Reklama

Nemajú zábrany a žerú všetko ZARADOM! S moľami zatočí tento malý ŽIVOČÍCH

Po vyliahnutí zostávajú dospelé motýle nejaký čas vnútri obalu, než sa rozhodnú hľadať vhodné miesto na kladenie vajíčok.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Zatiaľ čo potravinové nachádzajú útočisko v komore a priťahuje ich škrob a cukor, šatníkové sa rovno pozvú do spálne, kde hľadajú materiály živočíšneho pôvodu. Hoci môžu byť aktívne celoročne, ich prítomnosť sa najviac prejavuje počas teplých mesiacov.

Tmavé motýle

Mole nepatria medzi škodce, ktoré by prenášali choroboplodné zárodky či škodili ľudskému zdraviu. Určite sa však ich prítomnosti nepoteší žiadna domácnosť. Ich objavenie v potravinách neradno ignorovať, pretože môžu viesť k alergickým reakciám alebo tráviacim ťažkostiam. Ak máte podozrenie, že napadli vaše zásoby, mali by ste okamžite konať. Na svetlých stenách v kuchyni či v komore nie je ťažké vďaka tmavému sfarbeniu škodcu spozorovať. Počas dňa ich môžete vidieť so zloženými krídlami na stene, kde sa podobajú na tenké čierne čiarky. Pohybujú sa charakteristickým krátkym mihotavým mávaním krídel alebo lozia. Ak v interiéri spozorujete na stenách aj larvy, signalizuje to už vážnu situáciu.

Zdroj: shutterstock

Potravinové mole sa vďaka tmavému sfarbeniu dobre vynímajú na svetlých stenách v kuchyni, no predsa si ich nie vždy všimnete.

Bez zábran

Ľahko prehryzú papierové vrecká, kartónové obalydokonca ani plastové obaly nedokážu pred nimi dostatočne ochrániť potraviny. Pozvánkou na hostinu sú pre ne otvorené a poškodené obaly. Ak si všimnete viacero lietajúcich molí, je veľmi dôležité podrobiť zásoby potravín dôkladnej kontrole. Odporúča sa otvoriť všetky balenia so suchým jedlom. Všímajte si zlepené zrná obilnín, prítomnosť pavučiniek a či nie je obsah balenia prilepený na obale. Ak zistíte, že napadli vaše zásoby, je dôležité zlikvidovať všetky nedostatočne zabalené potraviny.

Zdroj: shutterstock

Dospelá potravinová moľa žije 30 až 45 dní, larva dva až tri mesiace.

Rizikové potraviny

Väčšinou si mole prinesiete z obchodu, ale môžu k vám vletieť aj otvoreným oknom, digestorom alebo vetracou šachtou. Najčastejšie si vyberajú suché a sypké potraviny. Darí sa im v múke, strúhanke, vo vločkách, v strukovinách, sušených hubách, ale napádajú aj vlašské orechy a semienka všetkého druhu. V bezpečí nie sú ani cestoviny, instantné pokrmy, káva, ryža, cukor, dokonca ani kakao alebo čokoláda. Priam milujú kukuričné lupienky a zmesi raňajkových cereálií.

Zdroj: shutterstock

Pravidelne upratujte a vetrajte priestory, v ktorých skladujete potraviny. Všetko povysávajte a utrite vlhkou handrou s čistiacim prostriedkom, prípadne octom. Potraviny po záruke vyhadzujte.

Životný cyklus

Samičky znášajú drobné biele vajíčka priamo do potravín. Za život dokáže samička zniesť až 500 vajíčok. Po týždni až dvoch sa z vajíčok liahnu larvy, ktoré začnú potraviny znehodnocovať požieraním, tvorbou pavučiniek a výkalmi. Larválne štádium trvá približne dva až tri mesiace. Keď sa dostatočne nažerú, prejdú larvy do štádia kukly, ktoré nájdete v zámotkoch v najrôznejších štrbinách v blízkosti zdroja potravy. Za dva až tri týždne sa kukly premenia na dospelé motýle.

Zdroj: shutterstock

Jeden kus lepiaceho papiera je účinný až tri mesiace. Neobsahuje chemické insekticídy, takže ho môžete použiť v bezprostrednej blízkosti potravín a dokáže pritiahnuť mole zo širokého okruhu.

Preventívne opatrenia

Ak nechcete pri každom otváraní vreciek s ryžou či múkou tŕpnuť, uložte trvanlivé potraviny do vzduchotesných uzatvárateľných sklenených, plastových alebo kovových nádob. Zapamätajte si, nikdy nenechávajte nič otvorené. Urobíte dobre, keď sa vyhnete skladovaniu suchých ingrediencií v kartónoch, igelitových či papierových vreckách. Pred každým použitím skontrolujte obsah balenia a napadnuté suroviny okamžite vyhoďte. Do potravinovej skrine či komory môžete preventívne umiestniť feromónové lapače alebo vonné vrecúška s levanduľou, rozmarínom alebo borievkou.

Zdroj: shutterstock

Nerobte si veľké zásoby potravín. Doma by ste mali mať iba to, čo dokážete reálne spotrebovať maximálne do mesiaca. Ak nakupujete do zásoby, pravidelne kontrolujte dátum spotreby.

Biologický pomocník

Šetrná a zároveň účinná môže byť aj biologická ochrana. Parazitická osička Trichogramma evanescens je pre človeka sotva viditeľná a jej prítomnosť si v domácnosti ani nevšimnete. Precízne odvedie prácu a potom uhynie. Čuchom vyhľadáva vajíčka molí a kladie do nich vlastné vajíčka. Vďaka svojej miniatúrnej veľkosti je schopná prehľadať aj tie najmenšie štrbiny a úspešne tak všetky vajíčka molí zlikvidovať. Na rozdiel od feromónových lapačov pôsobí proti samčekom aj samičkám škodcu.
Aplikácia: Vajíčka parazitickej osičky sú dodávané na kartičkách, ktoré jednoducho zavesíte alebo položíte do blízkosti potravín, do komôr alebo do šatníkových skríň. Z kartičiek sa v priebehu niekoľkých dní budú liahnuť dospelé osičky, ktoré okamžite začnú vyhľadávať hostiteľské vajíčka. Túto metódu je vhodné kombinovať s feromónovými lapačmi, ktoré vám pomôžu zbaviť sa časti dospelých molí.

Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

Autor článku

Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.