Tieto rastliny by totiž nemali byť celoročne v byte, hoci v minulosti patrili k bežným izbovým rastlinám. Vtedy však neboli izby také prekúrené ako dnes. Suchý a teplý vzduch panelákových bytov im veľmi nesvedčí, zhadzujú kvety i listy a napádajú ich škodce. Lepšie sa im darí, ak ich v lete vyložíte na balkón alebo do záhrady a pred príchodom mrazov ich prenesiete do svetlých priestorov, kde nemrzne, ale je chladnejšie ako v byte.
Vizitka rastliny
Existuje asi 150 druhov podslnečníkov (Abutilon) a väčšina pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, kde kvitnú celoročne. Vyšľachtené odrody majú veľké kvety tvarom pripomínajúce previsnuté zvončeky, ktoré môžu byť až 6 cm dlhé. Škála farieb je bohatá, od krémovej cez rôzne odtiene ružovej, žltej, oranžovej a červenej. Sú veľmi jemné a majú krátku trvanlivosť, ale rastlina ich tvorí veľké množstvo. U nás kvitnú zväčša od júna do októbra.

Listy sú pomerne veľké, nelesklé, dlaňovito laločnaté a trochu pripomínajú listy javora, čo viedlo k ľudovému pomenovaniu tejto rastliny izbový javor. Môžu byť aj žlto panašované či svetlozelené. Odparujú veľké množstvo vody, pri jej nedostatku vädnú a opadávajú. Zálievka je pre ne preto veľmi dôležitá.
Podslnečník je vždyzelený ker, ktorého stonky po čase drevnatejú. Pri správnej starostlivosti je to dlhoveká rastlina dorastajúca do veľkých rozmerov. Za tri roky je vysoká a široká asi 1 m.
Ako sa o ne starať?
Ak si kúpite mladú rastlinu, výhonky zaštipujte, aby sa rozkonárili. Staršie exempláre po prezimovaní na jar zrežte o jednu tretinu až o polovicu, aby ste ich zmenšili a zároveň podporili tvorbu nových výhonkov a kvetov. Z podslnečníka sa dá pravidelným tvarovaním ľahko dopestovať stromčeková forma. Odrezanými výhonkami 6 až 10 cm dlhými si ho môžete rozmnožiť, veľmi ľahko zakoreňujú vo vode alebo v ľahšom substráte pri teplote okolo 20 °C.

Na jar – raz za dva roky – rastliny po zrezaní presaďte do čerstvého substrátu, ktorý by mal byť výživný, mierne kyslý a dobre priepustný. Nezabudnite na vrstvu drenáže. Pri presádzaní skontrolujte koreňový systém, ak treba, poškodené alebo choré korene odstráňte. Starším podslnečníkom vo veľkých nádobách vymeňte len vrchnú vrstvu zeminy.
Na balkón ich môžete vyložiť až vtedy, keď nehrozia posledné mrazíky, ktoré by ich poškodili. Vyberte im slnečné alebo čiastočne zatienené stanovište, pamätajte však na to, že neznášajú poludňajší úpal ani prievan. Umiestnite ich tak, aby na ne nepršalo, lebo dážď by poškodil krehké kvety i listy. Potom ich už nepremiestňujte, aby nezhodili puky.
Počas sezóny ich pravidelne raz za 7 až 14 dní prihnojujte hnojivom na izbové rastliny a zalievajte podľa potreby. Na zálievku sú totiž veľmi citlivé, reagujú na nedostatok i nadbytok vody, a to zhadzovaním listov a kvetných pukov, prípadne hnilobou koreňov.
Prezimovanie
Poslednýkrát ich pohnojte koncom augusta, aby sa pripravili na zimu. Po prenesení do miestnosti s teplotou 12 až 15 °C obmedzte zálievku, no substrát nesmie úplne vyschnúť. Podslnečník potrebuje aj v zime svetlé stanovište, v málo osvetlenom a chladnejšom prostredí zhodí listy aj puky a končeky výhonkov zhnednú.