Reklama

Rozvoňajte si balkón čerstvými rajčiakmi! Ponúkame prehľad TOP odrôd

Rajčiaky kombinujte aj s inými rastlinami. Napríklad s aksamietnicou.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Kto by odolal vôni a chuti vlastnoručne vypestovaných rajčiakov? Pri správne dodržaných postupoch pestovania a pri vhodnom výbere odrôd sa čoskoro dočkáte úrody!

Pre úspešné pestovanie rajčiakov na balkóne musíte mať vhodnú expozíciu - južnú alebo západnú. Rastliny by mali mať dostatok svetla, ale nemali by zároveň trpieť prílišným úpalom. Vyberajte dostatočne veľké nádoby, pre zábudlivcov či pracovne vyťažených záhradkárov sú vhodné samozavlažovacie.

Dôležitý je aj kvalitný substrát, do ktorého môžete primiešať pred výsadbou postupne sa uvoľňujúce hnojivo. Zemina sa nesmie „zliať“ a spiecť ani pri opakovanom polievaní a vysychaní. Rajčiaky patria medzi plodiny prvej trate, vyžadujú teda pôdu bohatú na živiny.

Dostatočnú zálievku určite nepodceňte. Zalievajte, až keď je povrch substrátu suchý, pozor na zbytočné prelievanie. Koreňom totiž premočená pôda nesvedčí. Tento problém za vás sčasti vyriešia už spomínané samozavlažovacie črepníky.

Zdroj: profimedia.sk

Chutné plody si vypestujete ľahko aj na balkóne.

Keďže aj tento rok bude podľa predpovedí extrémne suchý, odporúčame použiť na povrch substrátu vhodnú nástielku (seno, slama, drevná štiepka z listnatých drevín), ktorá zabráni zbytočnému rýchlemu vysychaniu. Prípadne pod rajčiaky vysaďte aksamietnice či nechtík, ochránite ich tak pred škodcami. Ak rajčiaky skombinujete s bazalkou či mätou, zvýrazníte ich vôňu a chuť. O kombináciách rastlín sa dočítate tu.

Vyhnite s používaniu priemyselných hnojív či chemických postrekov na ochranu proti chorobám a škodcom. Využite radšej prírodné prostriedky, o ktorých si môžete prečítať tu.

Prečítajte si aj zaujímavosti o rajčiakoch.

Nezabudnite na pravidelné vylamovanie zálistkov, ktoré sa tvoria v pazuchách listov. Vyšším odrodám rajčiakov poskytnite oporu už pri výsadbe.

NEZABUDNITE, že priesady je bezpečné vyložiť von až po troch zmrznutých (v druhej polovici mája). Ak však neodoláte a rozhodnete sa letniť rajčiaky skôr, pozorne sledujete predpoveď počasia a pri hrozbe chladného počasia, silného vetra či mrazu ich radšej premiestnite dovnútra.

Na balkóny je vhodná napríklad kompaktná odroda ‘Karla’ s veľmi pevnými guľatými plodmi. Vyrobíte si z nich aj pravý domáci kečup.

Ak obľubujete cherry rajčiaky, vyskúšajte odrody ‘Tumbling Tom Red’ alebo ‘Tumbling Tom Yellow’ v žltej verzii. Vyniknú aj v závesnej nádobe či koši. Dorastajú len do 30 cm a majú množstvo malých sladkých plodov.

Zdroj: pinterest.com/ebay.com

odroda ‘Tumbling Tom Yellow’

Ďalšímí odrodami sú narpíklad ‘Vilma’ alebo ‘Balkon Star’, ktoré sa vyznačujú dobrou rodivosťou a kompaktným vzrastom.

Zaujímavými žltými plodmi hruškovitého tvaru zase určite zaujme odroda ‘Aztek’. Ak hľadáte niečo netradičné, možno vás osloví čierny rajčiak ‘Cherry’.

Balkónovou klasikou sú tiež čerešňové odrody ‘Minigold’ a ‘Rubínek’.

Čítajte aj: