Vyberte si z TOP 9 letničiek, ktorým sa bude dariť aj na vašom BALKÓNE
4. 5. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:02)

Zdroj: Profimedia
Bohatá záplava kvetov v nádobách je podmienená správnym výberom druhu a miesta preň vhodného.
Zdroj: Ester Hartmannová, archív firiem Floradania, Freshouse, Landscaping Edwardsville Il, Pungpinan, Wikiwand, Vertograd-s
Zdroj: Profimedia
Zdroj: pinterest/gardenerspath.com
Galéria k článku
Pompézne muškáty
Muškáty najlepšie prosperujú na slnečnom balkóne. Bohaté kvitnutie v polotieni nečakajte. Pravidelná zálievka, nie premokrenie, im padnú vhod. Tajomstvom bohatých muškátov je pravidelné kvalitné hnojenie. Závidenia hodné rastliny budete mať, keď k nim do substrátu pri výsadbe pridáte granulovaný ovčí hnoj. Počas sezóny nezabúdajte zaštipovať výhonky, aby sa čo najviac rozkonárili. Po odkvitnutí odstraňujte všetky kvety, aby rastlinu zbytočne nevysiľovali.
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/0d/c4/96/0dc4961bf4803f207084050a6ddb1d20.jpg
Ak sa chcete pýšiť bohato kvitnúcimi muškátmi počas celej sezóny, doprajte im živiny v každej zálievke.
Bacopa speciosa
Je veľmi obľúbená balkónová rastlina, skôr známa pod názvom Sutera cordata. Typické sú pre ňu drobné biele kvietky, no môžu byť aj modré či fialové. Bacopa tvorí s muškátmi veľmi pôsobivý tandem, pričom sama nie je na starostlivosť náročná. Jej kvety nie je potrebné podkvitnutí čistiť, lebo opadnú. Rozvetvuje sa aj bez zaštipovania. Pri muškátoch sa jej darí, lebo má rada substrát bohatý na živiny, ale je citlivá na premokrenie, preto by ste ju mali pestovať v nádobe s odtokovým otvorom na prebytočnú vodu.
Zdroj: pinterest.com/ballseed.com
Bakopa poteší hustou záplavou kvetov.
Polejte vždy vtedy, keď substrát mierne obschne. Vo vlhkom prostredí rastliny môžu zahnívať, trpia chorobami a zle kvitnú. Pestovanie v spoločnej nádobe s muškátmi má ešte jednu výhodu, oba druhy spoločne prezimujú v pivnici.
Nežná lobelka
Drobné modré kvietky lobeliek predpestujete aj zo semena, no oveľa spoľahlivejšie je kúpiť hotové sadeničky. Kým vo svojej domovine je lobelka trvalkou, u nás je letničkou, ktorú po sezóne treba zlikvidovať. Najlepšie vynikne v nádobách, ale darí sa jej aj na záhonoch. Môžete ju prípadne vysadiť pod stromy, musí tam však byť dostatok slnka.
Zdroj: profimedia.sk
Lobelky
Na pestovanie je nenáročná. Darí sa jej vo výživnej pôde na slnku aj v polotieni. Na tieni rastlina neprospieva a hynie. Okrem nedostatočného svetla jej prekáža aj vietor, takže ak máte balkón na veternej strane, radšej ju ani nevysádzajte. S pestovaním budete úspešní, keď ju pravidelne prihnojíte hnojivom bohatým na fosfor, ktoré aplikujte dvakrát do týždňa.
Plektrant
Dekoratívne listy plektrantu na dlhých výhonkoch využijete ako doplnok k výrazným farbám kvetov.
Plektrant je na starostlivosť maximálne nenáročný. Dobre sa mu darí na slnku aj v polotieni. Ak ho pravidelne hnojíte, vytvára dva metre dlhé výhonky. Okrem dĺžky sa rozrastá sa aj do šírky a v črepníku po čase rastliny vo svojej blízkosti obmedzuje, preto na to myslite už pri výsadbe a s množstvom rastlín v nádobe to neprežeňte.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/204491639320199074/
Astry a okrasná kapusta sú najkrajšie práve teraz. Plektrant je zatiaľ pekný, ale keď nastúpia nižšie teploty, odumrie. Je teplomilný.
Gazánia
Táto nízka letnička obľubuje slnko a je citlivá na pokles teplôt, najmä na neskoré jarné mrazy. Preto, ak ste ju aj vysadili skôr a hrozí ochladenie, preneste nádobu s ňou do tepla. Gazánia nie je vysoká rastlina, preto by ste ju mali do nádoby vysadiť s podobne veľkými druhmi (agerát, sanvitália). Môžete ju pestovať aj v záhonoch, ale pre jej výšku radšej len na ich okraji.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
gazánia - gazánie
Doprajte jej plné slnko a pravidelnú zálievku, hoci krátkobo znesie aj preschnutie. Polievajte vždy ráno tak, aby listy cez deň obschli.
Agerát mexický
Nízke odrody tohto druhu sa hodia do letničkových výsadieb či už do záhonov alebo do debničiek na balkón. Kvety môžu byť modré, modrofialové, ružové i biele. Ageráty kvitnú od júna až do prvých mrazov. Na pôdu nie sú náročné, vyžadujú však dostatok vody a hlavne pri pestovaní v nádobách na bohaté kvitnutie aj prihnojovanie.
Zdroj: Mak Media/ F. Strauss
Na veterný balkón vyberajte balkónovky s dostatočne pevnými stonkami.
Lantana menlivá
Je obľubená balkónová rastlina, ktorá sa dá pestovať aj v tvare stromčeka. Kvitne od mája až do októbra pričom ju treba na jeseň chrániť pred prvými mrazmi. V pivnici spoľahlivo prezimuje. Skôr ako sa noci stanú naozaj veľmi chladnými, zvyčajne však koncom septembra, preneste lantanu dnu, v niektorých vyššie položených oblastiach už v polovici septembra, v závislosti od lokality. Lantanu premiestnite spolu s črepníkom alebo nádobou, v ktorej je umiestnená do priestorov s teplotou ideálne 6 až 10 °C. Keďže lantany obľubujú svetlo, musí byť dostatočne presvetlená.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/353180795782789202/
Lantana v kmienkovej forme vyžaduje podsadbu.
Počas sezóny potrebuje dostatočnú zálievku. Napriek tomu nedovoľte, aby jej substrát bol premokrený. Slnečné stanovište je samozrejmosť, hoci kvitne aj v polotieni, nebudete s množstvom kvetov spokojní.
Dvojzub
Bohato kvitnúca letnička so záplavou žltých kvetov vhodná do debničky aj do závesných košíkov. Dvojzub (Bidens) prospieva na slnku za predpokladu, že má dostatočnú zásobu vodou ráno aj večer. Podobne ako pri bakope, ani tu nie je potrebná ruka záhradkára, odkvitnuté kvety opadajú bez pomoci. V kombinácii s letničkami v nádobe buďte opatrní, má tendenciu sa rozrastať a susedné rastliny vytláčať. Veľkou prednosťou je, že rastlina nebýva napádaná škodcami.
Zdroj: profimedia.sk
Dvojzub
Petúnie
Krásne farebné previsy vypestujete len na slnečnom balkóne v nádobe s vhodným substrátom a pri pravidelnom hnojení. Od jari do jesene budú petúnie spoľahlivo kvitnúť na záveternom mieste aj to v prípade, že budete pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety. Pozor dajte na pravidelnú zálievku, ktorá má byť bohatá, ale korene nesmú stáť vo vode, inak zahnívajú.
Zdroj: profimedia.sk
Petúnky sú dostupné v mnohých farbách.