Preneste izbové rastliny na balkón, budú sa tešiť! Toto je 5 zásad, ktoré ale musíte dodržať
26. 5. 2021, 18:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:42)

Zdroj: via loveproperty.com
Vonkajšie letnenie izbovým rastlinám prospieva. Dostanú čerstvý vzduch, viac svetla a z času na čas aj dážď, ktorý je vhodný nielen ako zálievka, ale aj na umytie prachu z listov rastlín, keďže väčšiu časť roka trávia vnútri. Letnenie má ale niekoľko zásad, ktoré by ste mali dodržať.

1. Pravidelná zálievka
Izbové rastliny hlavne v lete potrebujú omnoho viac vody než v zime. Dbajte na pravidelnú a výdatnú zálievku, rastliny však nikdy nenechávajte stáť vo vode, sú na to háklivé a mohli by im zhniť korene.
Zdroj: unsplash.com
Myslite na pravidelnú zálievku.
2. Pozor na poludňajšie slnko
Tak, ako sa ani ľuďom neodporúča v letných mesiacoch tráviť čas na priamom poludňajšom slnku, ktoré je veľmi silné, neodporúča sa to isté ani rastlinám. Silné slnečné lúče by im mohli spáliť listy a rastlinu tak zničiť. Dajte ich preto na miesto, ktoré bude pred poludňajším slnkom chránené.
Zdroj: pinterest/brit.co
Izbové rastliny nevystavujte priamemu poludňajšiemu slnku. Mohlo by im spáliť listy.
3. Sledujte počasie
Letné krúpy, silné prietržové lejaky alebo silný vietor môžu spraviť veľa škody. Nielen na vašej záhrade, ale aj s rastlinami na balkónoch. Preto pravidelne sledujte predpovede počasia, vyhnete sa tým zbytočnému smútku.
Zdroj: pinterest/planete-deco.fr
Sledujte predpovede počasia, letné krúpy a silný vietor môžu rastlinám uškodiť.
4. Výživa je základ
V lete rastú izbové rastliny najrýchlejšie. A práve preto potrebujú aj dostatok výživy, vďaka ktorej budú zásobovať nové listy a kto vie, možno aj kvety... Roztok s hnojivom im môžete dávkovať pokojne aj raz za týždeň až raz za dva týždne.
Zdroj: pinterest/simplifyplants.com
Tyčinky a granulované hnojivo sa aplikuje tak, že sa jednoducho zasunie do zeminy. V lete prihnojujte pravidelne, či už tyčinkami alebo roztokom, ktorý rýchlejšie prenikne ku koreňom.
5. Privykajte ich postupne
Preložiť izbové rastliny z vnútorných podmienok von, to nie je len tak. Podobne, ako je to s muškátmi, ktoré pred sezónou treba otužovať, je to tak aj s izbovkami. Nespôsobujte im šok a vykladajte ich postupne. Najprv na pár hodín, potom do neskorších večerných hodín a až keď si budete istí, že sú v pohode, môžete ich nechať vonku aj cez noc.
Zdroj: archív
Jednoducho zariadený balkón vynikne, ak ho doplníte rastlinami. Privykajte ich však na vonkajšie prostredie postupne.