Nadišiel čas ich zberu: LIEČIVÉ KORENE vykopte a nasušte do zásoby
5. 11. 2024, 14:01

Zdroj: Shutterstock
Korene rastlín ukrývajú v sebe obrovskú silu a liečivé vlastnosti. Mnohé z nich sa už po stáročia používajú v tradičnej medicíne a ich účinky sú stále predmetom vedeckého skúmania. Ktoré sa oplatí mať v zásobe?

Koreň je životne dôležitou súčasťou rastliny a slúži ako zásobáreň živín, vody a energie. Sú tu sústredené najúčinnejšie liečivé látky s blahodarnými účinkami pre naše zdravie. Najlepšie obdobie na zber liečivých koreňov je skoro na jar (marec) alebo neskoro na jeseň (október, november), keď je v nich sústredená najväčšia sila. Ideálny čas zberu počas dňa je skoro ráno alebo večer, keď sa do koreňov sťahujú energia. Vyberajte asi trojročné rastliny a vždy nechajte časť koreňa v zemi, aby ste nenarušili prirodzený reprodukčný cyklus. Pri zbere je však dôležité mať na pamäti jednu vec. Keďže korene majú schopnosť viazať z pôdy všetky látky, a to aj toxíny, dajte prednosť tým, ktoré nájdete vo voľnej prírode.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Koreň sa nareže a vysuší.
Lopúch väčší (Arctium lappa)
Síce je známy predovšetkým svojimi veľkými listami, ale najväčšiu liečivú hodnotu má práve koreň. Tento podzemný poklad bol využívaný v ľudovom liečiteľstve už po stáročia. Koreň lopúcha má detoxikačné účinky, pomáha čistiť krv od škodlivých látok, podporuje funkciu pečene a obličiek. Zlepšuje trávenie a môže pomôcť pri rôznych tráviacich ťažkostiach, ako je zápcha, nadúvanie alebo pálenie záhy. Vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam sa používa pri liečbe kožných problémov, ako je ekzém, psoriáza alebo akné. Podporuje rast vlasov a zamedzuje tvorbe lupín. Taktiež môže pomôcť zmierniť bolesti kĺbov a podporiť ich funkciu. Sušený koreň lopúcha stačí zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať. Na odvare si môžete pochutnať alebo prikladať ho na bolestivé miesto vo forme obkladu. Druhou možnosťou je výroba tinktúry, kedy sa koreň lopúcha maceruje aspoň mesiac v alkohole.
Zdroj: Shutterstock.com
Pýr plazivý Nenápadná rastlina, ktorá v detoxikačnej kúre určite nesmie chýbať. Pôsobí močopudne, a šetrne tak pracuje na odvodnení organizmu. Podporuje tak aj dolné močové cesty. Okrem iného pozitívne ovplyvňuje tvorbu opuchov.
Pýr plazivý (Elymus repens)
Rastlina, ktorú väčšina záhradkárov považuje za nepríjemnú burinu. Jeho podzemok sa totiž rýchlo rozrastá a dokáže zaplaviť celé záhony. No to, čo je pre záhradkára nepriateľom, môže byť pre zdravie veľkým pokladom. Koreň pýru totiž ukrýva množstvo liečivých látok a má široké spektrum využitia. Pomáha odstraňovať z tela škodlivé látky, podporuje detoxikáciu, trávenie, vylučovanie moču a zmierňuje reumatické bolesti. Používa sa tiež pri liečbe kožných problémov, ako je ekzém, psoriáza či akné. Vysušené korienky stačí zaliať vriacou vodou, nechať lúhovať 15 minút a vychutnávať.
Viac rastlín s liečivými koreňmi, ktoré sa oplatí teraz nazbierať nájdete na ďalších stranách... >>>

Zdroj: shutterstock
Oman pravý
Omán pravý (Inula helenium)
Bylina s nápadnými žltými kvetmi, ktorej sa pripisujú až magické účinky. Charakteristická horká chuť koreňa stimuluje chuťové poháriky, zlepšuje chuť do jedla, podporuje trávenie ťažkých jedál a pomáha pri nadúvaní. Zmierňuje kašeľ, podporuje vykašliavanie hlienov a uľavuje pri zápaloch dýchacích ciest. Posilňuje imunitu a pomáha organizmu bojovať proti infekciám. Vo forme obkladu pomôže pri kožných zápaloch, ekzémoch či na ťažko hojace sa rany. Najčastejšie sa používa ako odvar alebo tinktúra. Na jednu šálku treba vriacou vodou zaliať štvrť čajovej lyžičky pomletého koreňa a užívať po lyžičkách pred jedlom.
Zdroj: Canva
Práve pred zimou sú korene najbohatšie na blahodarné látky.
Púpava lekárska (Taraxacum officinale)
Nenápadná rastlina, často pokladaná za burinu, ukrýva v sebe obrovský potenciál pre naše zdravie. Najmä jej koreň obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok, ako sú nielen vitamíny a minerály, ale i inulín, flavonoidy so silnými antioxidačnými vlastnosťami či horčiny, ktoré stimulujú trávenie a podporujú trávenie tukov. Koreň púpavy pomáha prirodzene čistiť organizmus od škodlivých látok, podporuje funkciu obličiek a pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela. Chráni pečeňové bunky a podporuje ich regeneráciu. Znižuje zápal v tele a môže byť užitočný pri reumatických ochoreniach a kožných problémoch. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov posilňuje imunitný systém a zvyšuje odolnosť organizmu. Z koreňa púpavy možno pripraviť odvar, tinktúru, čaj, praktický prášok alebo lahodnú kávu.
Článok pokračuje na ďalšej strane! >>>

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
Echinacea je zázrak pre imunitu.
Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)
Nie je len obľúbená stálica okrasných záhonov, ale vďaka svojej liečivej sile bude pevným základom aj bylinkovej záhrady. Je vynikajúca na posilnenie imunitného systému. Stimuluje tvorbu bielych krviniek a podporuje obranyschopnosť organizmu. Často sa používa pri liečbe a prevencii vírusových infekcií, ako je napríklad prechladnutie či chrípka. Má silné protizápalové účinky a účinne pomôže pri zápaloch kĺbov, močových ciest, prostaty. Taktiež urýchľuje hojenie rán, ekzémov a podporuje regeneráciu tkanív. Pripraviť z koreňa možno čaj, tinktúru a na vonkajšie použitie sa vám zíde vo forme masti či obkladu.
Zdroj: shutterstock.com
Chren strúhajte tesne pred podávaním pokrmu, aby nestratil arómu.
Chren dedinský (Chren dedinský)
Dlhé biele korene sú v kulinárstve cenené najmä pre svoju výraznú, štipľavú chuť. Chren však nie je len chutná korenistá zelenina, ale aj cenný zdroj liečivých látok. Obsahuje fytoncídy, ktoré majú silné antibakteriálne a antivírusové účinky. To ho predurčuje na použitie pri liečbe prechladnutia, nádchy a infekcií dýchacích ciest. Posilňuje imunitný systém a má výrazné protizápalové účinky, ktoré môžu byť prospešné pri reumatických ochoreniach, artritíde a bolestiach kĺbov. Stimuluje tiež tvorbu tráviacich enzýmov, zlepšuje trávenie, podporuje vylučovanie toxínov z organizmu a má močopudné účinky.
Článok pokračuje na ďalšej strane! >>>

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
Kostihoj lekársky Je nenahraditeľnou bylinkou, ktorá dokáže hotové zázraky, čo vyplýva už z jej názvu. Tinktúrou z kostihoja sa liečia opuchnuté kĺby a reuma. Kaša z prevarených listov uľavia pri bolesti z preťaženia, podvrtnutia, výronu či vykĺbenia a tiež pri zlomeninách. Kostihojové maste z koreňa sa používajú na hojenie rán a odvary pri žalúdočných vredoch. Masáž masťou alebo olejom z tejto bylinky odstraňuje napätie, uľavuje svalom a väzivám po celom tele
Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)
Ako už názov napovedá, koreň kostihoja bude pokladom pre vaše kosti a pohybovú sústavu. Využíva sa najmä zvonka a úžasne pomáha pri vyvrtnutiach, zlomeninách, ale aj pomliaždeninách, zápaloch väziva či bolestiach kostí a kĺbov. Zmierňuje bolesti pri reumatizme, artritíde či natiahnutí svalov. Hlavnou účinnou látkou je alantoín, ktorý výrazne urýchľuje regeneráciu tkanív. Pripraviť z neho možno liečivú masť, na ktorú budete potrebovať dva umyté korene kostihoja a 50 g bravčovej masti. Korene nakrájajte, vložte do hrnca, pridajte masť, premiešajte a priveďte na miernom ohni k varu. Masť nechajte postáť aspoň 12 hodín. Po tomto čase masť znova priveďte k varu a prelejte cez sitko alebo plátno do uzatvárateľných pohárov.
Zdroj: Shutterstock
Puškvorec obyčajný (Acorus calamus)
Puškvorec obyčajný (Acorus calamus)
Mokraďová rastlina, ktorej aromatický koreň má dlhú históriu použitia v tradičnej medicíne i v kuchyni. Droga získaná z očisteného podzemka sa uplatní pri liečbe žalúdočných ťažkostí tvorbou tráviacich štiav, upokojuje kŕčovité bolesti. Pôsobí dezinfekčne a močopudne, odbúrava problémy s plynatosťou. Zaujímavé je, že tlmí astmatické záchvaty a údajne zlepšuje stav ľudí zoslabnutých po chemoterapii, ožarovaní a operáciách. Čaj z koreňa puškvorca tlmí bolesti z opotrebovaných platničiek a kĺbov. Na jednu šálku postačí čajová lyžička sušeného koreňa, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 15 minút a scedíte. Nápoj vypite teplý.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi. >>>