Predpestovanie priesad vám ušetrí NEMALÉ PENIAZE! Zoznam letničiek, ktoré vysievať vo FEBRUÁRI
7. 2. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
Vo februári ich môžete predpestovať na parapetoch, v parenisku či v skleníku a po zmrznutých vysadiť von do črepníkov. Tieto letničky vám od júna rozžiaria balkóny a terasy. Vysievanie si vyžaduje síce trochu práce, ale na druhú stranu letničky si len málokto odoprie.

Aksamietnice
Aksamietnice (Tagetes) je možné vysiať vo februári, ale aj neskôr. Nemusíte sa obávať, pokiaľ to tento mesiac nestihnete, na vysievanie máte čas až do apríla. Vonkajší výsev je možné v apríli a máji.
Zdroj: shutterstock
Aksamietnice si jednoducho vypestujete zo semien. Môžete ich predpestovať v skleníku alebo vysiať do pareniska či neskôr priamo na záhon.
Petúnie
Petúnia (Petunia) je síce jednoročná rastlina, semienka po odkvitnutí si však môžete ponechať. Pestovanie zo semienok je o čosi náročnejšie. Ak hľadáte vhodné miesto na ich pestovanie, majte na pamäti, že práve petúnie obľubujú slnko, dokonca aj to priame.
Zdroj: shutterstock
Petúnia je síce jednoročná rastlina, semienka po odkvitnutí si však môžete ponechať.
Lobelka
Lobelku (Lobelia) si môžete rozmnožiť semenami, ktoré treba vysiať v januári až februári pod sklo, kde je teplota najmenej 16 °C. Jemné semienka vysejte na substrát a len zľahka zatlačte, lebo pri klíčení potrebujú svetlo.
Zdroj: shutterstock
Lobelky kvitnú hustým porastom a ľahko sa pestujú.
Povojník
Povojník (Ipomoea) je veľmi populárna letnička, ktorá je vhodná na balkóny či k plotom, po ktorých sa môže ťahať. Môžete si vybrať z modrej, fialovej, či purpurovej farby.
Zdroj: Shutterstock
Povojník potrebuje vyvážený pomer živín, aby krásne zakvitol.
Limonka
Limonka (Limonium) je letnička vhodná na rez ako i na sušenie. Táto letnička kvitne od júna do októbra a dorastá do výšky približne 40 až 80 cm. Režeme plne rozkvitnuté stonky a vešiame ich vo zväzkoch kvetom dole na tmavom a vzdušnom mieste.
Zdroj: shutterstock
Limonka chobotnatá je letničkou pôvodne pochádzajúcou z Afriky vhodnou na pestovanie v okrasných záhonoch.
Papuľka
Papuľka (Antirrhinum) má kvety rôznych farieb – bielej, žltej, ružovej, červenej i fialovej. Podľa výšky sa rozdeľujú na nízke, stredne vysoké a vysoké. K novším odrodám patria plnokveté, previsnuto rastúce a miniatúrne, ktoré sú vhodné na pestovanie v nádobách.
Zdroj: shutterstock
Papuľka je typická svojimi kvetmi, ktoré pripomínajú malé zvieracie papuľky. Práve vďaka nim si rastlina vyslúžila svoje meno. Kvietky s priemerom okolo 7 cm rastú v hustých valcovitých súkvetiach na vrchole stonky.