Reklama

Zapamätajte si, čo sa vám snívalo na SILVESTRA! Koniec roka očami Katky Nádaskej

O polnoci mládenci plieskali bičom alebo iným hlukom upozorňovali na príchod nového roka.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Naši predkovia prikladali slovám a vinšom veľkú moc, preto sa 1. januára snažili byť čo najmilší, najprajnejší. Verili, že keď iným dožičia šťastia a zdravia, budú ho mať aj oni.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vychutnajte si sangriu plnú vitamínov! Dodá vitamíny, hydratuje aj podporí trávenie

    Starý rok

    V  posledný deň roka, na Starý rok (31. decembra) v niektorých obciach na Slovensku zasadala obecná rada. Jej členovia volili nového richtára a  ostatných obecných predstaviteľov, napríklad obecného hájnika, pastiera, baču, bubeníka a  boženíka. Zároveň sa konalo finančné vyúčtovanie obce. Silvestrovská večera v  roľníckych rodinách takmer kopírovala štedrovečernú. Na slávnostne prestretom stole muselo byť podobne ako na Štedrý večer viac druhov jedál, ibaže sa mohlo jesť aj mäso.

    Zdroj: shutterstock

    O polnoci mládenci plieskali bičom alebo iným hlukom upozorňovali na príchod nového roka. Bolo to znamenie, že si už ľudia môžu zablahoželať,

    Nový rok

    Nový rok (1. januára) sa v širšej rodine začínal vzájomným vinšovaním. Pokiaľ šlo o návštevy, na celom území Slovenska platila zásada, že do domu nesmela vstúpiť ako prvá žena, lebo by priniesla nešťastie. Prvý mal takisto na Nový rok vstať z postele muž, doniesť čerstvú vodu zo studne a  ostatným zavinšovať. Vládlo presvedčenie, že ako sa budú k  sebe členovia rodiny správať na Nový rok, tak to bude po celý rok.

    Zdroj: shutterstock

    K prvému dňu nového roka patril na Slovensku aj slávnostný obed. Keďže už nebol pôst, mohlo sa podávať mäso, ale nikdy to nebola hydina.

    Na Horehroní sa verilo, že to, čo sa človeku snívalo v  silvestrovskú noc, sa určite aj splní. Smeti sa na Nový rok nevymetali, aby sa z domu nevymietlo bohatstvo. Dodnes žije tradícia, že sa nemá jesť nič, čo má krídla, teda najmä hydina, aby šťastie z  domu neuletelo. Dokonca ani zajačie mäso sa nejedlo, lebo by šťastie mohlo na rýchlych zajačích nohách ujsť. Prednosť sa dávala bravčovému mäsu. Jedlá zo šošovice a všetky koláče, čo sa posýpali alebo plnili makom, mali podporiť príchod peňazí do domu.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS