Reklama

Aby záhrada prekvitala a priniesla bohatú úrodu: TOP 12 PRÁC, na ktoré treba myslieť v máji

Príjemné májové dni sa určite spájajú s jemnou vôňou plnou kvetov pivónií.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

S teplými dňami sa zvyšujú nároky rastlín na vodu a živiny, je potrebné im ich dopriať v maximálnej možnej miere. Bohatú násadu plodov ovocín by ste mali zredukovať, prebierka sa odrazí na kvalite. Rozmanité druhy škodcov už šarapatia, nedovoľte im ničiť úrodu a adekvátne zakročte.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nahliadnite do májového vydania časopisu Záhradkár
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Zdroj: Shutterstock

    Patria k máju

    Príjemné májové dni sa určite spájajú s jemnou vôňou plnou kvetov pivónií, ktorým sa najlepšie darí v polotieni vo výživnej hlinitej pôde. Na začiatku kvitnutia pivonkám doprajte plné hnojivo s obsahom vápnika, ktoré rozhoďte okolo rastlín a plytko zapracujte. V čase kvitnutia zalievajte len mierne, pričom dbajte, aby sa neorosili listy. Vyššia vlhkosť totiž spôsobuje ich napadnutie plesňou sivou, ktorú treba zlikvidovať už v zárodku zrezaním napadnutých listov.

    Nezabudnite ani na oporu, ktorú budú kvety v plnom kvete potrebovať. Jednoduchý a lacný spôsob je drevený kolík, ku ktorému celý trs pripevníte špagátom. Estetickejšia je dizajnová opora. Zaiste neodoláte zberu kvetov. Nerežte príliš hlboko, aby na rastline ostalo čo najviac listov.

    Zdroj: Shutterstock

    Bez vody to nepôjde

    Už od sejby je voda dôležitá na rast a vývoj rastlín. Jej prvotným zdrojom sú zrážky, ktorých prípadný nedostatok pomáha vykryť závlaha. Ideálna voda na zavlažovanie je dažďová alebo zo studne. Pri zavlažovaní, najmä počas horúcich dní, o kvalite závlahy rozhoduje aj teplota vody, ktorá by sa mala rovnať teplote vzduchu. Nemenej dôležitý je aj spôsob zavlažovania. Korene rastlín vlahu prijmú najlepšie, keď polievate priamo ku koreňom skoro ráno alebo večer dávkou približne 7 l na 1 m².

    Závlaha postrekom slúži predovšetkým na zníženie výparu vody listami, keď počas leta korene nedokážu pokryť nároky nadzemnej časti. Na udržanie vlahových potrieb rastlín pomáha aj pravidelné kyprenie. Týmto jednoduchým úkonom sa zníži výpar vody z pôdy, rozruší sa pôdny prísušok, pôda sa prevzdušní.

    Zdroj: Shutterstock

    Všimnete si ho, až keď vysadíte

    Nevábne vyzerajúci medvedík obyčajný (Gryllotalpa gryllotalpa) je v záhrade prítomný po celý rok. Nápadne na seba upozorňuje práve od mája do júna, keď sa pári a samičky kladú vajíčka. V noci vylieza zo svojho podzemného úkrytu, často poletuje nad zemou a cvrliká. Samičky si hľadajú miesto vhodné na vybudovanie hniezda v hĺbke 10 až 20 cm, pričom prehryznú korienky aj čerstvo vysadených priesad, ktoré sú tak odsúdené na zánik. Chodbičky, ktoré si medvedík v záhrade vytvorí, sú najlepšie viditeľné po daždi, keď je pôda v mieste chodbičiek vyvýšená a na hriadke vytvára pásiky. Škodlivosť medvedíka obyčajného naberá na obrátkach so zvyšujúcou sa populáciou. Jedna samička totiž nakladie až 300 vajíčok, z ktorých sa do troch týždňov liahnu nymfy. Kým dospejú, prejdú niekoľkými vývojovými štádiami. Práve tesne po vyliahnutí im veľmi chutí. Nepohrdnú humusom, jemnými korienkami mrkvy, zemiakov, kapusty, strukovín, kalerábu. Mimoriadne im chutia sadenice plodovej zeleniny, ale zgustnú si aj na drôtovcoch a dážďovkách.

    V ničení rajčiakov či papriky sa môžete pokúsiť medvedíkovi zabrániť, no pripravte sa na dlhý boj. Na pomoc si objednajte parazitické hlístice. Za skúšku, podľa našich čitateľov, stojí otrava účinná na slizniaky a slimáky, môžete ich skúsiť lapiť do pasce s hnilými zemiakmi alebo im nalejte do chodbičiek vodu so saponátom, keď vylezú, skúste ich pochytať.

    Zdroj: Shutterstock

    Čas na výsadbu póru

    V druhej polovici mesiaca vysádzajte na hriadky pór. Vyberajte tú časť záhrady, kde v minulom roku nebola pestovaná cibuľa ani cesnak. Vyhovuje mu pôda ťažšia, bohatá na humus. Na rozdiel od cibule je pór náročnejší na obsah dusíka, ktorý treba doplniť vyhnojením pôdy síranom amónnym. Priesady vysádzajte do riadkov vzdialených 30 cm, v riadku na vzdialenosť 12 až 15 cm. Na lepšie ujatie skráťte na priesadách listy aj korene približne o tretinu dĺžky. Aby ste docielili požadovanú dlhú vybielenú časť, sadenice vysádzajte dostatočne hlboko.

    Hoci je ešte len máj, už pri výsadbe myslite na ochranu proti mínerke pórovej. Preto po vysadení ponechajte po obvode hriadky priestor na upevnenie bielej netkanej textílie, ktorou porast v júli zakryjete. Textília musí okraj hriadky presahovať približne o 20 cm.

    Zdroj: Shutterstock

    Krtko nie je škodca

    Z prítomnosti krtka v záhrade nie je nadšený žiadny pestovateľ zeleniny či majiteľ anglického trávnika. Tvorbou chodbičiek poškodzuje korene nielen úžitkových rastlín. Niekedy spôsobí vyvrátenie celej rastliny, ktorá následne odumrie. Z iného uhla pohľadu je však krtko účinný likvidátor medvedíka obyčajného, ktorý v záhrade dokáže napáchať nenapraviteľné škody.

    Ak vám aj napriek tomu krtko veľmi prekáža, pokúste sa ho odpudiť nastrúhaným cesnakom či handrou namočenou v naftalíne, ktoré vložíte do jednej z chodbičiek. Vyskúšať môžete aj solárny či ultrazvukový odpudzovač.

    Zdroj: Shutterstock

    Potrava pre včely

    Podpora opeľovačov je aj v malej záhrade na dosiahnutie pestovateľského úspechu mimoriadne dôležitá. Pestovaním medonosnej facélie vratičolistej včely nakŕmite, jej korene prevzdušnia pôdu, a zároveň poslúži na zelené hnojenie. Čerstvá aj sušená saturejka je chutná korenina nápomocná pri ťažkostiach s trávením. Jej pyskovité kvietky sú od júna do októbra pastvou pre včely.

    Neváhajte ju pestovať v kyprej pôde na teplom slnečnom stanovišti. Môžete ju vysadiť na záhon s levanduľou, šalviou či rozmarínom, ktoré sú tiež v čase kvitnutia zdrojom potravy pre včely. V okrasnom záhone im zachutí nektár z kocúrnika, slnečnice aj klinčeka čínskeho.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Prospeje všetkým

    Pravidelná prebierka plodov ovocných drevín je každoročná povinná jazda, bez ktorej sa nezaobíde žiadny ovocinár. Ak je správne a dobre vykonaná, má pozitívny vplyv na kvalitu ovocia, hlavne na veľkosť plodov. Strom sa vďaka prebierke nevysilí, nehrozí mu striedavá rodivosť. Prebierku vykonávajte po prirodzenom opade plodov, pri kôstkovinách v máji, pri jadrovinách v júni. Slabé, deformované, choré či poškodené plody odstraňujte na jabloniach, hruškách, broskyniach, marhuliach.

    Znížením počtu plodov na výhonkoch čerešní dáte stromu šancu „vychovať“ väčšie plody. Prebierku vykonávajte ručne alebo s nožnicami. Vzdialenosť medzi plodmi po prebierke by mala ostať v rozmedzí 10 až 15 cm. Na jadrovinách v ružici plodov ponechajte len jeden, a to kráľovský plod, ktorý je najväčší. Ak je násada slabá alebo je kráľovský plod poškodený, môžu ostať aj dva.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Aby neboli horké

    Horké plody uhoriek sú prekvapením, ktoré pestovateľa po ochutnaní nepríjemne zaskočí. Veľké teplotné rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou, striedanie obdobia sucha s výdatnou zálievkou, nebodaj ešte studenou vodou, to všetko na rastliny pôsobí stresujúco. A práve stres býva príčinou horknutia plodov. Negatívny vplyv na kvalitu uhoriek má aj nevyvážená výživa dusíkom. V niektorých prípadoch je horkosť plodov odrodová vlastnosť.

    Ako tomu predísť? Už od výsadby uhorky pravidelne zalievajte, najlepšie dažďovou vodou. Dbajte na pravidelné vetranie zakrytých priestorov, v ktorých ich pestujete. Ľahšie sa sem dostane opeľujúci hmyz. Prihnojujte pravidelne hnojivom bez obsahu chlóru, na ktorý sú uhorky citlivé.

    Zdroj: Ján Tancik

    Poponáhľajte sa s ochranou

    Hoci vrtivka orechová dnes už patrí k bežným škodcom a za rok má len jednu generáciu, jej larvy dokážu napáchať významné škody na plodoch orechov. Stále proti nej nie je registrovaný prípravok na ochranu rastlín, no našťastie pomáha prevencia. Ak ste na jeseň včas pohrabali lístie a popadané plody, je menšia pravdepodobnosť, že plytko v pôde škodca prezimoval v hojnom počte. V ochrane však netreba poľaviť.

    Čo možno najskôr rozprestrite pod strom čiernu netkanú textíliu, ktorá aspoň čiastočne zabráni tejto škodlivej muche dostať sa k plôdikom a klásť vajíčka. Do koruny zároveň rozvešajte žlté lepové doštičky na signalizáciu náletu múch.

    Zdroj: Shutterstock

    Zastavte ich prírodnou cestou

    Vošky sa vo vhodných podmienkach množia závratnou rýchlosťou. Na základe signalizácie na žltých lepových doštičkách v zakrytých priestoroch nasaďte do boja parazitické osičky. Za skúšku určite stojí príprava postrekov s obsahom rastlinných výťažkov. Na vošky je účinný nálev z pŕhľavy dvojdomej, ktorý pripravíte zo 100 g listov zaliatych jedným litrom vody. Aby mal nálev účinok, musí odpočívať 24 hodín. Následne ho stačí precediť a aplikovať na postihnuté rastliny. Kto chce, môže použiť dostupné insekticídy povolené na použitie v zakrytých priestoroch, musí však počítať s tým, že ublíži nasadeným užitočným organizmom.

    S voškami sa už koncom apríla stretnete aj na ovocných stromoch. Pri zistení ich prítomnosti je nutné čím skôr začať s ochranou dostupnými prípravkami.

    Zdroj: Shutterstock

    Rastlinami na riasy v jazierku

    Teplé počasie vyhovuje riasam, ktoré v jazierku vytvárajú „vodný kvet“. Do boja s nimi sa pustite mechanicky pomocou sieťky. Takto z vody vyberiete značnú časť kolónie. Do jazierka pridajte špeciálny prípravok účinný na riasy, ale neškodný pre ryby a vodné rastliny. Na trhu je ich dostupných hneď niekoľko, v špecializovanej predajni vám isto poradia k vašej spokojnosti. K eliminácii rias prispeje aj vodnianka žabia (Hydrocharis morsus-ranae), ktorú vám neodporúčame hľadať vo voľnej prírode, kde patrí k zákonom chráneným druhom, ale zakúpiť si ju. Rastlina s drobnými bielymi kvetmi voľne pláva na hladine, pričom svoje vysoké nároky na živiny uspokojuje koreňmi pod hladinou. Vodu tak ochudobňuje o látky dôležité pre metabolizmus rias.

    Pri výbere rastlín konkurujúcich riasam si však vopred overte, ako sa daný druh správa. Napríklad ponúkaná eichhornia nafúknutá (Eichhornia crassipes), známa ako vodný hyacint, svieti na zozname inváznych rastlín škodlivých pre ryby a iné vodné organizmy. Pri masovom premnožení mení prúdenie vody, zamedzuje prieniku slnečných lúčov do vody a odkysličuje vodu.

    Zdroj: Shutterstock

    Už môžu von z pivnice

    Na prelome apríla a mája v závislosti od počasia môžete vysádzať prezimované hľuzy mečíkov, kán a georgín. Hľuzy mečíkov vysádzajte prednostne na slnečné miesto chránené pred vetrom, najlepšie tam, kde ste ich v minulom roku nepestovali. Prebudené hľuzy s klíčiacimi púčikmi vysádzajte do vopred skyprenej pôdy vyhriatej aspoň na 10 °C do hĺbky 20 až 30 cm. Medzi riadkami dodržte vzdialenosť 40 až 50 cm, v riadku uložte hľuzy od seba na šírku rovnajúcu sa priemeru hľuzy do hĺbky 10 cm. V hustejšej výsadbe si rastliny poskytnú vzájomnú oporu pred vyvrátením.

    Kto má dostatok miesta, môže sadiť redšie, ale nesmie zabudnúť na oporný špagát alebo drôt. Na dopestovanie bohatých kvetov mečíkom doprajte živiny a vodu. Zavlažujte ku koreňom. Zavlažovanie postrekom sa neodporúča najmä na začiatku a počas kvitnutia, lebo voda kvetom nerobí dobre.

    Zdroj: Shutterstock

    1. Na bohaté kvitnutie a vzdušný porast zhluky hľúz georgín pred výsadbou rozdeľte. Po rozdelení má na každej hľuze ostať jeden zdravý viditeľný púčik.

    Zdroj: Shutterstock

    2. Hĺbku výsadby voľte tak, aby nad púčikmi bola 5 cm vrstva pôdy. Príliš hlboká výsadba spomalí vzchádzanie a zvýši napadnutie rastlín chorobami.

    Zdroj: Shutterstock

    3. Vzrastovo väčšie odrody saďte do trojuholníkového sponu 50 x 50 cm, nízke odrody môžete sadiť hustejšie na 20 až 30 cm.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.