Viete, ako udržať vaše balkónovky v skvelej forme? Kľúčom je správne zalievanie
22. 5. 2020, 22:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:28)

Zdroj: shutterstock.com
Či už máte rastliny vysadené v samozavlažovacích alebo obyčajných nádobách, na vodu pre rastliny nesmiete zabudnúť. Hoci v tom druhom prípade budete musieť zalievať podstatne častejšie.
Zdroj: Mak Media Agency
Zdroj: Archív
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Kedy polievať
Určite sa vyhnite poludňajším hodinám. Vtedy slnko najväčšmi páli a rýchlo vysuší pôdu, rastliny ju nestihnú ani poriadne prijať. Ak sa pri polievaní dostane voda aj na listy, lúče ich môžu spáliť, lebo kvapky vody fungujú ako lupa. Najefektívnejšie vlahu rastliny využijú, keď ich polejete v ranných hodinách. Vtedy je vzduch i zemina chladnejšia, rastliny neutrpia tepelný šok. Ak to ráno nestihnete, počkajte si až na večer, keď slnko zapadne.
Ako často polievať
To sa nedá presne určiť, lebo na množstvo vody majú rastliny rozličné nároky. Riaďte sa zásadou, že substrát nesmie nikdy úplne preschnúť. Dôležité je preto prstom v hĺbke asi 2 cm pod povrchom vyskúšať, v akom je stave. Na potrebu vody, samozrejme, vplýva aj počasie. Ak je veľmi teplo, určite budete musieť polievať viackrát za deň. Nečakajte na to, že rastliny zvesia listy, pre niektoré to totiž môže znamenať rýchly koniec. Viac vody potrebujú rastliny v menších či tmavých nádobách, ktoré priťahujú slnečné lúče. Rozhoduje aj kvalita substrátu a množstvo listov. Čím ich má rastlina viac a sú väčšie, odparujú aj väčšie množstvo vody.
Polievajte správne
Na polievanie používajte odstátu vodu, nikdy nie priamo z vodovodu, lebo najmä v horúcich dňoch by rastliny utrpeli šok. Polievajte radšej vo väčších dávkach tak, aby bol celý substrát rovnomerne vlhký, nie po troche a často. Ak voda vytečie do spodnej misky, treba počkať zhruba hodinku a ak v nej voda stále je, vylejte ju. Väčšina rastlín totiž nemá rada, ak sú jej korene dlhodobo premokrené. V prípade, že pri polievaní ostáva voda dlho na povrchu a vsakuje pomaly, rozrušte povrch substrátu podobne, ako to robíte na hriadke v záhradke. Umožníte tým nielen lepší prístup vody, ale aj vzduchu ku koreňom rastlín, ktorý je tiež dôležitý na ich rast.
Zdroj: shutterstock.com
Nepolievajte v poludňajších hodinách.
Gél – praktický pomocník
Toto označenie si hydrogél určite zaslúži. Predáva sa vo forme prášku alebo granúl (kryštálikov), ktoré majú schopnosť viazať vodu i živiny a postupne ich uvoľňovať ku koreňom rastlín. Vďaka nemu nebudete musieť rastliny polievať tak často a nebudú trpieť stresom zo sucha.
Gél treba zamiešať do kúpeného substrátu tak, že na 10 l substrátu pridáte asi 20 g gélu (jedna polievková lyžica obsahuje 15 g). Do takto namiešaného substrátu sa rastliny vysadia bežným spôsobom, s tým rozdielom, že na povrch črepníka alebo debničky treba nasypať tenkú vrstvu čistého substrátu bez gélu. Pamätajte pri tom, že gél po zaliatí zväčší svoj objem, takže črepník nezaplňte zeminou až po okraj. Potom ho dobre polejte.
Výhodou použitia gélu je, že substrát ani pri výdatnom zaliatí nie je premokrený, lebo voda je uložená v gélových časticiach. Uvoľní sa z nich až vtedy, keď rastlina vyčerpá vodu zo zeminy. Kryštáliky zachytávaním vody zväčšujú svoj objem a pri jej uvoľňovaní ho zas zmenšujú, čím zabezpečujú kyprosť pôdy a jej prevzdušnenie. Okrem vody hydrogél viaže aj rozpustené živiny, a tak bráni ich vyplavovaniu. Opakovane prijímať a odovzdávať vodu a živiny dokáže hydrogél minimálne sedem rokov.
Automatická závlaha
Ak máte na balkóne či terase pri dome veľmi veľa nádob s rastlinami a často nebývate doma, určite sa oplatí investovať do tzv. automatickej zavlažovacej krhly. Existujú systémy, ktoré sa napájajú na vodovodný kohútik, iné vodu dokážu načerpať zo suda či inej nádoby. Niektoré potrebujú aj prívod elektriny, dá sa však kúpiť závlaha, ktorá sa napája na solárnu energiu.