Reklama

Už sa objavili na pultoch! Čarovné vresy sú atraktívne v spoločných výsadbách aj samostatne

Záhradkári veľakrát nezvládnu minimum, ktoré musia doň vložiť. Premôžte sami seba a vytvorte si v záhrade kyslomilný kút. Oplatí sa vám celoročnou pestrosťou.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Začal sa september a spolu s ním sa na trhu objavili aj kyslomilné vresy. Čochvíľa zaplavia okenné parapety, terasy zaodejú v pestrých výsadbách spolu s ďalšími druhmi typickými pre jesenný čas. Ak ale stále netušíte, s čím ich v tomto roku skombinujete, máme pre vás niekoľko nápaditých inšpirácií.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kúpili ste si VRESY? Takto sa o ne postarajte, budú vás tešiť aj v budúcom roku
    Zdroj: canva

    Biele vyniknú najviac

    Vresy si dobre rozumejú s nízkou gaultériou, ktorá má podobné nároky na pôdu. Vyhovuje jej kyslejšie prostredie v mierne vlhkom substráte. Cyklámen je obľúbený skôr ako izbovka. Dobrá správa však je, že najkrajšie kvitne vysadený v stiesnenom priestore a pri teplote do 18 stupňov, takže počas jesene poteší oko nejedného pestovateľa. Ich krása v nádobe zaručene najviac vynikne, ak k nim vysadíte biele vresy.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/745697650829480083/

    Zdroj: Shutterstock

    „Upečte“ si pestrofarebnú nádheru a starej forme na bábovku vdýchnite nový život. Skvele poslúži ako efektný črepník pre cyklámen, vres či gaultériu. Dozdobte tekvičkami, orechmi a žaluďmi.

    Hrnce, pekáče, košíčky

    Staré nádoby z kuchyne ešte narobia parádu. Vysaďte do nich nielen vresy, ale aj iné pre jesenné obdobie typické rastliny. Budete milo prekvapení, akú vytvoria atmosféru.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/BALDUR_Garten/_created/

    Keď vresom dojde dych, vysaďte si vresovce. Spolu s čemericami si budú rozumieť.

    Vresy nie sú vresovce

    Aktuálne je čas na výsadbu vresov, tie však koncom jesene odkvitnú. Z nádob ich nemusíte ihneď vyberať, stačí, ak ich zrežete o jednu tretinu. O rok krásne zakvitnú. Listy, ktoré na výhonkoch ostanú neopadnú, ale zmenia farbu. Pokiaľ sa vám nebudú pozdávať, po odkvitnutí ich nahraďte príbuznými vresovcami. Tie budú kvinúť po celú zimu.

    Zdroj: ideasgarden.selbermachendeko.com

    Krásny príklad toho, že jeseň nemusí byť len tmavá. Pri výsadbe však vždy myslite na požiadavky jednotlivých rastlín. Plná nádoba rastlín pôsobí nádherne, zapojene, ale časom sa môže ukázať, že sa rastlinám nedarí. Nemajú dostatok miesta, konkurujú si v príjme vody a živín.

    S citom

    Pri výsadbe viacerých druhov rastlín do jednej nádoby postupujte s citom. V prípade vresov sa riaďte požiadavkami okolítých druhov na pH pôdy. K vresom sa hodia kyslomilné gaultérie, nižšie pH tolerujú cyklámeny či chryzantémy.

    Zdroj: Shutterstock

    Zažeňte chladné sychravé dni, spríjemnite si ich pomocou bohatej ponuky rastlín a vneste na balkón či terasu romantický nádych.

    Tekvičky patria k jeseni

    Vresy sú pekné aj v samostatnej nádobe. Drobné kvietky však lepšie vyniknú, ak do nej vysadíte aspoň dve rastliny. Pravý jesenný šmrnc im dodajú nedbalo poukladané gaštany, šišky, jablká alebo tekvičky.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/6403624443864496/

    Tekvice a tlmené svetlo patria k jeseni. Atmosféru na terase či balkóne doplnia, ak ich správne umiestníte. Pridajte k nim doplnky vo vintage štýle a nebude sa vedieť vynadívať.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/413979390743401219/

    Vintage nádych

    Vresy nemusíte kombinovať s inými druhmi za každú cenu. Pozrite, ako pekne vyniknú v hlinenom črepníku zavesenom na prírodnom špagáte. Vintage vzhľad celej kompozície doladí pozadie drevenej steny.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/4996249580987859/

    Nalaďte sa na fialovú

    Máte radi fialovú? Zaručene sa vám bude páčiť, ak do jednej nádoby vysadíte odolnú kapustu, chladnomilný cyklámen a vresy. Tie použite hneď dva, aby vytvorili príjemný kontrast s textúrami druhov vysadených v popredí.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/87046205291703513/

    Brečtan nemusí slúžiť na prekrytie nevzhľadného plota či na vyplnenie tmavého kúta v záhrade. Veľmi pekne vynikne v spoločnosti drobnokvetých chryzantém a, samozrejme, vresov.

    Paráda na balkóne

    Miesto na balkóne je limitované, preto vám odporúčame kombinovať viacero druhov. Ideálne je urobiť to tak, aby vždy niektorá z rastlín prebrala žezlo. Teraz to budú vresy, neskôr kapusta a chryzantémy. Nakoniec ich vystrieda gaultéria, ktorú doplní brečtan.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/698269117256510940/

    Sochy, sošky, postavičky

    Milujeme ich všetci, sošky, dekorácie rozmanitých tvarov aj farieb. Máte to tak aj vy? Nevzdávajte sa ich, akurát dbajte na estetiku a neprečačkajte zbytočne niečo, čo netreba. V tomto prípade úplne stačí jednofarebná sovička, ktorá celú výsadbu s vresmi len jemne doladí, ale nenaruší.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/351912463464245/

    Netradičné prvky

    Zrkadlo v záhrade? Prečo nie! Je to zaujímavý a netradičný prvok, ktorý opticky zväčší priestor. Navyše, ak je vkusne zakomponované, nemá čo pokaziť. Obzvlášť, ak ho čiastočne prekrýva nádoba s vresmi, atraktívnym cyklámenom a brečtanom.

    Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/351912463464019/

    Zima im neublíži

    Fialky sirôtkové sú na jesennú výsadbu priam stvorené. Zima im neublíži, s vresmi si rozumejú, a čo je najlepšie, vydržia až do jari. Podobne ako vresom, ani sirôtkam nevyhovuje premokrený substrát. Zahnívaniu koreňov v dôsledku nadmernej zálievky sa vyhnete použitím drenážnej vrstvy.

    Zdroj: tradgardsflow.blogspot.com

    Pekne v teplúčku

    Jutovina patrí k povinnej výbave. Spolu s polystyrénom chráni korene nádobových rastlín, aj vresov, počas zimy. Poslúži však aj ako dekoračný materiál. V prírodnej farbe nechá vyniknúť všetky detaily, aj drobné kvietky vresov.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.