Skimia patrí aj u nás medzi obľúbené otužilé mrazuvzdorné kyslomilné rastliny vhodné do nádob či záhonov. Na jar kvitne kvetmi bielej alebo krémovej farby, z ktorých vznikajú červené plody.

Kam ju vysadiť?
Pri výsadbe sa treba vyhýbať suchým miestam rozpáleným slnkom. Na takýchto stanovištiach sa listy rýchlo sfarbia a pokryjú sivými škvrnami. Skimia má rada zatienené miesta aj pod vyššími krami, ktoré jej tienia. Rastline doprajte kyslú rašelinovú až neutrálnu, vzdušnú a vždy vlhkú pôdu. Každoročne v apríli alebo v máji nasypte v jej okolí hrubú vrstvu vlhkej rašeliny, kompostu alebo dobre vyzretého hnoja. Na povrch pôdy nedávajte kôru, piliny ani iný materiál, skimia neznáša nástielku. Mladé rastlinky vysádzajte podľa oblasti od marca do júna, keď už je pôda teplejšia. Nesaďte ich hlbšie, ako pôvodne rástli, lebo nebudú kvitnúť.
Zdroj: profimedia.sk
Otužilá skímia rozžiari vašu záhradu.
Starostlivosť
Skimia je prirodzený kompaktný ker, ktorý nevyžaduje rez alebo len slabý. Ak ju hlboko zrežete, môže jej to uškodiť. Odstraňujte iba suché konáriky, poškodené zrežte až po zdravé drevo. Ak má ker nevyvážený tvar, nevhodne rastúce výhonky skráťte hlboko, rezom v korunke. Staré rastliny je lepšie nahradiť, ako sa pokúšať o ich zmladzovanie. Sú náchylné na puklice.
Zdroj: profimedia.sk
Skimia japonská (Skimmia japonica) vás bude tešiť aj počas zimných mesiacov.
Aj keď je skimia mrazuvzdorná, mladé rastliny treba chrániť počas zimy pomocou jutoviny, netkanej textílie alebo bublinkovej fólie.
Vhodní susedia
V blízkosti skimie dokážu rásť druhy, ktoré majú podobné požiadavky na pôdu. Medzi ne patria rastliny vhodné do vresovísk s veľmi dekoratívnymi vlastnosťami, ako napríklad brusnice, gaultéria, pieris, kalmia, rododendrony, azalky a kamélie. Vysádzať ich môžete nielen do skupín, ale aj ako solitéry.
Zdroj: Profimedia
Skímia vás kvetmi poteší, ak však chcete aj karmínové plody, vysaďte si samčiu aj samičiu rastlinu.
Rozmnožte si ju
Väčšinu skimií si môžete dopestovať aj sami od malej rastlinky. Z materinskej rastliny odoberajte odrezky zeleného až tvrdého dreva. Zakorenenie 10 cm odrezkov zeleného dreva trvá približne 4 až 8 týždňov. V chladnejších oblastiach polodozreté drevo spoľahlivo zakorení počas zimy aj v teplých pareniskách.
Zdroj: profimedia.sk
Skimia je čarovná i v treskúcej zime.
Odrezky tvrdého dreva sú menej náchylné na hnilobu. Môžete ich odoberať 10, 20 až 25 cm dlhé. Dobre zakoreňujú vo vlhkom prostredí bez mrazu alebo v miernych oblastiach aj vonku. Mladé rastliny by mali do nasledujúcej jesene dostatočne narásť, aby sa dali presadiť do záhrady. Rastlina zakvitne až za 2-3 roky.
Bohatý výber
Počas celého roka na kre ostávajú sýtozelené oválne kožovité listy. Zo samičích kvetov dozrievajú červené bobule. Darí sa im na väčšine pôd, na slnku alebo v tieni. Existuje niekoľko odrôd skimie japonskej (Skimmia japonica) s prevažne bielymi kvetmi. Samčia odroda ‘Fragrans’ rastie do jedného metra a má výrazne voňavé kvety, zatiaľ čo ‘Bronze Knight’ vytvára tmavobrondzové kvetné puky, z ktorých sa v zime tvoria strapce, vyrastie do výšky jeden a pol metra. Umiestnená spolu so samičou rastlinou s červenými bobuľami pekne rozjasní zimné šero.
Zdroj: Profimedia.sk
Skimia kvitne na jar bielymi kvetmi.
Do záhrad je vhodná aj samčia odroda ‘Rubella’. Skimia japonská, poddruh reversiana (Skimmia japonica subsp. reversiana), je jednodomá, samičie a samčie kvety sú na jednej rastline. Má guľovitý tvar a najlepšie sa jej darí v tieni. Výborne sa hodí na výsadbu do väčších nádob s ostatnými kyslomilnými rastlinami. Skimmia x congusa ‘Kew Green’ je kompaktný ker. Na jar vytvára husté, kužeľovité metliny voňavých krémových samčích kvetov dlhé do 15 cm, ktoré sa stanú ozdobou záhrady.