Reklama

Karfiol je zo všetkých hlúbovín najnáročnejší: Takto dopestujete výstavné kusy

Karfiol je obľúbená hlúbovina, no náročná na vlahu aj živiny.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Hoci pestovanie karfiolu v záhradách nie je také samozrejmé ako pri ostatných hlúbovinách, za skúšku to stojí. Úrodu môžete zberať takmer po celý rok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Netradičné farebné KARFIOLY sa pestujú aj na SLOVENSKU
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Dôvodom pestovania karfiolu sú silne zdužinatené súkvetia zložené z krátkych nahustených výhonkov s ešte nerozvinutými púčikmi. Ak by ste úrodu včas nepozberali, ružice sa postupne roztvoria, biele sfarbia do zelena, výhonky predĺžia na stonky a púčiky rozkvitnú do žltých kvetov. Ružica tak stratí konzumnú hodnotu. A keďže karfiol patrí k zelenine s vysokou výživovou hodnotou, je ľahko stráviteľný a v kuchyni má mnohostranné využitie, bola by to veľká škoda.

    Karfiol je zo všetkých hlúbovín najnáročnejší na zásobovanie vlahou a živinami. Ak sa rastlinám nedostane potrebná starostlivosť, tvoria malé riedke ružice s hrubými vláknami. Karfiol preto môžete s úspechom pestovať len na kvalitnej pôde. Ideálna je hlboko spracovaná piesočnato-hlinitá alebo hlinito-piesočnatá s vysokým obsahom humusu a minerálnych živín.

    Na jeseň treba hriadku zrýľovať a do pôdy zapracovať dostatok organického hnojiva, najlepšie dobre vyzretého maštaľného hnoja. Myslite na to, že karfiol je výhradne zelenina 1. trate a u nás sa pestuje len z predpestovaných priesad. Výhodné je, že rastliny krátkodobo znesú mráz do -5 °C, čo umožňuje dopestovať i neskoré odrody určené na jesenný zber.

    Zdroj: Shutterstock

    S predpestovaním priesad, ktoré chcete na hriadky vysadiť v druhej polovici mája až v júni, začnite v apríli.

    Pestovanie skorých odrôd

    V teplejších oblastiach môžete už po 10. apríli vysádzať silné predpestované priesady s koreňovým balom priamo na voľné hriadky. Úrody sa tak dočkáte už v prvej polovici júna. Priesady si pripravte sejbou v krytých priestoroch v januári až vo februári alebo si ich kúpte na trhu.

    Pred vysádzaním musia byť dobre otužené, aby zniesli aj prípadný slabší mráz. Istotou však bude ich nočné prikrývanie prenosným fóliovým krytom, bielou netkanou textíliou alebo starými plastovými črepníkmi. Zároveň tak podporíte rast a urýchlite zber o 5 až 10 dní.

    Zdroj: Shutterstock

    V teplejších oblastiach môžete už po 10. apríli vysádzať silné predpestované priesady s koreňovým balom priamo na voľné hriadky.

    Karfiol zo skorej sejby saďte do sponu 50 x 40 až 50 x 50 cm. Znamená to, že na štvorcový meter budete potrebovať 4 až 5 priesad. Skoré odrody saďte len tak hlboko, ako rástli v zakoreňovačoch. V apríli ešte nie je pôda taká prehriata, hlbšia výsadba by preto mohla spomaliť vývin rastlín a oddialiť čas zberu.

    Začiatkom mája nezabudnite na dostatočnú výživu, aby ste podporili tvorbu veľkých ružíc. Použite viaczložkové hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ktorý má pozitívny vplyv na výšku úrody z pohľadu hmotnosti ružíc. Po prihnojení rastliny vždy výdatne zalejte.

    Vysádzanie v máji

    S predpestovaním priesad, ktoré chcete na hriadky vysadiť v druhej polovici mája až v júni, začnite v apríli. V tomto prípade už môžete siať priamo do voľnej pôdy. Zvolená hriadka by však mala byť chránená pred vetrom. Dobré je na jej povrch rozhodiť pred sejbou hrubšiu vrstvu kompostu alebo substrátu na báze rašeliny a jemne ho zapracovať hrabľami. Podporíte tak zdravý vývin priesad a tvorbu silného koreňového systému. Po májovom vysadení priesad na konečné hriadky do sponu 50 x 50 cm ich výdatne zalievajte a pôdu kyprite. V júni rastliny prihnojte prvýkrát a opäť na začiatku tvorby ružíc.

    Zdroj: Profimedia

    Vedeli ste, že existujú aj fialové či zelené odrody karfiolu? Zberajte len toľko ružíc karfiolu, koľko práve potrebujete. V chladničke vydržia v dobrom stave len 2 až 4 dni. Pri dlhšom uskladnení sa zhoršuje chuť, mení farba a tvorí pleseň.

    Na neskorý jesenný zber

    Neskorý karfiol na jesenný zber treba vysiať do 20. júna, vo vyšších polohách do konca mája na voľný záhon, do pareniska alebo skleníka. Dobré je použiť stredne skoré odrody a spon 5 x 5 cm, pričom do pôdy vždy vložte spolu dve semená aspoň centimeter hlboko. Po vzídení priesady jednoťte a nechajte len najsilnejšiu.

    Na pestovanie neskorého karfiolu si môžete zvoliť hriadky, z ktorých ste pozberali šaláty, skoré zemiaky alebo strukoviny, určite sa však vyhnite hlúbovinám. Po predplodine ich zbavte všetkých pozberových zvyškov, odburiňte a pripravte na vysádzanie priesad. Ak je pôda kyslá, na vápnenie dolomitickým vápencom myslite už pri pestovaní predplodiny.

    Deň pred plánovaným presádzaním priesady výdatne zalejte, aby sa po ich vybratí z pôdy na korienkoch udržalo dostatočné množstvo zeminy a vy ste ich tak mohli presadiť spolu s koreňovým balom. Ak si kúpite hotové priesady, posledný termín, keď ich ešte môžete vysadiť, je posledná júlová dekáda. Odporúčaný spon je v závislosti od odrody 50 x 50 až 60 x 50 cm. Priesady do pôdy poriadne zatlačte a výdatne zalejte.

    Aj pri tomto spôsobe pestovania platí, že v čase tvorby ružíc rastliny vyžadujú prihnojenie viaczložkovým hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Karfiol, ktorý do konca septembra nevytvorí dostatočne veľké a na zber vhodné ružice, chráňte pred prvými jesennými mrazmi prenosným fóliovým krytom alebo bielou netkanou textíliou.

    Zdroj: Profimedia

    Najvhodnejším obdobím na vysádzanie karfiolových priesad do skleníka alebo fóliovníka je začiatok marca.

    Pestovanie v skleníku

    Najvhodnejším obdobím na vysádzanie karfiolových priesad do skleníka alebo fóliovníka je začiatok marca. Ideálny spon je 30 x 40 až 40 x 40 cm. Rastliny prvýkrát prihnojte začiatkom apríla, druhú dávku živín dodajte na začiatku tvorby ružíc.

    Choroby, škodce a iné problémy vám priblížime na nasledujúcej strane >>>

    Karfiol je náročný na molybdén a bór. Pri nedostatku sa zle vyvíja, tvorí nekvalitné, hnedé alebo žiadne ružice (vyslepuje). Ideálne je preto prihnojovať viaczložkovými hnojivami, v ktorých nechýbajú stopové prvky, ako je napríklad Cererit.

    Zdroj: Shutterstock

    Karfiol je náročný na molybdén a bór.

    Na zachovanie bielej farby ružíc bolo treba pri odrodách so sklonom k žltnutiu zalamovať alebo zväzovať listy. Dnes sú však už mnohé vyšľachtené tak, že prirodzene uzavretá listová plocha ružice zakrýva.

    Výhodou jesenného pestovania karfiolu je, že sa vyhnete problémom s vývinom riedkych ružíc bez typickej farby, chuti aj mnohým škodcom. Navyše môžete hriadku obohatiť o zelené, fialové či oranžové odrody.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.