Plamenníky sa pestujú ako jednoročné rastliny. Atraktívne letničky si môžete vypestovať zo semien - vysievať v marci, alebo si jednoducho zakúpite v máji či júni rastliny už pripravené zdobiť váš domov.
Opatrne s vysádzaním
Najmä plamenníky hrebenisté sú obzvlášť citlivé na mráz. Preto by ste sa s ich výsadbou do voľnej pôdy alebo s vykladaním nádob na nechránený balkón rozhodne nemali ponáhľať.
Plamenníky vyžadujú dobre priepustný substrát bohatý na živiny. Predovšetkým rastliny pestované v nádobách potrebujú počas leta pridávať hnojivo na podporu kvitnutia asi raz za dva týždne.
Ako zalievať plamenníky
Napríklad plamenník metlinatý (Celosia argentea plumosa) vyžaduje vlhký substrát, ktorý by síce nemal byť premokrený, no nemal by ani vysýchať. Plamenník hrebenistý (C. argentea var. cristata) sa zasa odporúča občas ponechať preschnúť. Oba plamenníky však pestujeme vedľa seba rovnakým spôsobom a môžeme povedať, že sa im darí dobre.
Základom je teplé, slnečné miesto. Nakoľko vytvárajú plamenníky pomerne dosť zelene, najmä v nádobách pravidelnú zálievku potrebujú, ináč vädnú. Dobre urobíte, ak do substrátu zapracujete perlit alebo čiastočky zelenej aranžérskej hmoty, ktoré udržia vlahu.
Vhodné aj na rez a sušenie
Plamenníky sú krásne v záhone i v nádobe, ich krása však pretrvá aj potom, ako si pôsobivý kvet odrežete. Odporúčajú sa sušiť "dolu hlavou" na tmavom, dobre vetranom mieste. Intenzívne pôsobenie slnečných lúčov totiž spôsobuje vyblednutie farieb.
Ak necháte kvet vyzrieť, po zatrasení sa vám vysypú drobné lesklé semienka čiernej farby. Z nich si môžete o rok vypestovať ďalšie rastliny.