Reklama

Spestria izbu, zafarbia balkón! 5 DÔVODOV prečo by ste mali pestovať anglické MUŠKÁTY

Muškáty veľkokveté začínajú kvitnúť už v predjarí úžasnými, až 5 cm veľkými kvetmi. Netreba ich zaštipovať, pretože majú kompaktný tvar.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Muškát veľkokvetý, známejší ako anglický, sa vyznačuje včasným kvitnutím, nízkou náročnosťou na starostlivosť. Aby bohato kvitol, potrebuje prejsť chladnou periódou. Ak ste ho prezimovali, venujte mu v týchto dňoch pozornosť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Muškáty po zime: Je čas presťahovať ich z pivnice a urobiť s nimi nasledovné

    Ešte donedávna anglické muškáty patrili viac k izbovkám ako k balkónovým druhom. Dnes sa práve pre ich nenáročnosť pestujú čoraz viac vonku. Listy muškátu veľkokvetého (Pelargonium grandiflorum) sú na dotyk drsné a jemne voňajú. Kvety, ktoré v závislosti na odrode kvitnú už v marci až v apríli, majú niekedy v priemere aj 5 cm. Môžu byť biele, ružové, lososové, bordové a v rozličných odtieňoch týchto farieb. Dostupné sú jedno- aj dvojfarebné. Vo vnútri kvetu sa často nachádza bledá alebo tmavá škvrna.

    Kvety sú jednoduché, poloplné aj plné, s hladkým, zvlneným alebo rozstrapkaným okrajom.

    — Záhradkár

    5 PLUSOV pre ANGLICKÉ MUŠKÁTY

    Paleta odrôd dostupných na našom trhu sa vyznačuje bohatou ponukou nádherných farieb kvetov, ktoré dosahujú v priemere veľkosť aj 5 cm. Nie je potrebné ich zaštipovať, lebo rozkonárenie majú v genetickej výbave. V kvitnutí predbehnú ostatné druhy muškátov. Pri správnej starostlivosti vydržia niekoľko rokov. Spoľahlivo rastú a kvitnú po prekonaní chladovej periódy.

    Kvitnutie podnecujú nízke teploty

    Anglický muškát má pôvod na juhu Afriky, preto v našich podmienkach zimu neprežije. Pestuje sa ako letnička s možnosťou prezimovania v chladnej pivnici s teplotou 15°C, kde aj počas zimy vyžaduje miernu, pravidelnú zálievku. Aby vami prezimovaný anglický muškát opäť bohato zakvitol, musí prejsť chladnou periódou (8-10°C) , ktorá by mala trvať približne dva týždne. Dopriať by ste mu ju mali najneskôr v druhej polovici februára, aby do mesiaca vytvoril kvetné puky.

    Ak tak neurobíte, kvetov sa nemusíte dočkať vôbec!

    — Záhradkár

    Zdroj: Pinterest

    Najkrajšie kvety sa tvoria na dvoj- až trojročných exemplároch. Rastliny staršie ako 5 rokov sa pestovať neoplatí, výrazne strácajú na kvalite.

    Na jar rastlinu očistite od suchých a poškodených listov. Na presadenie vyberte nádobu o niečo väčšiu, ako je tá, v ktorej rástol doteraz. Určite voľte črepník s dierkami v dne, nezabudnite ani na drenážnu vrstvu (štrk, keramzit, perlit). Muškát veľkokvetý totiž neznáša premokrenie, je citlivý aj na orosenie listov, ktoré vedie k hnilobe. Myslite na to pri daždi, kedy ho pred zrážkami chráňte presťahovaním pod strechu. Krátkodobý nedostatok vlahy mu nezaškodí, ale dlhodobo trvajúce sucho v kombinácii s vysokými teplotami vedie k zníženej odolnosti proti napadnutiu škodcami.Na výsadbu použite substrát určený na muškáty a balkónové rastliny.

    Po presadení nádobu umiestnite na 10 dní do polotieňa, až potom na slnko. Rastliny nemusíte zaštipovať, rastú kompaktne. Na prihnojenie jedenkrát týždenne použite hnojivo určené na muškáty a kvitnúce balkónové rastliny. Časté hnojenie môžete nahradiť postupne sa uvoľňujúcim hnojivom, ktoré primiešajte do substrátu pri výsadbe. Muškáty vyložte na balkón až po pominutí rizika prízemných mrazov, teda v druhej polovici mája. Najlepšie sa im darí na slnečnom stanovišti, kde vás budú tešiť až do októbra.

    Pokiaľ ste si muškáty zakúpili len nedávno a boli otužené, nechajte ich počas slnečného dňa vonku. Na noc, ktorá je ešte stále dosť chladná, ich radšej preneste dovnútra. Rastliny, ktoré neboli otužené, dajte do izby.

    — Záhradkár

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TEASER | 11 nápadov ako MUŠKÁTY skombinovať s inými rastlinami
      Zdroj: NMH/záhradkár

      Autor článku

      Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.