Reklama

Zima praje bylinkám: Aj v chladnom januári príroda ponúka svoje poklady. Využite ich!

Bylinky, najmä tie divoké, sú tu pre všetkých. A áno, aj v zimnom období.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ponorte sa s nami do témy divých, známych aj menej známych druhov. Poodchýľme spolu pomyselné dvierka vedúce zo záhrady plnej ušľachtilých byliniek a liečivých rastlín do sveta, kde sú doma rastliny divé, často nazývané burinou.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:10
Remaining Time 0:10
Loaded: 60.13%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Januárový Záhradkár odštartuje nový rok vo veľkom štýle

    Chuťou pripomína hrášok

    Bežná, nenápadná, niekedy vytrvalo prehliadaná, pre niekoho otravná hviezdica prostredná (Stellaria media) je príkladom rastliny s úžasným prínosom pre zdravie človeka. Jej šťavnatý vzhľad, obsah nutričných látok a tiež chuť z nej robia výborného spoločníka práve v zimnom období, keď sú naše telo a imunita ťažko skúšané. Aj počas zimy je možné zberať z nej mladé výhonky. Chuť je príjemná, podobná hrášku a majú ju rady aj deti, preto ak chcete začať s divými bylinkami, hviezdica je na to priam stvorená.

    Hviezdica prostredná je veľmi rozšírenou rastlinkou. Je kozmopolitným druhom. Nájdeme ju prakticky v každom druhu pôdy od nížin až do horských oblastí. Najviac sa jej bude dariť v úrodnej a humóznej pôde. Je nízka, s poliehavými stonkami, ktoré sú pokryté jemnými chĺpkami. Tvorí husté koberce. Drobné lístky sú protistojné, vajcovité, na konci špicaté, v dolnej časti stonky rapíkaté, v hornej sediace. Kvitne drobnými bielymi kvietkami pripomínajúcimi hviezdičku. Plodom je viacsemenná tobolka. Na jednej rastlinke ich dozrieva niekoľko tisíc, vysemeňujú sa postupne, udržujú si veľmi dobrú klíčivosť. Na chránených miestach kvitne počas celého roka vrátane miernejších zím.

    Hviezdica je jedlou a tiež liečivou rastlinkou. V tradičnom lekárstve v Ázii a Afrike sa čaj z hviezdice používal na liečbu respiračných ochorení a tráviacich problémov. Tiež znižuje cholesterol a bohatým obsahom flavonoidov, tanínov a tiež aj saponínov pôsobí antibakteriálne a tlmí zápal v tele. Má vyšší obsah draslíka. Odvar môžete použiť aj na ošetrenie poranenej či problémovej pokožky. Je účinným prostriedkom pri rekonvalescencii po vyčerpávajúcom ochorení. Zberajte ju na miestach, ktoré sú čisté a pred použitím ju premyte.

    Ozdoba trávnika a šalátu

    Sedmokráska obyčajná (Bellis perenis) je vytrvalá, drobnejšia divá bylinka, s prízemnou ružicou listov. Päť až desať centimetrov vysoké stvoly nesú biele až ružovkasté kvietky. Plodom je nažka. Nájdete ju v trávnikoch, na medziach a lúkach. Kvety sa používajú na zdobenie rôznych jedál. Droga obsahuje silicu, saponíny, trochu mastného oleja, horčiny, živicu, sliz, antoxantín, organické kyseliny. Ako zimná bylinka odhlieňuje, podporuje liečbu pľúcnych chorôb a tiež je nápomocná pri kožných ochoreniach. Sedmokráska kvitne niekedy aj pod snehom a jej lístky môžete zberať aj počas zimy a obohatiť si jedálniček. Chuťou pripomína polníček. Obsahuje zaujímavé množstvo vitamínu C.

    Do smoothie i do kadidla

    Hoci mu nevenujete pozornosť, v zime môže byť nápomocný kuklík mestský (Geum urbanum). Nájdete ho v celej Európe. Je to trváca, rozkonárená bylina, porastená chĺpkami. Má trojaké listy. Spodné, v prízemnej ružici sú lýrovitoperovité, v strednej časti nájdete krátkostopkaté, trojdielne a s väčšími prílistkami, vrchné sú jednoduché. Kvitne žltým kvetom s piatimi kališnými lístkami. Po odkvitnutí sú nažky zakončené háčikom, čo je stratégiou rastliny pri šírení do okolia. Podzemok sa zberá na jeseň a v zime lístky plné cenného chlorofylu obohatia smoothie. Opatrnosť je na mieste pri tehotenstve a počas dojčenia a pri deťoch. Podzemok obsahuje fenolové glykozidy (aj mierne jedovatý geosid), klinčekovú silicu eugenol, pripomínajúcu vôňu pravého klinčeka, živicu. Droga pôsobí zvieravo pre obsah trieslovín a tiež dezinfekčne. Lieči ďasná, zápal žalúdočnej sliznice, hnačku a problémy s trávením. Odvar pomáha aj zvonka na zapálenú kožu.

    Ich pokusy dostať sa k vám bližšie zrejme nevítate s nadšením. Ich vytrvalé bytie stojí za zmenu uhľa pohľadu. Skúste sa k nim priblížiť a oceniť to, čo ponúkajú. Chuťou niekedy neohúria a je potrebné, aby ste si dopriali čas, kým si zvyknete, ale obsah minerálnych látok, vitamínov a iných vzácnych látok z nich robí silných podporovateľov imunity počas celého roka.

    Kuklík do polievky i do vína

    Vo farmácii sa kuklík mestský používa na prípravu galeník: čaje, odvary, nálevy. Môžete ho použiť aj namiesto pravého kvetu klinčeka či škorice. Podzemok sa môže pridávať do polievok alebo prívarkov. Tiež ho môžete použiť aj pri výrobe likérov a ozvláštni aj chuť vína.

    Príprava odvaru: 15 g drogy zalejte pohárom vriacej vody a lúhujte 10 min.

    Silnejší odvar pomáha zvonku ako sedací kúpeľ pri hemoroidoch: 2 PL nasypte do 0,5 l vriacej vody. Vlejte do vane. V zimnom období ho nájdete v podobe prízemnej ružice.

    Na rany aj proti kašľu

    Zimné obdobie je náročné a jednou z veľmi osožných divých byliniek a liečivých rastlín je aj slez. Zberať môžete všetky druhy slezu. Slez nebadaný, maurský, lesný. Líšia sa výskytom, veľkosťou a farbou kvetu. Účinkom sú podobné. Slez obsahuje sliz, ktorý má zvlhčujúci a zjemňujúci účinok na sliznice dýchacích ciest, ale aj tráviaceho systému a priaznivo vplýva aj na močový mechúr. Okrem slizu obsahuje aj vitamín C, triesloviny a silice, ktoré podporujú imunitný systém, tiež hojenie rán a pôsobí ošetrujúco na namáhanú pokožku.

    Slez lesný (Malva sylvestris) nájdete na rumoviskách, popri múroch, pri cestách, v krovinách. Listy má dlaňovité, päť- až sedemlaločnaté. Má veľké kvety ružovej farby. Pri sušení zmodrajú. Slez nebadaný (Malva neglecta) je drobnou rastlinou s poliehavou stonkou, s listami so stopkou a päť- až sedemlaločnatou čepeľou. Kvietok je drobnejší, bledoružový. Plod je terčovitý, zložený z viacerých tvrdiek, jedli ich rady deti. Nájdete ho tiež na rumoviskách, na dvoroch, záhradách, popri plotoch. Obsahuje veľa liečivého slizu a trieslovín. Používa sa na kloktanie pri angínach a pri dráždivom kašli, tiež ako obklad na poranenú pokožku.

    V zimnom období sa väčšinou používajú liečivé rastliny v ich sušenej podobe, ale určite stojí za to, aby ste si na prechádzke alebo cielených výletoch za čerstvou dávkou výhonkov či lístočkov priniesli domov čerstvú dávku zdravia. Stačí naozaj malé množstvo. V rastlinách čakajúcich na jar je sústredené množstvo ochranných látok, a preto stačí naozaj malé množstvo.

    — Ing. Noémi PÉTEROVÁ, bylinkárka

    Počas kvitnutia ho obíďte

    V zimnom období nájdete aj drobné lístky blyskáča jarného (Ficaria verna). Rastlinka s hľuzovitými koreňmi má stopkaté listy, okrúhlosrdcovité, plytko zúbkaté. Kvitne skoro na jar, kvety sú zlatožlté, lesklé. Plodom je nažka. Rastie na vlhkých pôdach, v lesoch, krovinách, sadoch. Vňať obsahuje jedovaté alkaloidy chelidonín a cholerytrín. Používala sa na liečbu bradavíc, svrabu. Počas kvitnutia je jedovatý, preto ho zberajte pred kvitnutím a len mladučké lístky.

    Vychutnajte si ho čerstvý

    Zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea) obsahuje triesloviny, horčiny, silice, kyselinu rozmarínovú, flavonoidy, vitamín A, C a draslík. Podporuje trávenie, vylučovacie ústrojenstvo, zmierňuje kŕčové žily. Jeho plazivé výhonky môžete zberať aj počas zimy a pridávať do šalátov, polievok, smoothies. Tak, ako pri všetkých divých bylinkách, stačí malé množstvo. Obsahujú totiž oveľa viac účinných zdraviu prospešných látok. Do jedál ich pridávajte v surovom stave.

    Zahoďte nervozitu za klobúk

    Lipkavec mäkký (Galium mollugo) spoznáte ľahko, rád sa „pritúli“, prilepí na šaty. Stonka niekedy narastie až do metrovej dĺžky, je poliehavá alebo vystúpavá. Má kopijovité lístky usporiadané v praslenoch po 5 až 8. Kvitne riedkym kvetenstvom bielej farby. Plodom je dvojnažka. Používa sa ako diuretikum pri ťažkostiach s močovým mechúrom, posilňuje imunitu a lymfatický systém, zmierňuje kŕče, pomáha pri málokrvnosti a slúži ako podpora pri rakovine jazyka a obrne hlasiviek. Zvonka lieči vyrážky a popáleniny. Pomáha pri nervozite a nepravidelnej činnosti srdca. Obklady na čelo zmierňujú bolesť hlavy. Zberať a pridávať do jedál ho môžete aj počas zimy. Je zelený a svieži aj pod snehom. S množstvom to nepreháňajte, stačí trochu. Obsahuje voňavý kumarín, látku, ktorá pri nadmernom použití pôsobí toxicky, spôsobuje malátnosť, ochrnutie, u tehotných žien potrat. V čajových zmesiach s medovkou, listom jahody a ostružiny pôsobí upokojujúco.

    Počas zimy je možné zberať pŕhľavu, listy púpavy, skorocelu a naďalej tak môžete využívať ich benefity.

    — Ing. Noémi PÉTEROVÁ, bylinkárka

    Zastaví krvácanie a podporí chuť do jedla

    Krvavec menší (Sanguisorba minor) a krvavec lekársky (S. officinalis) sú divé bylinky, ktoré sú si účinkami podobné. Vzhľadom a nárokom na prostredie sa líšia. Krvavec menší je vysoký 10 až 40 cm. Rastie na suchších stanovištiach, okrajoch lesov, násypoch. Listy sú perovité, ostro pílkaté. Kvety má nenápadné, zelenkavé. Je jemnejšej chuti. Krvavec lekársky je vyšší a má kvety tmavočervené. Uprednostňuje vlhšie stanovištia.

    Oba sú mrazuvzdorné. Používali sa na zastavenie krvácania, tiež ako prísada do vín a likérov na podporu trávenia, povzbudenie chuti do jedla. Môžete ho zberať aj počas zimy. Priebežne zberajte mladé lístky z listovej ružice. Použiť ich môžete ako prísadu na obohatenie polievok či nátierok. Listy majú príchuť pripomínajúcu orechy alebo uhorku.

    Bohatý na vitamín C

    Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) nájdete na lúkach, pri cestách. Je jednou z divých byliniek, ktorá podporuje obranyschopnosť, má protizápalové účinky, priaznivo pôsobí na tráviaci trakt, lieči rany a eliminuje tvorbu jaziev, zlepšuje kvalitu spánku, pomáha pri dráždivom čreve, lieči kašeľ a astmu. Prízemná ružica listov kopijovitého tvaru aj počas zimy poskytne mladé lístky na spestrenie a obohatenie jedálnička. Obsahuje veľa vitamínu C, glykozid aukubín, triesloviny a sliz.

    Detoxikujte aj počas zimy

    Mlieč zelinný (Sonchus oleraceus) bol využívaný v minulosti ako zelenina a liečivá rastlina. Nájdete ho po celom svete okrem veľmi studených oblastí. Je to jednoročná alebo aj ozimná divá bylina. Z prízemnej ružice vyrastá stonka vysoká neraz aj 120 cm. Je obrastená mäkkými a sivozelenými listami. Kvitne žltými kvetmi. Na stanovište nie je náročný, rastie v záhradách, na lúkach, poliach, pri cestách. Vyhovujú mu pôdy bohaté na dusík. Z liečivých účinkov je zaujímavé sedatívne pôsobenie, pomáha pečeni, biela šťava vytekajúca z rastliny lieči bradavice, odreniny a tiež preležaniny. Rastlinka pôsobí proti bolesti, má antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové a detoxikačné účinky. Je bohatý na vitamíny A, B, C, minerály, chlorofyl, bielkoviny, antioxidanty. V zimnom období môžete jeho mladé lístky pridávať do polievok, šalátov, smoothies, použiť ako špenát. Má sladkastú a jemne horkú chuť.