Reklama

Najkrajšie EXOTICKÉ RASTLINY: Dáte prednosť MANDEVILE, bugenvílei či olovníku?

Exotické rastliny prihnojujte
približne do konca augusta, dávky
postupne znižujte, aby sa dobre
pripravili na prezimovanie.

Zdroj: Mak Media/S. Strauss

Reklama

Ak vás na letnej dovolenke v prímorských krajinách očarili bohatokvitnúce rastliny, pokojne si ich doprajte aj doma a vytvorte si svoj kúsok raja. Z bohatej ponuky si isto vyberiete. Ktoré druhy vám spríjemnia letné chvíle pohody a aké úskalia pestovania v sebe skrývajú?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Všetko o pestovaní OLEANDRA: Takto bude krásny a bohato zakvitne
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Mohutnejšie balkónovky svojou jedinečnou eleganciou a jasnými farbami určite oživia každý záhradný priestor a prinesú doň štýlový dotyk exotiky. Budú skvelou voľbou pre majiteľov väčších balkónov či terás, lebo efektne zaplnia prázdne miesto a ostatné balkónové kvety ich pôvabne doplnia. Keďže nie sú mrazuvzdorné, jediným problémom bude nájsť miesto na ich prezimovanie.

    Zdroj: shutterstock

    Keďže všetky časti mandevily sú jedovaté, pri manipulácii s ňou si dávajte pozor. Pri reze používajte rukavice, lebo výhonky ronia mliečnu tekutinu, ktorá môže spôsobiť podráždenie pokožky.

    Mandevila

    Už na prvý pohľad upúta veľkými, neopadavými lesklými listami a oslnivými lievikovitými kvetmi v červených, ružových, bielych a žltých odtieňoch. Mandevila (Mandevilla sanderi) pochádza z Južnej Ameriky a za jednu sezónu dokáže narásť až do dĺžky tri metre. Aby sa jej darilo, hneď po kúpe ju presaďte. Doprajte jej substrát určený na balkónové rastliny, vrstvu drenáže, pevnú oporu a o niekoľko centimetrov väčší črepník, ako bol pôvodný. Aby bohato zakvitla, umiestnite ju na teplé a chránené bezveterné stanovište s dostatkom slnka. Zalievajte ju pravidelne, ale mierne. Na bohatý rast a kvitnutie potrebuje dostatok živín v podobe prihnojovania. Osvedčilo sa tekuté hnojivo na kvitnúce balkónové rastliny s vyšším obsahom fosforu, ktoré sa pridáva do zálievky každých 14 dní.

    Viac exotických rastlín nájdete na ďalších stranách! >>>

    Zdroj: Shutterstock

    Kvety brugmansie nájdete v bielych, ružových, žltých alebo oranžových odtieňoch. Ich veľkosť a nevšedná krása vnesie do záhrady nádhernú a zmyselnú atmosféru.

    Brugmansia

    Ľudovo známa anjelská trúbka svojimi obrovskými, až 30 cm veľkými trúbkovitými kvetmi a s výškou vyše 1,5 metra fascinuje milovníkov rastlín po celom svete. Je to jedovatá rastlina, a preto je potrebné s ňou zaobchádzať opatrne. Dariť sa jej bude na teplom, ideálne polotienistom stanovišti v závetrí. Brugmansia (Brugmansia) vyžaduje vzdušnejší, stredne ťažký substrát s pH 5,8 až 6,5. Hoci potrebuje veľa vlahy, treba sa vyhnúť premokreniu, aby korene nezačali zahnívať. Uprednostňuje tvrdú vodu s vysokým obsahom vápnika. Pri optimálnej a dostatočnej starostlivosti budete musieť rastliny počas sezóny viackrát presadiť. Niekedy aj 3-krát, pričom vždy použite črepník o 5 až 10 cm väčší, ako bol pôvodný.

    Zdroj: Shutterstock

    Vo februári až v marci bugénvileu zrežte, no pamätajte pritom na to, že kvitne na minuloročných výhonkoch. Po odrezaní rastového vrcholu by mala na rastline ostať 5 až 7 cm dlhá časť letorastu. Bez rezu sa môže stať, že rastlina nebude kvitnúť.

    Bugénvilea

    Obľúbená cudzokrajná popínavá rastlina počas leta svojou krásou rozžiari nejeden balkón či terasu. Bugénvilea (Bougainvillea) potrebuje oporu, okolo ktorej sa bude ovíjať. Druhou možnosťou je pestovanie v tvare stromčeka. To, čo na nej najviac žiari, nie sú vlastne kvety, ale listene, ktoré obklopujú jeden alebo tri drobné kvietky s korunkou. Hoci kvety vydržia len niekoľko dní, listene ostávajú farebné celé týždne. Dariť sa jej bude na mieste s južnou alebo juhozápadnou orientáciou. Doprajte jej aspoň štyri hodiny plného slnka denne, no chráňte ju pred silnými poludňajšími lúčmi. Hoci obľubuje dostatok vlahy, premokrenie neznáša. Počas sezóny ju prihnojujte hnojivom na kvitnúce rastliny. Aplikujte ho aspoň raz do týždňa, približne do augusta.

    Zdroj: Shutterstock

    Pre bohaté kvitnutie a pekný kompaktný tvar mladé výhonky enciánového stromčeka počas sezóny zaštipujte. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a prihnojovanie.

    Enciánový stromček

    Očarí jasne modrými až fialovými kvetmi a tmavozelenými lesklými listami, ktoré mu dodajú elegantný vzhľad. Pestovať ho môžete ako ker alebo menší stromček. Solanum rantonnetii môžete nájsť aj pod označením Lycianthes rantonnetii a taktiež je jedovatý. Pred pučaním ho treba dôkladne preriediť rezom, aby sa vytvorilo miesto na nové výhonky. Rastlina vyžaduje pravidelnú a pomerne hojnú zálievku. Bohato bude kvitnúť, ak vždy čo najskôr odstránite odkvitnuté kvety a stromček budete tvarovať rezom, čím sa navyše pekne zahustí. Nevystavujte ho celodennému prudkému slnku, no vyhnite sa aj úplnému tieňu, v ktorom prakticky nekvitne. Ideálna je východná orientácia.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako vyplýva z jeho slovenského názvu podslnečník, dobre sa cíti na svetlých alebo čiastočne zatienených miestach, neuškodí mu však ani niekoľkohodinové priame slnko.

    Podslnečník

    Vždyzelený podslnečník (Abutilon) skrášli od júna až do októbra terasu i balkón až 6 cm veľkými zvončekovitými kvetmi v ružovej, žltej, oranžovej alebo červenej farbe. Vyberte mu slnečné alebo čiastočne zatienené stanovište. Pamätajte však na to, že neznáša poludňajší úpal ani prievan. Umiestnite ho tak, aby naň nepršalo, lebo dážď by poškodil krehké kvety i listy. Na zálievku je veľmi citlivý, reaguje na nedostatok i nadbytok vody, a to zhadzovaním listov a kvetných pukov. Raz za 7 až 14 dní mu vo forme hnojiva dodajte potrebné živiny.

    Zdroj: shutterstock

    Staršie olovníky je dobré na jar mierne prerezať, čím ich prevzdušníte, presvetlíte, podporíte kvitnutie, udržíte požadovaný tvar a veľkosť. Môžete si ho skúsiť rozmnožiť v lete odobratím polovyzretých odrezkov.

    Olovník

    Tento „klenot letnej sezóny“ môžete poznať aj ako nebeský kvet. Olovník (Plumbago auriculata) vás od mája do októbra poteší belasými trúbkovitými kvetmi podobnými floxom. Doprajte mu slnečné stanovište chránené pred vetrom a zálievku v primeranom množstve, aby korene nezačali odhnívať. Uprednostňuje dobre priepustné pôdy s neutrálnym až mierne kyslým pH. Pretože ide o popínavku a tvorí veľmi dlhé výhonky, treba ho udržiavať a formovať vhodným rezom. Dobré je pritom vedieť, že kvitne na jednoročných výhonkoch.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.