Záhrada aj v byte! 5 jednoduchých krokov, ako vytvoriť RAJ na vašom balkóne
14. 4. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock
Túžite po pestrofarebnej záhrade, ale bývate v byte? Nezúfajte, svoj malý raj kvetov si môžete vytvoriť aj na balkóne! Stačí mať kúsok voľného múru a máte postarané.

Zdroj: https://www.instagram.com/reel/CxfDo_FoJt3/
Nemusíte mať veľký pozemok na to, aby mali vytúženú záhradu. Ak bývate v byte, môžete si dokonalú záhradu vyhnať do výšky na stene. Vertikálne záhrady majú tú výhodu, že si ich môžete vytvoriť napríklad aj na balkónoch. Tu je 5 krokov, ako si takýto krásny záhon vytovoriť:
1. Stačí len oprieť
Najbežnejší spôsob je založiť záhradu na voľnej stene. Rastlinky sa môžu vynímať aj na opretých paletách, a to aj v interiéri. Taký improvizovaný záhon si vyrobíte doma i sami. Veľmi obľúbené sú na vertikálne záhrady napríklad drevené palety, ktoré stačí len oprieť k stene. Pri starostlivosti o takú záhradu však majte na pamäti, že rastliny na spodných poschodiach bývajú viac vysušené ako tie horné.
Zdroj: Instagram
Inšpirácia na príjemný balkón
2. Čo pestovať?
Na balkóne dobre porastú rastliny, ktoré nepotrebujú hlboké zakorenenie a sú odolnejšie voči poveternostným podmienkam. Napríklad bylinky a balkónovky. Tiež veľmi záleží na tom, na ktorú svetovú stranu je vertikálna záhrada orientovaná a či bude chránená pred vetrom. Najhoršie sa osadzuje južná strana, kam praží slnko celý deň a substrát tam veľmi rýchlo vysychá. Väčšinou ale najlepšie funguje systém pokus omyl, s ktorým rýchlo zistíte, čo vám bude vyhovovať. Pri výsadbe nemusíte zostať len pri kvetoch. Vo vertikálnej záhrade sa dá pokojne pestovať aj drobné ovocie, napríklad jahody, bylinky alebo zelenina. Nezabudnite naplniť kvetináče substrátom vhodným pre vybraný druh rastliny.
Zdroj: shutterstock
Západná orientácia patrí hlavne úžitkovým rastlinám ako sú rajčiaky a tiež bylinky.
3. Pozor na burinu a škodcov
Pre vertikálne záhrady sa používajú substráty, ktoré by sme použili na daný typ rastliny aj vonku. Pre kvety substrát pre balkónové kvety, pre hrášok substrát pre zeleninu, pre jahody jahodový, a tak ďalej. Avšak ani výber substrátu od kvalitného výrobcu vás neochráni pred burinou, ktorá sa s pomocou vetra dostane všade. Záleží len na vás, či sa rozhodnete ju pravidelne vytrhávať, alebo dáte prednosť prírodnému vzhľadu. Pozor dávajte v každom prípade na škodcov, ktorí sa vzhľadom na blízkosť rastliny veľmi rýchlo rozširujú. V sezóne je dobré záhradu pravidelne kontrolovať.
Zdroj: pinterest/thespruce.com
Záleží na vás, či budete burinu vytrhávať.
4. Ako správne vsádzať a hnojiť
Pri osadzovaní kvetináčov dávajte pozor, nech nie sú na spodnom poschodí vysoké rastliny, ktoré by sa mohli vytiahnuť a tieniť menším o poschodie vyššie. Rastliny do vertikálnej záhrady buď vysejete zo semienok, alebo tam vysadíte už hotové sadenice a rastliny. U semienok sa riaďte odporúčanou teplotou pôdy. Na vzpriamený záhon si z nich vzídené rastliny zvyknú najlepšie, pretože v ňom budú od začiatku. Predpestované sadeničky dávajte do nádob až po zmrznutých a dajte im čas sa novej orientácii prispôsobiť, bude im to trvať. Niektoré môžu postupne stratiť všetky existujúce listy a až potom začnú pučať nové. Vydržte a nestrácajte nervy.
Zdroj: shutterstock
Kvety si môžete napríklad aj takto zavesiť o balkónové zábradlie.
5. Nezabudnite zalievať
Najluxusnejšie je mať automatickú závlahu, ale to na vašom balkóne zrejme nebude možné. Najlepšie na zalievanie je, ako u všetkých vonkajších rastlín, odstáta dažďová voda. Vzhľadom na veľkosť záhonu vám pokojne bude stačiť aj krhla.
Zdroj: Shutterstock
Nezabudnite dať kvietkom napiť.