Majte krásne muškáty! Stačí, ak im doprajete toto
20. 5. 2021, 11:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:29)

Zdroj: Shutterstock
Možno už väčšina z vás debničky na balkónoch dávno vysadila a možno čakáte, kedy sa konečne oteplí.
Zdroj: https://i.pinimg.com/236x/90/6b/a8/906ba82bf45b7f61b87f3a2ef4067b9a--geranium-care-overwintering.jpg
Zdroj: pinterest/gardenerspath.com
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/0d/c4/96/0dc4961bf4803f207084050a6ddb1d20.jpg
Galéria k článku
V každom prípade, aby sa muškátom, ale aj iným druhom na vašom balkóne darilo, mali by ste im dopriať vhodnú nádobu, dostatok vody a pravidelný prísun živín. Vysaďte k nim letničky s podobnými nárokmi na stanovište a tešte sa z ich krásy počas celej sezóny.
Nový susbstrát, čistá nádoba
Samozrejmosťou by mal byť čistý črepník. Ten z minulého roka môže byť na pohľad vyblednutý, to mu na funkcii neuberie, ale mali by ste ho pred výsadbou vyčistiť. Deň pred ho poriadne umyte, ak sú na stenách stopy po vodnom kameni, ľahko ich očistíte hubkou namočenou do octu. Na prevenciu pred plesňami pomôže vystriekanie vnútra nádoby dezinfekčným chlórovým prostriedkom, ktorý bežne v domácnosti používate. Chlór do druhého dňa vyprchá, ale nádobu aj tak opláchnite.
Čo sa výberu nádoby týka, dizajn aj farebné prevedenie je na vás. Dbajte však na to, aby nádoba mala odtokový otvor, lebo prebytočná voda hromadiaca sa v okolí koreňov rastliny udusí. Aj korene porebujú vzduch.
Zdroj: archív Záhradkár
Pri výsadbe prstami jemne narušte koreňový bal, podporíte tak rast nových korienkov. Bočné výhonky na podporu rozkonárenia v prípade potreby mierne zaštipnite.
Na výsadbu nepoužívajte starý substrát, v ktorom rástli muškáty v minulom roku. Okrem toho, že v ňom chýbajú živiny, sa v ňom mohli usídliť škodce. V záhradných centrách dnes už máte na výber z rôznych druhov a značiek substrátov. Samozrejme na muškáty by ste mali použiť univerzálny alebo špeciálny pre ne určený. Pri výsadbe môžete substrát obohatiť o hydrogél, ktorý zabezpečí dostatok vlahy pre korene na niekoľko dní a vám tak uľahčí prácu so zalievaním.

Nezabúdajte hnojiť
Aj keď substrát obsahuje štartovaciu dávku živín, ich zásoba hladným muškátom nebude stačiť. Preto už pri výsadbe do neho primiešajte postupne sa uvoľňujúce granulované hnojivo. Platí však, že aj napriek použitiu tohto typu hnojiva, budete musieť prihnojiť prípravkom na kvitnúce rastliny a zotrvať v tejto činnosti až do jesene.
Zdroj: profimedia.sk
Tekuté hnojivo vždy rieďte podľa odporúčania na obale. Granulované hnojivo sa najlepšie uplatní pri výsadbe.
Blokátory vošiek, molíc a iných škodcov
Nezáleží na tom, či muškáty, ale aj letničky všeobecne, pestujete v meste alebo na vidieku, škodcovia si ich nájdu. Preto sa vám oplatí do každej nádoby vysadiť rastlinu, ktorá im vyslovene prekáža - plektrant. Vytvára krásne dlhé previsy a je výborným spločníkom nielen pre muškáty, ale aj petúnky, ktoré vošky zbožňujú.
Zdroj: profimedia.sk
Plektrant (Plectranthus)
Jediné na čo pri plektrante dajte pozor je, že sa rozrastá aj do šírky, a tak môže utláčať kvety vo svojej bezprostrednej blízkosti. Doprajte mu teda viac miesta, odvďačí sa vám.
Pravidelná zálievka
Rastliny polievajte pravidelne, pred ďalšou zálievkou nechajte substrát mierne preschnúť.
Čo najďalej od borievky
Odkvitnuté kvety
Počas sezóny odstraňujte odkvitnuté kvety. My to robíme vylomením kvetnej stonky proti smeru rastu. Pomôcť si však môžete aj nožnicami. Rastlina sa tak nevysilí tvorbou semien a energiu investuje do ďalšieho kvitnutia.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
práca v záhrade - muškáty, kvety