Reklama

Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy: Doprajte v októbri to najlepšie sebe i dieťatku

Na jeseň máme tendenciu spomaliť, užívať si posledné teplé farby a hrejivé lúče tohto roka.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Október pripomína posledný teplý úsmev pred zimou. Prináša pestré farby do prírody, harmóniu jesenných prechádzok do duše a jesennú úrodu na stôl. Je to obdobie, keď sa príroda stišuje, spomaľuje a pripravuje na zimu.

Mali by ste ho využiť na pokojnú prípravu tela a mysle na chladnejšie mesiace. Pretože presne tak, ako sa staráte o svoj domov a záhradu, nezabúdajte ani v októbri na starostlivosť o seba, svoje deti a príbuzných. Jednou z tém celosvetových kampaní v októbri je aj dojčenie. Možno práve preto, že jesenné obdobie je ideálne na to, aby si mamy užívali pokojné chvíle dojčenia a zároveň sa pripravili na zimu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:45
Remaining Time 0:45
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Najznámejšie bylinky vhodné pre dojčiace ženy

    Nie je úplne automatické

    Dojčenie je dôležitá súčasť materstva. Hoci sa hovorí, že je prirodzené, cesta k nemu býva často tŕnistá, hmlistá a dlhá. U mňa v oboch prípadoch taká aj bola. Až neskôr, keď som pomocou byliniek spolu s drobcami a laktačnými poradkyňami zabojovala o materské mlieko, by som s uvedeným tvrdením mohla súhlasiť. Určite som s tým však nesúhlasila v začiatkoch, respektíve bezprostredne po pôrode, keď som neverila, že to zvládnem. Môj príbeh o ceste k dojčeniu sa našťastie skončil podľa mojich predstáv. Hoci bylinková cesta k dojčeniu nebola jednoduchá.

    Trojtýždňová bylinková cesta fytomamy k dojčeniu

    • trikrát denne 2 dl čaju z alchemilky obyčajnej
    • trikrát denne 3 kapsuly senovky gréckej
    • trikrát denne 3 kapsuly benediktu lekárskeho
    • denne 0,5 l melty (kávovinová zmes koreňa čakanky, cukrovej repy, drvených zŕn jačmeňa a žita)
    • denne 3 litre pramenitej vody

    Dokonalá potrava

    Materské mlieko má veľa výhod. Je ľahko stráviteľné, nezaťažuje nedostatočne vyvinutý tráviaci systém. Dieťa menej často trpí bolesťami bruška a zriedkavejšie má problémy so stolicou. Dojčenie okrem iného zabezpečuje správny telesný, duševný a sociálny vývoj a dojčené deti sú inteligentnejšie (majú IQ o 8,3 bodu vyššie). Pri dojčení bývajú mamy veľmi často opatrné pri konzumácii potravín a tekutín, hlavne v prvých mesiacoch dojčenia.

    BYLINKY VHODNÉ PRE DOJČIACE ŽENY NÁJDETE V GALÉRII

    Prečo (ne)užívať bylinky pri dojčení?

    Tým, že pri bylinkách je ťažké nastaviť presnú dávku účinnej látky, mamy často a celkom logicky preferujú užívanie farmaceutických liekov. Pri syntetických liekoch ide totiž o štandardizovaný produkt, pri ktorom poznáme presnú dávku aktívnej zložky. Liečivé byliny nám túto „istotu“ nemôžu poskytnúť, keďže záleží na mnohých faktoroch (expozícia, vek, moment zberu, zloženie pôdy…). Výsledok je nie vždy istý. Preto je najlepšie, keď si bylinky zberáte sama na čistých miestach a pripravíte si tak svoje produkty. Bylinky sú totiž zázračné aj z citovej a duchovnej stránky. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré bylinky dojčeniu osožia. Viac o bylinkách, ktoré sa môžu/nemôžu užívať počas tehotenstva, ako aj o zakázaných bylinkách počas dojčenia a o bylinkách ovplyvňujúcich tvorbu materského mlieka sa dozviete v eBooku Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

    Autor článku

    Odmalička som sa v prírode cítila akosi lepšie a v ranej mladosti som rozoznávala veľké množstvo liečivých bylín a rastlín. Spolu s Jankou Strmeňovou okrem výletov do prírody robíme tvorivé dielne zamerané na výrobu prírodných produktov, píšeme e-knihy (nielen) pre mamy o zaujímavých bylinkových témach.