POZOR na to, čo si prinesiete z dovolenky! SUVENÍRY, za ktoré vám hrozí pokuta či väzenie
29. 6. 2024, 7:00

Zdroj: Canva
Obchodníci niekedy zneužívajú neznalosť turistov a ponúkajú im na predaj tovar, s ktorými sa obchodovať nesmie alebo ho bez povolenia nemožno vyviezť z krajiny. Skutočnosť, že takýto tovar je voľne ponúkaný na predaj, neznamená, že kúpiť ho a priviezť domov je legálne.

Finančná správa (FS) každoročne počas dovolenkovej sezóny eviduje prípady dovozu suvenírov, ktoré sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín a živočíchov, informuje portál PLUS JEDEN DEŇ.
Zdroj: Shutterstock
Čoraz viac Slovákov sa nechá zlákať aj do exotickejších destinácii a okrem zážitkov a fotiek si z nich chcú priniesť aj nejaký ten suvenír.
Podľa toho, či prečin vyhodnotia ako colný priestupok alebo colný delikt, určia aj výšku sankcie. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu až 8 rokov.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Chcete dovolenkový suvenír? Buďte radšej opatrní a poriadne si preverte, čo kupujete.
Príslušníci FS sa bežne stretávajú v batožine cestujúcich s koralmi, kabelkami, topánkami, peňaženkami či opaskami z krokodílej, či hadej kože.
Zdroj: Shutterstock
Mnoho turistov svojou nevedomosťou prostredníctvom kúpy suvenírov podporuje nelegálny obchod a prispieva tak nevedomky k zabíjaniu ohrozených druhov.
V Afrike a v Ázii si treba dávať veľký pozor na predavačov so soškami alebo šperkmi zo slonoviny.
Zdroj: Shutterstock
Obchodníci niekedy zneužívajú neznalosť turistov a ponúkajú im na predaj tovar, s ktorými sa obchodovať nesmie alebo ho bez povolenia nemožno vyviezť z krajiny.
V Južnej Amerike sú zase veľmi obľúbeným suvenírom dažďové palice, ktoré vydávajú zvuk dažďa. Sú však vyrobené z chráneného druhu kaktusu. Najčastejšie sa predávajú v Peru, Bolívii a Čile. Bez povolenia je možný dovoz len troch kusov na osobu.
Zdroj: Shutterstock
Našinca na trhoch často zaujmú, no problémy mu môžu spôsobiť aj prípravky tradičnej ázijskej medicíny.
Časti tiel ohrozených druhov živočíchov (nosorožec, kobra, tiger) a rastlín (ženšen) môžu obsahovať i výrobky z tradičnej čínskej medicíny. Pri kúpe exotických predmetov z Tuniska, Egyptu, Thajska či Turecka je potrebné dohliadnuť, aby vám k nim pribalili aj oficiálne sprievodné doklady, čiže certifikát k výrobku, ktoré colné orgány budú vyžadovať.
Zdroj: Shutterstock
Za exempláre ohrozených druhov chránených Washingtonským dohovorom (CITES) sa nepovažujú iba živé živočíchy a rastliny, ale aj mŕtve jedince, ich časti a výrobky z nich.
Za exempláre ohrozených druhov sa považujú taktiež niektoré mušle, výrobky z pancierov korytnačiek, vysušené morské koníky, prípravky tradičnej ázijskej medicíny, kozmetika a akékoľvek prípravky s obsahom živočíchov alebo rastlín.
Zdroj: Canva
Zoznam rastlín je rozsiahly a pravidelne upravovaný. Európska komisia nepretržite vyhodnocuje riziká, ktoré tieto rastliny predstavujú pre krajiny EÚ
Je to také slovenské, doniesť si z dovolenky aj zopár rastliniek, ktoré vám doma pripomenú obľúbenú destináciu. Lenže okrem vysokej pokuty riskujete, že si spolu s nimi doveziete rastlinných škodcov, ktorí môžu výrazne narušiť biodiverzitu nielen vašej záhrady, ale celej krajiny. Zákaz dovozu sa vzťahuje nielen na kaktusy, orchidey a cykasy, ale aj na avokádo či zemiaky!
Zdroj: Canva
Pozor si treba dávať aj pri dovolenkovom nákupe a prevoze rôznych výrobkov z dreva či trstiny, ktoré tiež môžu byť napadnuté škodcami.
Avokádo je aktuálne zakázané dovážať zo všetkých tretích krajín okrem Izraela, hurmikaki a čerimoja sa nesmú dovážať zo žiadnej tretej krajiny a na rastliny viniča a sadivo zemiakov platí zákaz dovozu zo všetkých tretích krajín okrem Švajčiarska.