Reklama

Úroda z výsevných diskov vás nesklame, ak dodržíte týchto 6 jednoduchých pravidiel

Reklama

Stretli ste sa pri nákupe osiva s výsevným diskom? Je vhodný na predpestovanie byliniek či zeleninových priesad. Neviete, ako sa používa? Verte nám, že neexistuje nič jednoduchšie! Veď sa pozrite.

Aj výsevné disku, rovnako ako známejšie výsevné pásiky však majú zopár nevýhod. Určite je skvelé, že ich použitie nezaberie viac ako 3 minúty. Takéto vysievanie je veľmi rýchle, práca čistá, nevyžaduje špeciálnu prípravu. Nevýhodou môže byť pomerne obmedzený sortiment dostupných druhov a odrôd i fakt, že výsevné disky sú na rozdiel od výsevných pásikov primárne určené na použitie v nádobách.

Každopádne, aby sa vám pestovanie s nimi darilo a aby ste využili všetky ich výhody, musíte dodržať tieto základné pravidlá, ktoré ich výrobcovia odporúčajú.

1. Kvalitný substrát

Vhodné je použiť výsevný substrát, ktorý neobsahuje veľa živín. Pri vyhnojenom substráte je podstatne sťažené klíčenie semien.

2. Dostatočná vlhkosť

Starší substrát býva presušený a horšie viaže vodu. Často sa stane, že voda po poliati stečie po vnútorných stenách nádoby a vnútri zostane substrát úplne suchý. Vhodné je prevlhčiť všetok substrát ešte pred naplnením do črepníka.

Zdroj: Michal Sedláček

Pri výsevných diskoch, ale aj výsevných pásikoch je veľmi dôležitá vlhkosť, aby sa materiál, na ktorom sú semienka prichytené čo najrýchlejšie rozpustil a umožnil im vyklíčiť.

3. Primeraná hĺbka

Na zasypanie disku stačí niekoľko mm, najviac 1 cm jemného substrátu.

Zdroj: Michal Sedláček

Výsevný disk stačí položiť na vlhký substrát, poliať a zasypať tenkou vrstvou zeminy.

4. Predchádzanie prísušku

Semená na klíčenie okrem nevyhnutnej vody potrebujú aj dostatok kyslíka. Keď sa použije nevhodný substrát, poleje sa povrch a črepník je v teplej miestnosti, môže sa vytvoriť prísušok, ktorý bráni prenikaniu vzduchu – kyslíka ku klíčiacim semenám a tieto sa môžu „zadusiť“. Vzniku prísušku predchádzame tak, že používame vhodný nezlievavý substrát a po zasypaní výsevného disku už povrch nepolievame, ale radšej prikryjeme netkanou textíliou.

5. Pravidelná zálievka

Od výsevu udržiavame optimálne vlhký substrát – polievame opatrne, ale musíme si byť istí, že substrát prevlhčí celý profil črepníka.

6. Správna teplota pri pestovaní

Je veľmi mylné si myslieť, že všetky vysiate semená môžeme postaviť na parapet nad radiátor. Každý rastlinný druh má svoju minimálnu, optimálnu a maximálnu teplotu na klíčenie. Zvlášť by sme upozornili na petržlen a pažítku, ktoré sú schopné klíčiť aj pri nízkych teplotách, ale nevyhovujú im vysoké teploty nad 25 °C, čo je v byte na okne úplne bežné. Stačí, že zasvieti slniečko. Petržlen na klíčenie vyžaduje striedanie dennej – vyššej a nočnej  – nižšej  teploty. Z tohto dôvodu je vhodnejšie aj výsevný disk vysiať v neskoršom termíne a dať ho na balkón, kde sa teploty prirodzene striedajú. No a treba mať na pamäti, že petržlen obvykle klíči po 28 dňoch.

Vyberáme pre vás niečo PLUS