Reklama

Okrasná rastlina, jedinečná liečivka aj kuchynská bylinka... Všetko o pestovaní levandule

Levanduľa je všestranne využiteľná okrasná rastlina, aromatický bylina, jedinečná liečivka aj úžasná kuchynská bylinka.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Málokto odolá podmanivej vôni a nežnej kráse levandule. V našich záhradách si nachádza svoje čestné miesto ako trvalka aj bylinka. Niet sa čomu diviť. Ide totiž o krásnu a veľmi užitočnú rastlinu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Recept na osviežujúci levanduľovo-mätový sirup
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Levanduľa je rozkonárený poloker, ktorý vytvára trs. Je pokrytý krátkymi sivými chĺpkami. Má čiarkovité, úzke listy, drobné silno voňajúce, fialové kviety, ktoré vytvárajú koncové klasy. Levanduľa narastie do výšky 20 až 70 cm. U nás je známa a často pestovaná práve levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia). Odporúčané odrody: ‘Edelweiss’, ‘Rosea’, ‘Hidcote Blue’, ‘Alba’, ‘Munstead’, ‘Hidcote Pink’

    V záhrade pre ňu vyberte slnečné miesto a ideálne dobre priepustnú pôdu. Pri zalievaní buďte opatrní, pretože levanduľa zle znáša premokrenie a skôr jej vyhovuje suchšia pôda. Levandule patria medzi polokry, preto sa dajú dobre tvarovať. Rez je dôležitý na to, aby sa dobre rozkonárili a bohatšie kvitli. Pritom treba pamätať na to, že zo zdrevnatenej časti už nevyrastie žiadny nový výhonok. Preto s rezom treba začať na mladých rastlinách. Rastlinu režeme v období jún až júl - čiže po kvitnutí a režeme kvetné stonky. Potom koncom leta zvykne opäť kvitnúť. Kvitnutie už je vtedy však slabšie, ale opäť režeme kvetné stonky. 

    Zdroj: Shutterstock

    Prirodzenou oblasťou levandule je Stredomorie. Preto aj v záhrade potrebuje slnečné miesto, ktoré by však malo ponúkať ochranu pred vetrom.

    V marci, keď už nehrozia výrazne silné mrazy je dobré rastlinu zrezať o jednu tretinu, prípadne až o polovicu. Tento rez rastlinu pekne dotvaruje a podporí ju v raste. Obľúbenú trvalku si môžete ľahko rozmnožiť pomocou odrezkov.  Získate nové rastlinky zadarmo. Levanduľu môžete pestovať v črepníku. Zvlášť vhodný je na to druh francúzskej či motýlikovej levandule s latinským názvom Lavandula stoechas. Tento druh je ideálny na pestovanie v črepníku na balkóne či terase.

    Všetko o jej využití, zbere a spracovaní sa dozviete na ďalšej strane >>>

    Samozrejme, zberajú sa z nej pekné a voňavé kvety. Tie sa používajú sušené do dekorácií, na prípravu prírodných liečiv, kozmetiky, čaju a sú aj jedlé. Zber levandule si načasujte na obdobie plného kvitnutia, teda ideálne počas júna a júla. Na dekoračné účely je vhodný zber ešte v počiatočnom štádiu kvitnutia. Stonky dlhé asi 15-25 cm zberajte počas slnečných dní, vtedy má rastlina najviac účinných látok. Narezané ich rozložte na sito alebo z nich vytvorte malé kytičky a sušte ich zavesené kvetmi nadol v suchom, vzdušnom a tmavom priestore pri teplotách do 35 °C. Takto si zachovajú silnú arómu aj výraznú farbu.

    Zdroj: Shutterstock

    Vytvorte malé kytičky a sušte ich zavesené kvetmi nadol v suchom, vzdušnom a tmavom priestore pri teplotách do 35 °C.

    Levanduľa je známa upokojujúcimi účinkami. Vďaka siliciam, ktoré obsahuje, tak pozitívne vplýva na nervovú sústavu a pomáha aj pri nespavosti. Taktiež pôsobí antibakteriálne, protizápalovo a dezinfekčne. Takže je nápomocná pri hojení rán a popálenín. Pomáha pri migréne. Stačí, ak si silicou alebo olejom natriete spánky. Rovnako dobre zmierňuje bolesť svalov po preťažení. Využíva sa aj pri dne. Treba spomenúť aj to, že je dobrým pomocníkom pri prechladnutí. Kloktadlo totiž pomôže s upokojením a liečením podráždeného hrdla. A taktiež pomôže vylúčiť hlieny.

    Je tiež obľúbenou bylinkou, ktorá sa využíva pri príprave rôznych druhov kozmetických prípravkov a parfumov. Prospieva pokožke, ktorú trápi problém s akné, ale aj vlasom, keď čelíte nadmernému vypadávaniu. Môžete ju využiť pri príprave domácej kozmetiky.

    Choroby, škodce a iné problémy vám priblížime na nasledujúcej strane >>>

    Biely povlak na rastline zväčša signalizuje hubové ochorenie. Levanduľu, hlavne ak ju nemáte len ako okrasnú, ale chcete využívať kvety, je lepšie najskôr úplne zostrihať a počkať, či sa vám podarí ochorenia zbaviť. Ak nie, radšej ju zlikvidujte.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak používate levanduľu ako bylinku na prípravu liečiv či kozmetiky, tak nie je vhodné používať na ňu chemické postreky.

    Suché škvrny na listoch sú najčastejšie prejavom toho, že levanduľa bola napadnutá hubou Septoria lavandulae. Listy postupne odumierajú a vám neostáva nič iné len siahnúť po chemických prípravkoch.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.