Muškáty v horúčavách trpia! Tu je 7 tipov, ako im ich pomôžete zvládnuť
1. 8. 2024, 18:00

Zdroj: Canva
Prázdninové počasie je naozaj priaznivé. Horúce slnečné dni sú však pre rastliny v nádobách ťažkou skúškou. Muškáty slnko milujú, ale potrebujú dostatok vody, aby zvládli aktuálne extrémy.
Počas horúcich dní a tropických nocí sa zvyšuje odparovanie vody. Ak je pôda príliš suchá, rastliny kvitnú a rastú menej, ako by mali. Ak zostane pôda príliš dlho suchá, rastliny zvädnú, pretože sa vyčerpá zásoba vody. Niekedy naastáva stav zvaný plazmolýza, pri ktorej dochádza k osmotickej strate vody z rastlinnej bunky.
Zdroj: Tip/ Beáta
Beátine muškáty sú obdivuhodné.
Voda je základ
Pravidelnú zálievku potrebujú všetky rastliny, to všetci dobre vieme. Muškáty, ale aj iné nádobovky bez nej neprežijú, preto ju muškátom doprajte vždy, keď substrát začína presychať. Posnažte sa zalievať tak, aby nikdy nebol taký suchý, že sa začne oddeľovať od okrajov nádoby. Na polievanie použite teplú vodu, najlepšie odstátu alebo dažďovú.
Zdroj: Canva
Po výsadbe balkónovky nemusíte hnojiť asi mesiac, Štartovacia dávka hnojiva je obsiahnutá v substráte. Potom sa však bez dodania živín nezaobídete.
Nech sa nevyparí
Aby muškáty dávku vlahy využili naplno, dôležitý je aj čas zálievky. Ideálne je ráno, keď je ešte pomerne chladno. Substrát nie je horúci a korene majú tak dostatok času rastlinu zásobiť potrebnou dávkou vody. Ak ráno nemáte čas, môžete ich zaliať aj večer, avšak treba počítať so stratou v dôsledku výparu z prehriateho substrátu v rozhorúčenej nádobe.
Substrát je alfa-omega
Nielen obsah živín, ale aj schopnosť substrátu nasiaknuť veľké množstvo vody je známkou kvality. Dobrý substrát po zaliatí výrazne zväčší svoj objem a muškáty zásobí dostatkom vody. Ak sa vám však zdá, že vodu zadržiava len veľmi slabo, primiešajte doň hydrogél.
Pokračujte v odstraňovaní odkvitnutých kvetov a popritom si muškáty aj rozmnožte.
Zdroj: Shutterstock
Muškáty sú jednými z najpopulárnejších rastlín.
Nie na listy
Každý pestovateľ muškátov zaiste vie, že muškáty sa na list nezalievajú. Treba na to myslieť aj vo chvíli, keď sa ponáhľate. Snažte nastaviť hrdlo krhly tak, aby prúd vody smeroval priamo ku koreňom. Pokiaľ vám prekážajú spodné listy dotýkajúce sa substrátu, nadvihnite ich rukou alebo odtrhnite. Nie je dobré, aby sa permanentne dotýkali mokrého substrátu, lebo začnú zahnívať. Ak máte samozavlažovacie nádoby, tu problém s dávkovaním vody priamo ku koreňom odpadá.
Zdroj: Patrícia Š.
Bohaté muškáty čitateľky.
Na množstve záleží
Už aj vám sa zaiste stalo, že ste kvety na balkóne zaliali tak, že prebytočná voda vytekala všetkými smermi. Aby ste tomu do budúcna predišli, pomocou vyhľadávača nájdite kalkulačku, ktorá vám podľa zadaných mier nádoby napovie, aký objem vody do nádoby naliať. Prípadne si precvičte výpočet objemu telies. Podľa pelargonium for europe je totiž na premokrenie celej plochy substrátu vhodné pridať 10% vody z celkového objemu vysadenej nádoby. Zalievať pritom treba pomaly, aby voda úplne vsiakla.
Zdroj: Lýdia Jušková
Buďme fit, žena, záhrada, kvety, muškáty Foto: Lýdia Jušková Uverejnené: Báječná Žena č. 41/08 pôvodný súbor:E08U0629vu.eps
S hnojivom opatrne
Ani počas horúčav nevynechajte hnojenie, akurát k nemu pristupujte opatrnejšie. Tekuté hnojivo zriedené s vodou aplikujte v polovičných dávkach dvakrát týždenne počas rannej zálievky. Neriedené neaplikujte nikdy, ľudovo povedané spáli korene.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/botanichka_ru/
Veľkokveté muškáty zozoznáte podľa listov, ktoré majú na okrajoch ostré zúbky, na dotyk sú drsnejšie, obvykle matné. Pýšia sa nádhernými veľkými kvetmi sýtych farieb s priemerom až 5 centimetrov.
Aby bolo menej viac
Pokiaľ sa vám zdá, že sú muškáty v nádobách smädné až príliš často, presuňte ich na pár hodín, keď páli slnko, do tieňa. Vplyv na množstvo vody k rastlinám má aj výber nádoby, čo však momentálne neovplyvníte. Nádoby v bledých farbách sa pomalšie prehrievajú. Výpar vody je nižší, ak sú hlinené črepníky na povrchu glazované.
zdroj informácií: pelargonium for europe