Nosánik ryhovaný je polyfágny škodca, ktorý sa dnes už vyskytuje celosvetovo. Žije na veľkom počte hostiteľov. Ak ho máte v záhrade mali by ste spozornieť, pretože vaše rastliny sú v ohrození. Počas krátkeho obdobia dokáže poškodiť rastlinu natoľko, že dôjde k nenávratným škodám.
Spoznajte záškodníka
Cez deň je prakticky neviditeľný, lebo sa vie veľmi dobre skrývať v blízkosti rastlín. Dospelé chrobáky vyliezajú za potravou až v noci. Primárne škodia hlavne na jar a v jeseni. Prezimujú ako imága alebo larva, ktorá sa kuklí počas júna. Samička môže naklásť až tisíc vajíčok. Vyberá si na to vlhkú humusovitú a kyprú pôdu. Larvy sú biele až ružovkasté s hnedou hlavičkou. Žijú v pôde, kde požierajú korienky rastlín. Často bývajú stočené do tvaru písmena C.

- Kde nosániky prezimujú?
- Dospelé chrobáky sa môžu na zimu „ubytovať“ napríklad v skleníku, komposte alebo v záhradnom odpade. Vďaka dostatku tepla potom začínajú klásť vajíčka skôr ako tie, čo prezimujú vonku. Niektoré jedince sa dožívajú dvoch a viac rokov.
Chrobáky môžu do záhrady priliezť z okolia. Veľké kolónie nosánikov žijú v starých okrasných záhradách, parkoch či lesných škôlkach. Nosánik nie je schopný letu, pretože nemá krídla.