MUŠKÁTY sú nestarnúca klasika! Vyznajte sa v bohatej PONUKE odrôd!
2. 5. 2024, 20:01 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Pelargonium for Europe
Bohatá ponuka pestrofarebných kvetov a nenáročnosť pestovania sú dôvody, prečo sú muškáty tak obľúbené. Veľkolepý efekt zaručia aj vtedy, keď na ne nedopatrením zabudnete. Máte však prehľad v jednotlivých druhoch a odrodách?
Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/254523816432695972/
Zdroj: pinterest/bhg.com
Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/23362491804802809/
Galéria k článku

Ak máte balkón, terasu či vonkajší okenný parapet orientovaný na južnú alebo západnú stranu, muškáty (Pelargonium) sú pre vás na výsadbu do črepníkov určite tou najlepšou voľbou. S ich pestovaním si poradí aj úplný začiatočník a krásne sa hodia k tradičnému, vidieckemu, ako aj k modernému štýlu. Vybrané druhy sa dokonca využívajú na liečebné účely, ako ochucovadlo jedál, ich aróma je cenená v parfumérii a odpudzuje nepríjemný hmyz. Ak si chcete letnú sezónu na terase či balkóne užiť v spoločnosti kvetov a zároveň si to nekomplikovať, nenáročné muškáty sú tou správnou voľbou.
Muškát štítovitolistý
Zdroj: Shutterstock
Muškát štítovitolistý (Pelargonium peltatum)
Možno ho poznáte skôr ako muškát previsnutý alebo ťahavý. Pri náležitej starostlivosti môžu mať jeho kvetinové previsy dĺžku viac ako meter. Nehodí sa na veterné miesto, pretože má krehké stonky. Kožovité listy sú dobre prispôsobené na zadržiavanie vody, preto odolá aj dlhšiemu suchu, no rastliny sú citlivejšie na preliatie a nemali by ste ich vystavovať dažďu. Kvety sú menšie a redšie ako pri muškátoch krúžkovaných, no rozkvitajú v neskutočných množstvách. Rastliny saďte do debničiek mierne šikmo, pretože je to pre ich spôsob rastu prirodzenejšie. Rovnako ich zaštipnite, aby sa rozkonárili. Nevýhodou tohto druhu je drevnatenie stoniek a následné slabšie kvitnutie v ďalších rokoch. Prezimovanie nemusí byť efektívne, ale toto rozhodnutie je na zvážení každého pestovateľa.
Zdroj: Robo HUBAC
Šľachtiteľská stanica muškátov
Muškát krúžkovaný
Spoznáte ho podľa charakteristickej kresby na listoch. Muškát krúžkovaný (P. zonale) rastie vzpriamene, stonky časom drevnatejú a po niekoľkých rokoch vytvoria až menší ker. Po sezóne ho môžete zazimovať. Upúta jednoduchými alebo plnými kvetmi rôznych farieb a tvarov. Aby mali rastliny dostatok priestoru, saďte ich do balkónových debničiek na vzdialenosť 20 cm a pre pekný kompaktný tvar im zaštipnite rastový vrchol. Podporíte tak rast bočných výhonkov a tiež bohaté kvitnutie.
článok pokračuje na ďalšej strane! >>>

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: shutterstock
Éterický olej z muškátu omamného harmonizuje myseľ i telo.
S voňavými listami
Neohúria bohatým kvitnutím, ale listami s výraznou vôňou. Tie môžu byť oválne, srdcovité, hlboko vykrajované, strihané, so zúbkatým okrajom a zväčša sú pokryté chĺpkami. Majú sviežu zelenú farbu, no môžete sa stretnúť aj so zeleno-bielymi odrodami. Do skupiny voňavých muškátov patrí napríklad muškát kučeravý (P. crispum) a muškát citrónový (P. odoratissimum) s citrónovou vôňou, muškát omamný (P. graveolens), ktorý pripomína vôňu ruží, či muškát plstnatý (P. tomentosum) výrazne voňajúci po mäte piepornej. Tieto rastliny potrebujú hlavne dostatok svetla a slnka, inak sa vyťahujú. Neprospieva im dlhodobé premokrenie, môžu ich napádať hubové choroby. Vďaka aromatickým siliciam sa im škodce vyhýbajú, dokonca ich odpudzujú. Sú vďačným spestrením bylinkových debničiek, ich listy môžete použiť na ochutenie či spestrenie jedál.
Zdroj: Pinterest
Muškát veľkokvetý – Pelargonium grandiflorum
Muškát veľkokvetý
Inak nazývaný aj anglický, si vás získa až 5 cm veľkými a zaujímavo sfarbenými kvetmi. Rozoznáte ho podľa zúbkatých, drsnejších listov. Najbohatšie kvitne v druhom a treťom roku, takže staršie rastliny treba nahradiť novými. Na pestovanie je náročnejší. Vyhovuje mu slnečné miesto s rozptýleným svetlom chránené pred dažďom. Netreba ho zaštipovať, rozkonáruje sa prirodzene. Bohato kvitne hlavne ku koncu jari, v lete a na jeseň remontuje. Zalievajte ho až vtedy, keď substrát preschne, pravidelne prihnojujte a odstraňujte odkvitnuté kvety a suché listy. Prezimujte ho vo svetlej miestnosti s teplotou asi 15 °C, no aby opäť pekne zakvitol, vo februári ho preneste na chladnejšie miesto (8 až 10 °C).