Platia tu však trocha iné podmienky. Svojim rastlinám by ste mali venovať oveľa viac času a starostlivosti ako v bežnej záhrade. No rozkvitnutý balkón plný pochúťok z vlastnej produkcie vám všetku starostlivosť bohato vynahradí. Ako na to, aby vám to vyšlo podľa vašich predstáv? Podobne ako v záhrade, najskôr si naplánujte, čo všetko by ste radi na balkóne dopestovali. Nedajte sa obmedziť, technicky sa dá vyriešiť takmer každé želanie. Môžete si vysadiť ovocie, zeleninu, bylinky, kvetiny.
Medzi jedlé a veľmi obľúbené rastliny na terasy a balkóny rozhodne patria všetky druhy byliniek, či už kuchynských, alebo liečivých. V súčasnosti už záhradníctva ponúkajú široký výber druhov v rôznych farebných a veľkostných odrodách. Z menej známych sem patria: cesnak medvedí (Allium ursinum), pažítka, trvalková cibuľa (Allium fistulosum), ligurček, citrónová tráva, yzop a estragón.
Nezabudnite na oporné treláže
Sú vynikajúca pomôcka na balkóne. Môžete sem umiestniť popínavé rastliny ako plamienok, vinič, brečtan, zemolez, ružu, černice, kivi a pavinič. Dopestovať na opore však môžete aj zeleninu, ako je fazuľa, tekvica, hrach, uhorky a rajčiaky. Treláž môžete upevniť aj na strop, prípadne si vytvoriť pergolu. Pri pestovaní zeleniny a jahôd vyberajte odrody, ktoré sú určené do nádob. Existujú napríklad druhy previsnuto rastúcich rajčiakov či jahôd, drobné druhy paprík v rôznych farbách a tvaroch či tekvice pestrých farieb.
Zvyšné priestory môžete doplniť tradičnými balkónovými kvetinami, ako sú muškáty, aksamietnice, petúnky, nechtíky, kapucínky, fuksie, železníky či astry. Počas letných dní doplňte balkón aj o exotickú krásu banánovníka, citrusov či iných izbových rastlín.
Aké nádoby sú najvhodnejšie
Nádoby sú základ minizáhradky na balkóne. Vhodné však nie sú terakotové črepníky, lebo sú veľmi ťažké a ľahko z nich uniká vlhkosť. Praktickejšie sú v tomto prípade plastové, prípadne kovové nádoby. Šikovnejší z vás si môžu zhotoviť nádobu aj z dreva a znútra ju vystlať fóliou. Nádoby môžete fixovať aj na steny a na zábradlie.
Riešením sú aj treláže, na ktoré jednotlivé črepníky zavesíte pomocou háčikov. V prípade takýchto malých záhradiek na balkóne si však vopred vyberte len jeden až dva druhy stavebného materiálu a farebnosti, aby priestor nepôsobil chaoticky. Veľmi pekná je kombinácia dreva a kovu.
Dreviny vhodné na balkón:
dráč (Berberis vulgaris), hortenzia (Hydrangea), vŕba (Salix caprea), drieň (Cornus mas), borievka (Juniperus communis), budleja (Buddleia x davidii), nátržník (Potentila fructicosa)
Výživa rastlín
Nádoby naplňte záhradnou zeminou určenou na pestovanie zeleniny a pridajte kompost. Nepoužívajte rašelinu. Okrem toho, že znižuje pH pôdy, jej ťažbou sa narúšajú a miznú z prírody vzácne biotopy rašelinísk. Keďže zemina je pomerne ťažká, odľahčite ju keramzitom, ktorý súčasne poslúži ako drenáž. Nasypte ho na spodok nádoby a prekryte netkanou textíliou, aby sa nezaniesla drenáž zeminou. Keramzit môžete použiť aj na nastieľanie. Rastliny budú čerpať živiny z obmedzeného priestoru, preto ich po čase bude treba prihnojovať. Použiť na to môžete aj výluhy z rastlín, ako napríklad z pŕhľavy, rumančeka, skorocelu, prasličky či kostihoja, ktoré môžete nazberať aj vo voľnej prírode. Stačí rastliny zaliať vo vedre vodou a nechať tri týždne odstáť prikryté. Rastliny však prihnojujte veľmi opatrne, lebo tu sa prebytok živín nevyplavuje preč ako v prírode.
Dôležitá závlaha
To je slabina celého podniku, lebo malý objem nádob neudrží veľa vody. Preto by ste mali pravidelne polievať, najlepšie odstátou vodou. Je však rozumné vymyslieť aj samozavlažovací systém, najmä na letné obdobie, keď odchádzate na dlhší čas z domu a o rastliny sa nemá kto starať. Riešením je napojenie povrchovej kvapkovej závlahy. Tú môže riadiť priamo malý počítač, a tak si môžete nastaviť objem vody aj interval a presný čas zavlažovania. Riešením sú aj dostatočne hlboké podmisky, kde prilievate vodu vo väčších intervaloch ako pri zavlažovaní nádob.
Skúsiť však môžete aj podomácky vyrobený zavlažovací systém. Zrežte dno PET fľaše a umiestnite ju do zeminy hore dnom, pričom závit nechajte pootvorený tak, aby voda len jemne odkvapkávala von. Cez otvor, ktorý vznikne odrezaním dna, môžete vodu dolievať.
Ak chcete docieliť na balkóniku dojem záhradky, môžete sem umiestniť aj nádobu s vodou, do ktorej zasaďte niekoľko vodných rastlín. Okrem toho skúste umiestniť aj vtáčiu búdku alebo kŕmidlo, prípadne napájadlo s vodou. Nezabúdajte však vodu pravidelne meniť a dopĺňať.
Spoločníci do výsadby
Hoci ste zvyknutí pri balkónoch na kombinácie kvetov, prípadne na rôzne zakrpatené odrody ihličnanov, môžete si vytvoriť aj záhradku, ktorá bude krásna a zároveň aj jedlá. Druhové zloženie voľte podľa toho, koľko slnečného žiarenia na balkóne máte. Základ by mali byť trvalkové mrazuvzdorné druhy. Vyberajte si tie rastliny, ktoré máte najradšej, lebo ste obmedzení priestorom. Zvoľte jeden až dva malé ihličnany, ktoré vás potešia počas zimy, zvyšok však nechajte na premenlivú krásu opadavých drevín a trvaliek. Do väčších črepníkov môžete umiestniť dokonca aj jedlé kry, ako sú maliny, černice, ríbezle, zemolez kamčatský alebo čučoriedky, prípadne ovocné stromčeky vo forme zákrpkov. Pri nákupe sa vždy informujte o vzraste dreviny a žiadajte zakrpatené odrody.
Pri vysádzaní voľte odrody s rôznym časom dozrievania. Pestrosť zasa zabezpečíte vysadením farebných odrôd kelu, kapusty, brokolice, fazule či rôznych druhov šalátu, ktoré sú okrasné nielen farbou, ale aj rôznym druhom olistenia. Ďalšie vhodné zeleniny na balkóny sú: špenát, baklažán, mangold, kaleráb, pór, zeler. Na balkóne si môžete dopestovať dokonca aj zemiaky, ak zvolíte pestovanie vo vreci či v sude.
Čo po sezóne?
Ak plánujete nechať nádoby s rastlinami na balkóne aj počas zimy, postavte ich čo najbližšie k sebe a ešte pred prvými mrazmi ich prikryte slamou alebo trstinou. Ihličnaté a vždyzelené druhy je nevyhnutné občas zaliať aj v zimnom období.
Nezabudnite, že záhrada na balkóne má:
- málo miesta, preto využite aj vertikálnu zeleň,
- obmedzený priestor v črepníkoch pre rastliny, teda rýchlejšie sa z pôdy vyčerpajú živiny,
- nedostatok prirodzenej vlahy, preto investujte do zavlažovacieho zariadenia,
- extrémne stanovište, teda je tu príliš veľa slnka, prípadne neustále zatienenie v závislosti od orientácie balkóna na svetové strany.
Autor: Ing. PATRÍCIA ČERNÁKOVÁ, permakultúrna dizajnérka
Foto: Profimedia.sk