Reklama

Rudbekie rozžiaria jesenné záhony: Sú to krásne náhrady letných slnečníc

Rudbekia vyniká sýtožltými, oranžovými alebo hnedobordovými kvetmi.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Keď sa svieže farby leta stanú minulosťou, v záhrade zavládne pokoj a na záhonoch ostáva už len zopár vytrvalcov. Medzi nimi vynikajú sýtožlté, oranžové alebo hnedobordové kvety rudbekie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Tipy pre dlhokvitnúcu záhradu: Takto bude dokonalá!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta) je trsovitá rastlina dorastá do výšky 30 až 100 cm, čo závisí od podmienok, v akých sa pestuje, alebo od odrody. Kvety sa skladajú z tmavého vypuklého stredu a jazykovitých okvetných lístkov, ktoré môžu byť jednoduché alebo aj plnokveté, vo farbách od sýtožltej cez oranžovú po hnedočervenú až bordovú, môžu byť aj dvojfarebné. Vyznačujú sa dlhým obdobím kvitnutia od júla až do jesene. Vďaka veľmi pevnej a vzpriamenej stonke a žiarivým farbám kvetov sa využívajú na viazanie čerstvých i sušených kytíc. Je mrazuvzdorná do -20 °C.  

    Zdroj: Profimedia

    Bohatú násadu kvetov zabezpečíte pravidelným polievaním a hnojením najmä v letnom období.

    Semienka sa vysievajú už v marci do pareniska alebo do zakoreňovačov. Prvé rastlinky sa obvykle objavia už po týždni. Na záhon sa vysádzajú až v polovici mája. Na dobrý rast potrebujú humóznu, mierne kyslú až slabo zásaditú pôdu a slnečné stanovište. Aby dobre zakorenili, po výsadbe ich treba polievať. Napriek starostlivosti sa môže stať, že niektoré odrody rudbekie nekvitnú. Vytvoria len mohutný koreňový systém, stonky s veľkým množstvom listov a rozkvitnú až v nasledujúcom roku. Kvitnú od leta až do neskorej jesene, dokonca ich nepoškodí ani slabý mráz. Bohatú násadu kvetov zabezpečíte pravidelným polievaním a hnojením najmä v letnom období. Neskoro na jeseň, keď už rastliny odkvitnú, alebo skoro na jar ich môžete zrezať.

    Zdroj: Profimedia

    Bohatú násadu kvetov zabezpečíte pravidelným polievaním a hnojením najmä v letnom období.

    V tomto ročnom období už nie je veľa rastlín, ktoré svojimi kvetmi krášlia záhradu. Jesenné záhony obvykle tvorí echinacea, astry alebo rôzne rozchodníky. Všetky sú vhodnými spoločníkmi pre rudbekiu, ale asi najkrajšia je kombinácia s vysokými trávami. Ozdobnica čínska alebo perovec spolu s jej žiarivými farbami kvetov vytvárajú v záhrade tú správnu jesennú náladu. Rudbekie vyniknú v zmiešaných záhonoch aj v nádobách.

    Zdroj: Profimedia

    Rudbekie vyniknú v zmiešaných záhonoch aj v nádobách.

    Listy rudbekie sú lákadlom pre húsenice a skočky. Rastliny nepolievajte na listy, budú náchylnejšie na múčnatku a septóriovú škvrnitosť listov. Keďže rudbekia nepatrí k dlhovekým trvalkám a z roka na rok sa jej kvitnutie oslabuje, po troch až štyroch rokoch si zadovážte nové rastlinky.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.