Reklama

Silvestrovský večierok na poslednú CHVÍĽU? Toto by ste rozhodne nemali zabudnúť KÚPIŤ

Veľké oslavy sa k Silvestru neviažu dlho. Rozšírili sa až v 19. storočí, Veľké oslavy kedy ľudia verili v búrlivý rozvoj priemyslu a blahobytu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Posledný deň roka je zvláštny, pretože sa síce všeobecne berie ako dôvod k radosti a oslave, ale zároveň ho veľa ľudí využíva naopak ako príležitosť užiť si pokojný domáci večer. Ak sa vám páči skôr oslava, usporiadajte večierok!

Kto to bol Silvester?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Viete, aký je rozdiel medzi šumivými vínami?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Rímsky občan, ktorého roku 314 zvolili biskupom. Dal postaviť kostol nad katakombami, kde boli pochovaní kresťanskí mučeníci, ten sa stal dôležitým pútnickým miestom a bol tam nakoniec pochovaný aj sám Silvester. Stal sa potom jedným z prvých uctievaných svätcov. Jeho sviatok ale nebol spojený so žiadnym popíjaním ani jasaním, skôr napríklad s malým sprievodom, ktorý sa po skončení poslednej bohoslužby starého roka vydal mestom. Ľudia s lampášmi došli na námestie alebo k fare, spievali pritom chorály, poďakovali za to, čo im Boh minulý rok dal, a kňaz im požehnal na budúci rok. Bohatí Rimania v antike boli naopak iní frajeri. Na veľkolepé oslavy na koniec roka si nechali privážať lahôdky z najvzdialenejších provincií a tabuľa mala nekonečný zoznam jedál. Jedli koláče plnené mandľami i ďalšími orechmi, pečivo v tvare zvierat a vtákov, mäso všetkého druhu, najexotickejšie ovocie a vína. A užívali si hudobníkov a tanečnice. Váš večierok však môže byť oveľa nenápadnejší, a predsa priniesť hosťom dobrú náladu.

    Zdroj: shutterstock

    Balóny s prekvapením!

    Na prúžky papiera natlačte rôzne milé citáty alebo novoročné priania, vystrihnite ich a vsuňte do balónikov. Tie nafúknite a napíšte na ne slovo „prásk“. Na párty si potom každý pre seba jeden balónik vyberie a po prepichnutí (napríklad spoločnom o polnoci) v ňom nájde svoj osobný citát na budúci rok.

    Koľko ľudí pozývate?

    Akonáhle budete vedieť, koho pozývate, urobte si rozpočet. Rýchlo sa ukáže, či budete musieť vystačiť so zemiakovými lupienkami a arašidmi, alebo sa môžete rozšupnúť a objednať jedlo z reštaurácie. Medzistupeň je uvariť niečo sami, čo je vždy dobrý nápad. Variantom je každého z hostí požiadať, aby niečo priniesol zo svojej kuchyne. Dobré je ale dohovoriť sa, čo asi tak by to malo byť. A ďalším variantom je pred večierkom, ak je pre priateľov, vybrať od každého patričnú sumu, z ktorej sa občerstvenie, dekorácia, program, prenájom alebo doprava zariadi.

    Kde sa to bude konať?

    Záleží na predchádzajúcej odpovedi. Ide o to, pre koho párty organizujete a koľko do nej môžete investovať. Pritom však neplatí, že od peňazí záleží výsledok, perfektná párty sa môže aj v zime konať napríklad v lesnom altánku, keď v programe bude pohyb a teplé občerstvenie. Kamarátov pokojne pozvite k sebe domov. Tiež počítajte s tým, že hocikto u vás bude chcieť prespať, aj keď to pôvodne neplánoval. Nachystajte si pre istotu nejaké vankúše a deky.

    Zdroj: shuttestock

    A group of young people celebrating and making party at home

    Čo sa bude jesť a piť?

    Dneska by ste mohli zabodovať napríklad s rôznymi druhmi fondue, syrovým, mäsovým aj čokoládovým. K tomu rôzne šaláty a hlavne množstvo druhov kanapiek. Nikoho neurazia ani syry s hroznom, sušená šunka a olivy, hodia sa aj miniburgery s grilovanou paprikou. Pokiaľ ide o víno, počíta sa pol fľaše na osobu, skôr viac. Tiež ide o to, či budete servírovať aj koktaily a pivo. A hlavne nezabudnite na dostatok vody, najlepšie v džbánoch na stole. Pre koktaily je ideálne nechať ingrediencie na jednom stolčeku, dať k nim poháre a napísať recepty, aby si ich každý mohol namiešať sám. Potom je potrebné strážiť, aby bolo všetkého dostatok.

    Zdroj: shutterstock

    Ako to bolo v minulosti?

    V 19. storočí, kedy sa Silvester začal viac oslavovať, býval jedálniček niekedy rovnaký ako na Štedrý večer a o polnoci sa podával pre šťastie ovar, krúpy a chren s jablkami. Na konci 19. storočia už potom bolo pravidlom pečené prasiatko pre šťastie, šošovica pre peniaze a hovädzia polievka s drobnou krupicou, zvaná miliónová. Nesmelo sa naopak objaviť nič, čo má krídla alebo rýchle nohy, aby šťastie neuletelo alebo neutieklo preč.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.