Reklama

Kašeľ a zápaly? Nazbierajte si PODBEĽ a spoznajte jeho silu

Jeho latinský názov "Tussilago" pochádza z latinského slova tussis, čo znamená kašeľ, pretože sa tradične používa na liečbu kašľa.

Zdroj: Madeleine Steinbach

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Nenápadná bylinka s úžasnými účinkami! Spoznajte silu podbeľa lekárskeho a vyberte sa na jeho zber.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Je tu jar a veľtrh Záhradkár sa blíži! Nezmeškajte aprílové číslo vášho obľúbeného časopisu

    Podbeľ liečivý(Tussilago farfara) bol už v minulosti silným pomocníkom najmä pri kašli, preto ho ľudia často označovali ako "kašľovú bylinku". Využívali ho pri liečbe dýchacích ochorení už v starovekom Grécku a Ríme. Dokonca bol taký známy, že v stredoveku sa jeho symbol – zlatý podbeľový kvet – používal ako označenie pre lekárne.

    7 účinkov na zdravie

    1. Pomáha pri kašli a zahlienených dýchacích cestách
      Podbeľ je osvedčeným prostriedkom proti kašľu a zahlieneniu. Obsahuje slizové látky, ktoré upokojujú podráždené dýchacie cesty, zmierňujú kašeľ a uľahčujú vykašliavanie hlienu.
    2. Lieči zápaly priedušiek a prechladnutie
      Vďaka obsahu trieslovín a organických kyselín má podbeľ protizápalové účinky. Čaj z kvetov a listov pomáha pri zápale priedušiek, chrípke aj prechladnutí.
    3. Podporuje trávenie a pôsobí proti kŕčom
      Podbeľ priaznivo vplýva na tráviaci systém – podporuje trávenie, zmierňuje kŕče a pomáha pri problémoch s hrubým črevom.
    4. Urýchľuje hojenie rán a popálenín
      Listy podbeľa majú dezinfekčné a hojivé účinky. Vodou sparené listy sa používajú ako obklady na zle hojace sa rany, popáleniny a iné kožné problémy.
    5. Pomáha pri bolestiach kĺbov
      Obklady z čerstvých listov dokážu zmierniť bolesť kĺbov a svalov. Využíva sa najmä pri reumatických problémoch.
    6. Obsahuje dôležité minerály a vitamíny
      V podbeli sa nachádzajú cenné látky ako draslík, zinok a vitamín C, ktoré podporujú imunitu a celkové zdravie organizmu.
    7. Vhodný do bylinkových zmesí
      Podbeľ sa najčastejšie používa v kombinácii s inými bylinkami, napríklad so skorocelom. Takáto zmes ešte viac zvyšuje jeho účinnosť pri dýchacích problémoch.

    Na toto treba myslieť

    Hoci má podbeľ množstvo zdravotných benefitov, obsahuje aj malé množstvo pyrolizidínových alkaloidov, ktoré môžu byť pri dlhodobom užívaní škodlivé. Tehotné a dojčiace ženy by sa mu mali vyhnúť.

    Zdroj: shutterstock.com

    Dokonca ho v minulosti liečitelia odporúčali fajčiť ako prevenciu kašľa.

    Kedy a ako zberať?

    • Zber kvetov: Prvé sa zbierajú kvety – už koncom zimy a začiatkom jari. Najlepší čas na zber je počas slnečného dňa bez zrážok. Kvety je vhodné sušiť pri teplote do 40 °C.
    • Zber listov: Listy sa zvyčajne zbierajú v máji až júni, keď sú bohaté na vitamín C. Sušte ich na suchom, dobre vetranom mieste, ideálne v tenkej vrstve alebo navlečené na nitku. Teplota sušenia by nemala presiahnuť 35 °C.
    • Skladovanie: Nasušené kvety a listy skladujte v uzavretej nádobe alebo v papierovom vrecúšku na suchom a tmavom mieste. Ak nemáte možnosť si podbeľ nazbierať, môžete ho kúpiť aj v lekárňach alebo obchodoch s bylinkami.

    Zdroj: shutterstock

    Kvet aj list sa suší v tenkých vrstvách, aby nedochádzalo k zapareniu a tým znehodnoteniu sušenej drogy. Kvety si musia zachovať pôvodnú žltú farbu.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.
    Výber pre vás