj: profimedia.sk

    Aj drevené korýtko môže poslúžiť ako vhodná nádoba na pestovanie jarných kvetov, ako sú prvosienky, hyacinty, šafrany a irisy.

    Na noc, ich môžete dať do chladnejšieho prostredia. Polievajte ich vodou, ktorá má izbovú teplotu, ale len keď povrch pôdy v črepníku obschne. Rastliny výborne reagujú aj na vyššiu vlhkosť vzduchu, čo docielite jemným rosením. 

    Pestrá ponuka!

    Najčastejšie obchody ponúkajú mini narcisy, hyacinty a tulipány, nechýbajú však ani modrice, krókusy alebo aj konvalinky.

    Zdroj: profimedia.sk

    Pripravte hyacinty na kvitnutie

    Substrát v črepníku s rýchlenými cibuľovinami treba občas prekypriť. Vďaka tomu sa ku koreňom dostane viac vzduchu. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene pod povrchom pôdy!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ako spoznať zdravé CIBUĽKY? Pri nákupe sa riaďte týmito pravidlami

      Čo treba urobiť po odkvitnutí? --->>>

      Nevyhadzujte ich!

      Dôležité je, aby ste odkvitnutým cibuľovinám odstrihli kvetné stvoly, ale ponechali listy. Po odkvitnutí rastliny nepolievajte a nechajte ich zatiahnuť na chladnom mieste. Potom ich vyberte z nádoby, korene očistite od zeminy.

      Cibuľoviny začínajú až po odkvitnutí vyživovať samotnú cibuľu.

      —  

      Zdroj: profimedia.sk

      Narcisy potrebujú zakoreniť, kým je ešte teplejšie.

      Cibule môžete odložiť do drevenej debničky, papierového sáčika, novinového papiera alebo do rašeliny. Nechajte ich uskladnené  v suchej a tmavej miestnosti. 

      Zdroj: profimedia.sk

      Vysádzajte cibuľoviny

      Na jeseň ich vysaďte do pôdy. Hĺbka výsadby by potom mala byť dvakrát väčšia, než je veľkosť cibule. Nikdy ich však nevysádzajte naspäť do črepníka, pretože takéto cibule sú už veľmi vyčerpané.

      Autor článku

      Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.