Reklama

MÝTY a FAKTY o domácich opaľovacích KRÉMOCH! Skutočne vás dokážu ochrániť pred SLNKOM?

Ak sa idete slniť, na prírodné oleje zabudnite a kúpte si prípravky renomovaných značiek.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pripraviť si píling z kávy či cukru, pleťové krémy z kokosového oleja či nechtíkovú masť vyskúša skoro každá žena. V móde sú aj podomácky vyrobené repelenty a teraz aj domáce opaľovacie krémy. Kým vo väčšine prípadov domácke prípravky pokožke pomôžu, tie na opaľovanie môžu ublížiť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    5 druhov ZELENINY, ktoré prispejú k zdravému a krásnemu opáleniu

    Mrkvový olej

    Recepty na domáce opaľovacie krémy zväčša radia používať ako jednu zložku olej z mrkvových semien. Po betakaroténe pleť rýchlejšie zhnedne. Problém je však ten, že pokožku nedokáže ochrániť. Preto ak ho slniaca sa  žena používa, vystavuje sa riziku, že dostane rakovinu kože alebo super nebezpečný melanóm.

    Zdroj: Profimedia.sk

    Domáci opaľovací krém používajte iba ako pleťový, na pláž treba prípravky s vysokým ochranným faktorom.

    Malinové semienka

    Dostatočnú ochranu nezaručia ani semienka z malín, ďalšia obľúbená ingrediencia domácej kozmetiky. Síce určité množstvo ochranných faktorov obsahujú, určite to však nie je dosť, aby zabránili spáleniu. Takéto krémy môžete používať v lete na tvár do práce alebo do mesta, určite však nie na pláž.

    Zdroj: shutterstock

    Opaľovací krém je v lete nevyhnutný. Vašu pokožku chráni pred negatívnymi vplyvmi slnečných lúčov, ale fľakmi často ohrozuje oblečenie.

    Krémy z obchodu

    Ak sa idete slniť, na prírodné oleje zabudnite a kúpte si prípravky renomovaných značiek. Aj kvalitné ochranné prípravky však treba vedieť správe používať. Napríklad je chyba začať sa natierať až na deke. Aby opaľovacie mlieko začalo pôsobiť, potrebuje čas zhruba dvadsať minút. A natierať nestačí len chrbát či ramená.

    Zdroj: Profimedia.sk

    Natierať si opaľovacie prípravky až po príchode na slnko, je už neskoro. Potrebujú asi dvadsať minút, než začnú pôsobiť.

    Zdravé krémovanie

    Rakovina kože sa často vyskytuje na ušiach alebo bočnej strane krku! Naopak, netreba si natierať dlane a chodidlá, tu totiž pigment nemáme. Koniec koncov, aj černosi majú bledé dlane. Zato členky a priehlavky nôh sú extrémne riziková partia.

    Zdroj: shutterstock

    Pri krémoch sledujte čísla. V článku nájdete presne, na čo si dať pozor.

    Prvá pomoc

    Zdroj: Shutterstock

    UV žiarenie preniká aj cez oblaky, takže nezabúdajte na opaľovací krém aj počas dní, keď je zamračené.

    Prv ako si ošetríte spálenú pokožku, opláchnite z tela opaľovací krém, mlieko alebo olej. Snažte sa sprchovať vlažnou vodou, ale nepoužívajte pri tom mydlo či šampón, tie by mohli pokožku ešte viac podráždiť a pocítili by ste nepríjemnú pálčivú bolesť. Tá je najintenzívnejšia po dobu 6 až 48 hodín po vystavení slnkom.

    Blahodarný chlad

    Zdroj: Shutterstock

    Opaľovací krém aplikujte minimálne 30 minút predtým, než sa vystavíte slnečným lúčom.

    Lokálne môžete použiť aj vychladenú nakrájanú čerstvú zeleninu. Plátky uhorky, zemiakov či dokonca jabĺk. Uhorka je výborná aj na zmiernenie opuchu a poškodenia pokožky voľnými radikálmi, obsahuje antioxidanty a prináša úľavu. Zemiak môžete aj postrúhať. Do jeho šťavy namočte handričku alebo kúsok gázy a priložte na spálené miesto.

    Prírodné obklady

    Zdroj: Shutterstock

    Bazový ocot môžete využiť pri varení, ale vďaka chladivým účinkom aj ako obklady.

    Existuje aj množstvo chladivých obkladov, ktoré si môžete pripraviť doma. Vlhký uterák namočte do kozieho mlieka a položte na spálenú pokožku. Tiež skúste namočiť látku do bieleho vínneho octu, ktorý obsahuje kyselinu octovú, jednu z chemických látok, ktorú obsahuje aj ibuprofen. Dajte si pozor, aby ste si nedali obklad na ranu alebo keď sa vám pokožka odlupuje. Mohlo by vás to štípať.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.