Bylinkové rady na september: Po pôrode by ste mali mať po ruke tieto liečivé rastliny
1. 9. 2024, 14:01 (aktualizované: 1. 9. 2024, 14:02)

Zdroj: Shutterstock
September, deviaty mesiac, ktorý má deväť písmen. Symbolizuje dokončenie a transformáciu. Pripomína nám, že život je plný cyklov – každý koniec je začiatkom niečoho nového a každá zmena prináša nové možnosti a perspektívy. 22. septembra sa končí leto a oslávime prvý jesenný deň, príroda sa začína meniť a pomaly, priam nebadane, sa pripravuje na jesenný odpočinok.

September a číslo deväť majú silnú symboliku a ja ho rada porovnávam s deviatimi mesiacmi tehotenstva, pretože rovnako ako tehotenstvo, ktoré trvá deväť mesiacov a vedie k narodeniu nového života, tento mesiac predstavuje obdobie dokončenia a zrodu nových začiatkov. Jedným z týchto začiatkov je aj narodenie dieťatka a chvíle s tým spojené. A vy aj tento mesiac môžete využiť na doplnenie svojej bylinkovej lekárničky a byť tak pripravená na popôrodné chvíle.
Vyjdite do prírody
Ak máte malé dieťa, nie je ideálnejší čas na prechádzky v prírode ako v septembri. My sme spolu s aktívnymi maminami z Banskej Bystrice v rámci popôrodnej starostlivosti chodili na dlhé prechádzky do prírody a robili takzvané Fytomama výlety. Okrem nutnej a tak potrebnej socializácie sme trávili čas na čerstvom vzduchu, poznávali bylinky a dozvedali sa o ich účinkoch.
Zdroj: Archív M. Š.
Materstvo prináša ideálnu možnosť tráviť veľa času v prírode a na čerstvom vzduchu. Prospieva to nielen bábätku, ale aj vám.
Popôrodné obdobie
Z hľadiska duševného zdravia ženy a dieťatka je najrizikovejším obdobím práve popôrodné obdobie, keď doznievajú všetky predchádzajúce problémy spojené s tehotenstvom a pôrodom. Pobyt v prírode je blahodarný nielen pre telo, ale aj dušu. Po pôrode majú ženy tendenciu dávať seba na to najposlednejšie miesto. Do popredia sa zvyčajne dostávajú hlavne problémy s dojčením. Pri neúspechu sa u ženy môže spustiť vnútorný pocit vlastnej nedostatočnosti v úlohe matky. Ten sa často kombinuje so strachom o dieťa. Aj v týchto chvíľach ponúka matka príroda bylinky, ktoré tieto negatívne myšlienky pomôžu prekonať. Stačí urobiť každý deň máličko pre to, aby sa po pôrode znova začala cítiť ako žena, matka. Málo pre seba, ale veľa pre celú svoju rodinu.
Overené recepty pre čerstvé mamičky nájdete na nasledujúcej strane >>>
Poranenie hrádze
V prípade poranení hrádze si ju môžete ošetrovať levanduľovo-rumančekovým hydrolátom a minimálne trikrát denne ľubovníkovým (svätojánskym) olejom (recept bol uverejnený v júnovom vydaní Záhradkára). Vhodná je aj šťava z čerstvého ananásu (zmierňuje bolesti, opuchy, podporuje hojenie tkanív, má protizápalové účinky), až kým sa poškodené tkanivo úplne nezregeneruje.
Zavinutie maternice
Je veľmi dôležité, aby sa maternica počas šestonedelia rýchlo vyčistila a zavinula. Napomáha tomu aj dojčenie. Laktácia pomáha rýchlejšie zavinovať maternicu späť do pôvodnej podoby. Počas šestonedelia odporúčam piť zmes alchemilky a ostružiny maliny v pomere 1 : 1 dvakrát denne medzi jedlami (jednu čajovú lyžičku zmesi zalejte 2,5 dl vriacej vody, desať minút prikryté vylúhujte a sceďte).
Starostlivosť o prsia a bradavky
Pravidelne ich ošetrujte po teplom kúpeli či sprche nechtíkovým olejom, najlepšie v biokvalite (nie je toxický pre dojčatá), masírujte ich od bradavky smerom k podpazušiu, aby nedochádzalo k stagnácii mlieka, stvrdnutiu pŕs a popraskaniu bradaviek.Používať môžete aj olivový olej v biokvalite či čerešňový olej, ktorý si môžete pripraviť podľa receptu v e-booku Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.
Jazva po cisárskom reze
Ak ste absolvovali pôrod cisárskym rezom, zvoľte ľubovníkový, nechtíkový alebo levanduľový olej. Jazvu dva- až trikrát denne potierajte a jemne masírujte, aby sa tkanivo rýchlo zahojilo.
Bylinkové tonikum na vlasy
Ženy majú často počas tehotenstva nádherné husté vlasy a dlhé kvalitné nechty. Po pôrode, najmä v treťom a vo štvrtom mesiaci, sa však všetko zmení a u mnohých nastáva masívne vypadávanie vlasov. Na pomoc si vezmite vlasové tonikum z pŕhľavy, brezy alebo lopúcha. Nezabudnite na dopĺňanie kremíka, zinku a železa v podobe koloidných minerálov (prírodné minerály v tekutej forme).
Breza je symbolom znovuzrodenia, jej listy okrem iného čistia a dezinfikujú vlasovú pokožku, podporujú rast vlasov, zbavujú ich mastnoty a zabraňujú tvorbe lupín. Pŕhľava ako kráľovná zdravia a krásy je veľmi silnou liečivou bylinou. Okrem neuveriteľne veľkého množstva liečivých účinkov dopomôže vlasom k tomu, aby boli zdravé, lesklé a vyživené. S touto kúrou môžete začať v skorých jarných mesiacoch a používať čerstvé lístky až do neskorej jesene. Bylinky si môžete aj nasušiť a pokračovať s kúrou v zimných mesiacoch.
V nasledujúcom postupe nezabúdajte hlavne na bod č. 5:
- Budete potrebovať za hrsť listov pŕhľavy dvojdomej, brezy previsnutej a lopúcha.
- Listy zalejte pol litrom vody (nie vriacej) a nechajte lúhovať asi 24 hodín. Sceďte.
- Po umytí vlasov šampónom si odvarom opláchnite vlasy. Vlasový oplach si už z vlasov ďalej nezmývajte.
- Aplikujte aspoň raz týždenne počas dvoch mesiacov.
- Prehoďte si novú hrivu ako v reklame na šampón a povedzte si do zrkadla niečo pekné.