Reklama

Ako si navrhnúť záhradu BEZ ARCHITEKTA? Držte sa týchto 7 RÁD a nepochybíte

Skúsený záhradný architekt sa dokáže pozrieť na vašu záhradu úplne inými očami a nájsť riešenia, ktoré by vás ani vo sne nenapadli.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Nielen pekný interiér, ale aj prostredie, do ktorého je váš dom zasadený, hrá veľmi dôležitú úlohu. Upravená záhrada pôsobí upokojujúco. Ale dobre navrhnutá záhrada plní aj funkčnú stránku. Bez nej by to bola len nepoužiteľná výkladná skriňa. Pri navrhovaní vlastnej záhrady preto...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Zákon hovorí jasne: Pes na reťaz nepatrí!

    1. Nezabudnite na prieskum

    Nielen stanovenie si základných požiadaviek na vašu záhradu je jedným z prvých a najdôležitejších faktorov. Máte deti? Potom budete potrebovať v záhrade tieň. Chcete si v nej niečo pestovať? Naopak, potrebujete slnko.

    Zdroj: Atelier Flera

    Krásne a ukážkové záhrady sú väčšinou návrhmi záhradných architektov. Zveriť svoju záhradu do rúk profesionálov je to najistejšie. Ale čo ak si chcete navrhnúť záhradu sami?

    Kam dopadá tieň od susedov? Aké zloženie má pôda? Máte domáce zviera? Alebo plánujete väčšie rodinné akcie s grilovačkou... to všetko sú veci, ktoré potrebujete mať zodpovedané ešte pred samotným začatím realizácie a plánovania záhrady. Uvedomte si aj veľkosť, umiestnenie, terén, poveternostné podmienky a všetko, čo so záhradou súvisí.

    2. Plánujte do detailov

    Zdroj: Atelier Flera

    Skúsený záhradný architekt sa dokáže pozrieť na vašu záhradu úplne inými očami a nájsť riešenia, ktoré by vás ani vo sne nenapadli. Rozplánuje záhradu tak aby bola očarujúca počas celého roka s meniacimi sa zákutiami kvitnúcich rastlín, či zaujímavých kompozícií kríkov rôznych odtieňov, veľkostí a tvarov.

    Na základe toho, na čo ste prišli pri prieskume, si veci naplánujte. Práve od plánu bude závisieť stanovenie vášho rozpočtu. Kde budete nakupovať? Zameriate sa na semienka či hotové rastliny? Je to lacnejšie online alebo v kamennom obchode? Budete mať dosť času na starostlivosť, alebo si vyberiete menej náročné a takmer bezúdržbové rastliny? Skúste sa porozhliadnuť aj po susedoch, rodine, priateľoch, či sa akurát nezbavujú drevín alebo rasltín, ktoré by ste vy využili.

    3. Stanovte si rozpočet

    Zdroj: pinterest/darlingmagazine.org

    Rozpočet si buď naplánujte detailne alebo ten hrubý navýšte.

    Ak si budete realizáciu záhrady robiť vo vlastnej réžii, možno vás to vyjde lacnejšie, avšak myslite na to, že budete potrebovať mnoho času. A tiež sa môže stať, že niektoré veci nebudú celkom podľa vašich predstáv, prípadne vám nevyjdú tak, ako ste plánovali. Rozpočet vychádza z vášho plánu. Spravte si prehľad cien materiálov, rastlín. Rozpočet robte buď detailne, do poslednej skrutky, alebo ho po spočítaní ešte navýšte. Nikdy neviete, čo nečakané sa vyskytne. Lepšie je byť pripravený.

    4. Farba, výška, textúra

    Predtým, než začnete vkladať do nákupného košíka osivo či predpestované rastliny, poriadne si premyslite, čo kam dáte. Zvoľte si farebnú schému, myslite na výšku dospelých rastlín a tiež na ich textúru. Farebnej schémy sa držte, konečný dizajn vašej záhrady tak bude jednotný a bude ladiť.

    Zdroj: Grand Garden

    Krušpány použil záhradný architekt ako líniu ohraničujúcu záhony a tiež v guľovitej podobe ako prvok v záhonoch. Oba strihané tvary kontrastujú s voľne rastúcimi trvalkami, trávami a aj cibuľovinami.

    Nedávajte príliš veľa farieb do jedného priestoru, nevyzeral by ucelene ale chaoticky. Výnimkou sú výsadby lúčnych kvetov, ale to len preto, že ich kvietky sú jemné, navzájom ladia a nie je medzi nimi nič, čo by na seba ťahalo pozornosť až príliš. Vyberajte si rastliny v rôznych výškach a textúrach, výsadby tak budú zaujímavejšie.

    5. Posvieťte si na to

    Zdroj: pinterest/bhg.com

    Osvetlenie dokáže do záhrady vniesť výnimočnú atmosféru.

    Veľmi často sa pri budovaní záhrady zabúda na osvetlenie. A pritom niet nad atmosféru, ktorú dokážu svetlá v záhrade v noci vyčarovať. Osvetlite chodník, použite lampióny, prípadne osvetlite aj niektoré rastliny, bujné porasty tráv alebo stromčeky. Využívať môžete aj solárne osvetlenie, trh je toho plný.

    6. Udržiavajte ju

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Tento trik vás dostane! Vytvoriť dokonalý okraj trávnika nebolo nikdy ľahšie
      Zdroj: https://www.instagram.com/p/CCGiV6Mp_J6/

      Realizácia záhrady je len prvým krokom. To hlavné príde až potom. Je to údržba. Starajte sa o trávnik, vytrhávajte burinu, zalievajte. Už pri plánovaní ste si povedali, koľko času máte na záhradu. Ak ho máte menej, zamyslite sa nad kúpou robotickej kosačky alebo samozavlažovacích systémov. Alebo zapojte do prác v záhrade deti! Budú aspoň na vzduchu, mnoho sa pri tom naučia a vy budete mať o pomocníkov viac.

      Lemovanie zaručí čistý vzhľad

      Zdroj: Archív NMH

      Vyvýšený záhon je dobrou voľbou.

      Okraje sú tou časťou záhrady, vďaka ktorej jej môžete dať čistý a zjednotený vzhľad. Vysaďte na okraje svojej záhrady kvetinové záhony, ktoré budú lemovať trávnik alebo kamene chodníka. Princíp lemovania je aj použitie vyvýšených záhonov, ktoré sú čoraz obľúbenejšie aj u nás. Vďaka lemovaniu bude vaša záhrada vyzerať omnoho viac organizovanejšie.

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.