Reklama

Menej známa, ale všestranná letnička: Gomfrénu sa oplatí pestovať!

Gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa)

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Volá sa gomfréna hlávkatá a môžete ju pestovať v záhone spolu s inými letničkami a trvalkami, ale aj v nádobách na balkóne. Kvety sa dajú usušiť a použiť do suchých kytíc.

Rastlina kvitne od júla až do októbra. Drobné kvety sú usporiadané do guľovitých súkvetí dlhých 1,5 až 3 cm, ktoré z diaľky pripomínajú ďatelinu. Rozkvitajú na konci stoniek po jednom alebo ich môže byť aj niekoľko spolu. Najčastejšie majú fialovú alebo ružovú farbu, ale existujú aj biele, žlté či oranžové odrody. Krásnu farbu i tvar si zachovávajú aj po usušení, preto patria k najobľúbeným rastlinám, ktoré sa dajú sušiť. Počas kvitnutia sa súkvetie predlžuje, od spodnej časti dozrieva a rozpadá sa. Na sušenie sa preto reže úplne vyvinuté, ale ešte v tvare guľôčky.

Gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa)

Zdroj: profimedia.sk

Gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa)

Vizitka rastliny

Gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa) pochádza z Guatemaly a Panamy a je jednou asi zo 60 doteraz známych druhov. Rastie vzpriamene a bohato sa rozkonáruje. Dorastá do výšky 40 až 60 cm. Má vajcovité chĺpkaté listy, ktoré sú dlhé až 15 cm.

Pestovanie

Rastline vyhovuje slnečné alebo polotienisté stanovište s priepustnou piesčitou pôdou, lebo neznáša premokrenie. Vypestovať si ju môžete zo semien, ktoré sa vysievajú v zakrytých priestoroch v marci. Predpestované sadeničky na záhon vysaďte až v druhej polovici mája. Gomfréna je nenáročná na pôdu, v sezóne ju však môžete niekoľkokrát prihnojiť.

Do nádob sa hodia nízke kríčkovité odrody zo skupiny Buddy, ktoré sú vysoké len okolo 15 cm. Nádoby umiestnite tak, aby boli chránené pred dažďom. Na dno nádoby nasypte dostatočne hrubú drenážnu vrstvu.

Zdroj: profimedia.sk

Gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa)

Vyberáme pre vás niečo PLUS