Ostružina malinová (Rubus idaeus) je rozšírená v celej Európe, v západnej, vo východnej Ázii aj v Severnej Amerike. Rod Rubus zahŕňa až 50 pôvodných druhov a asi 250 medzidruhových krížencov. Preto azda nikoho neprekvapí, že väčšina európskych odrôd malín pochádza z kríženia poddruhov ostružiny malinovej európskej (R. i. subsp. idaeus) a ostružiny malinovej americkej (R.i. subsp. strigosus).
Maliny sú samo- i cudzoopelivé, pričom peľ prenáša hmyz. Plodom je súplodie kôstkovičiek. Maliny môžu byť guľovité, kužeľovité aj valcovité, červené, oranžové i žlté. Dôležité je, že plod sa dobre oddeľuje od dužinatého kvetného lôžka.

Od pravých malín po krížence
Z pomologického hľadiska sa odrody malín a černíc rozdeľujú na:
- Pravé maliny: Najčastejšie sú červené, niekedy žlté, plody sa dobre oddeľujú od dužinatého lôžka.
- Černice: Hlavne čierne plody s neoddeliteľným dužinatým lôžkom.
- Malinočernice: Plody môžu byť žlté, ružové, fialové, červené, čierne... Zberajú sa s kvetným lôžkom, ale chýba im typická malinová aróma. Zväčša ide o krížence R. occidentalis s európskymi druhmi a odrodami.
- Prechodné typy: Týmto termínom sa najčastejšie označujú medzidruhové krížence malín a černíc.
Pre záhradkára je najdôležitejšie rozdelenie odrôd podľa času dozrievania. Existujú totiž raz rodiace s úplným dvojročným životným cyklom, ktorým v prvom roku z adventívnych púčikov koreňového krčka narastú silné výhonky. Počas nasledujúcej vegetácie sa rozkonária a na krátkom obraste väčšinou v júli zarodia.
- Poloremontantné odrody zarodia asi na 5 percentách výhonkov ešte v tom roku, v ktorom narástli, na zvyšku až v ďalšej sezóne.
- Remontantné odrody sa vyznačujú tým, že 80 až 90 percent výhonkov prinesie plody už v sezóne, v ktorej narástli (v auguste až v septembri) a v nasledujúcom roku (v júli) zarodia opäť. U nás môže hlavne v chladnejších oblastiach nastať problém s nedostatočným vyzrievaním a s následným vymŕzaním výhonkov.
Maliny treba zberať v čase plnej zrelosti, keď majú charakteristickú chuť a arómu.