Reklama

Bylinkový kalendár na február: Príroda nám na konci zimy núka svoje dary. Čo zberať?

Blahodarné účinky na zdravie má aj tinktúra, prvosienkový ocot, ktorým môžete ozvláštniť jedlo alebo prvosienkový sirup, ktorý pomáha pri zahlienení.

Zdroj: Shutterstock

Blahodarné účinky na zdravie má aj tinktúra, prvosienkový ocot, ktorým môžete ozvláštniť jedlo alebo prvosienkový sirup, ktorý pomáha pri zahlienení.

Pomôže hlavne dýchacím cestám

Príroda má pre nás v každom ročnom období to, čo naše telo potrebuje. Končiaca sa zima, jar, ktorá už vo februári o sebe dáva vedieť, slnko láka von na potulky a ak počasie praje, v tomto období môžete zberať prvosienku jarnú (Primula veris). Bylinka s trvácim podzemkom, z ktorého vyrastajú listy v prízemnej ružici. Sú podlhovasto vajcovité, kučeravé a vrúbkované. Z ružice vyrastá priama, chĺpkatá kvetná os zakončená okolíkom stopkatých voňavých kvetov s medovou vôňou. Kvety majú nadutý päťzubý kalich a sýtožltú päťcípu korunu. Kvitne pri vhodnom počasí od februára a nájdete ju na suchších lesných lúkach, na brehoch, ale aj v riedkych lesoch.

Čaj z prvosienky

Budete potrebovať:

  • 2 ČL kvetov prvosienky
  • ½ l vody

Postup:

Kvety zalejte prevarenou vodou a nechajte 10 minút lúhovať.Je lepšie, ak si čaj pripravíte tak, že pridáte aj iné bylinky, ako napríklad pľúcnik, podbeľ, dúšku materinu alebo skorocel.

Prvosienka je čiastočne chránená, čo znamená, že korene sa nesmú zberať. Zberajte kvety s kalichom alebo aj bez kalicha. Sušte opatrne, droga nesmie meniť farbu a zozelenieť. Kvety obsahujú silicu, z minerálnych látok draslík a vápnik, glykozidy, primverín, primulaverín, karotény, flavóny a saponíny, ktoré sú dôležité pri zrieďovaní hlienov v prieduškách a pľúcach a podporujú vykašliavanie. Kvietky prvosienky môžete pridávať do inhalačných zmesí. Vyžívala sa v minulosti pri obrne. Nápomocná je pri bronchitíde, astme, čiernom kašli, chrípke, prechladnutí, pomáha pri reumatizme. Prvosienka má aj upokojujúce účinky. Neužívajte ju vo väčších množstvách, pretože môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie a alergické reakcie. Opatrnosť je potrebná pri tehotných ženách. Niekedy môžu kvety prvosienky vyvolať kontaktnú dermatitídu. Kvety sa v minulosti používali aj na ozdobovanie jarných šalátov alebo sa obaľovali v cukre.

Pre zdravé pľúca

Za vyskúšanie stojí aj sirup z pľúcnika. Pozberané listy dobre opláchnite a vysušte, vrstvite ich do fľaše s trstinovým cukrom. Uzatvorenú fľašu nechajte na tmavom a chladnom mieste stáť dva týždne a po rozpustení cukru sceďte a užívajte tri – až päťkrát denne.

Strana

2/5

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Reklama