Aprílové VÝSEVY zeleniny na voľné HRIADKY sú v plnom prúde! Na čo nezabudnúť?
9. 4. 2024, 6:01 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Shutterstock
Po prvých jarných výsevoch do krytých priestorov a predpestovaní sadeníc teplomilných druhov konečne nastal čas naplno sa pustiť do práce a s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi vysiať semienka na hriadky do voľnej pôdy.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zdroj: pinterest/revealgreatskin.com
Koreň mrkvy rastie v hrobčekoch rovno a nemusí prekonávať tvrdé vrstvy pôdy.
Koreňová zelenina
Pre úspešné pestovanie je dôležité semená zasiať čo najskôr, aby semenáčiky využili zimnú vlahu a odbúrali sa látky brániace klíčeniu. Vyrovnané korene mrkvy, petržlenu i paštrnáka dosiahnete pestovaním vo vyvýšených hrobčekoch. Skoré odrody mrkvy vysievajte už v marci, stredne skoré a neskoré odrody na uskladnenie vysejte v apríli a v máji do riadkov vzdialených asi 30 až 40 cm do hĺbky 1 až 2 cm. Po vzídení prerieďte na 3 až 8 cm. Redšiu sejbu dosiahnete zmiešaním osiva s pieskom.
Zdroj: Marcela Šišoláková
Pestovaním mrkvy či petržlenu na hrobčekoch predídete v ťažkej pôde neželanému vetveniu koreňov.
Článok pokračuje na ďalších stranách...>>>
Zdroj: pinterest/highmowingseeds.com
letná odroda ‘Viola’
Reďkovka
Síce patrí medzi prvú jarnú zeleninu pestovanú v krytých priestoroch, vysiať ju možno aj na voľné hriadky alebo ju využiť ako značkovaciu plodinu koreňovej zeleniny. Zvoliť však treba odrody určené na celoročné pestovanie, ako je napríklad ‘Lada’, ‘Parat’ , ‘Ester’, ‘Viola’, ‘Belana’, ‘Kvinta’, ‘Tercia’ a iné. Sejte do riadkov vzdialených 20 cm a do hĺbky asi 1,5 až 3 cm. Trpezlivým výsevom približne na tri centimetre ušetríte neskôr čas potrebný na pretrhávanie.
Zdroj: shutterstock
Ak vysejete červenú repu aj v júli alebo auguste, budete sa tešiť zo solídnej úrody ešte v septembri a októbri. Posledné buľvy treba pozberať pred prvými mrazmi.
Repa červená
Aj pri minime starostlivosti vytvorí chutné buľvy plné zdraviu prospešných látok. Osivo vysievajte do riadkov vzdialených 30 až 40 centimetrov od polovice apríla až do polovice mája. Mladé rastlinky pretrhávajte v riadku na vzdialenosť 8 až 10 centimetrov. Červená repa nie je náročná na pôdu ani zálievku. Nepáči sa jej len v príliš kyslých či kamenistých pôdach. Zalievajte len v obdobiach najväčšieho sucha.
Zdroj: Canva
Bôb obyčajný záhradný (Faba vulgaris var. major) patrí k najskorším rastlinám na hriadkach.
Bôb
Je bohatý na obsah bielkovín, železo, draslík, vápnik a iné prospešné minerály. Na rozdiel od fazule sa vysieva na hriadky skoro na jar. Podľa oblasti zvyčajne už od polovice marca až do apríla. Osivo sejte do riadkov vzdialených 15 až 30 cm do hĺbky 4 cm. Semienka vyklíčia do týždňa a vzídu asi do dvoch týždňov. Hriadky udržiavajte čisté bez buriny a v období sucha doprajte rastlinám vlahu.
Zdroj: shutterstock
Listový šalát
Listová zelenina
Na hriadky vyskúšajte vysiať šalát ľadový, rímsky, hlávkový letný, rukolu, endíviu či ázijské druhy šalátov. Potrebujú slnečné miesto, dostatok vlahy a neutrálnu pôdu. Osivo šalátov vysievajte koncom marca až v priebehu apríla plytko do riadkov vzdialených 20 až 30 cm a rastliny po vzídení vyjednoťte na vzdialenosť 30 až 40 cm. Silnejšie rastliny môžete presadiť na inú hriadku alebo využiť na postupnú konzumáciu ako mikrozeleninu. Rukolu vysievajte každé dva týždne na postupný zber.
Zdroj: Shutterstock
Hrach vysievajte do kyprej pôdy v druhej alebo tretej pestovateľskej trati. Pôda čerstvo hnojená organickým hnojivom je nevhodná. Medzi riadkami nechajte odstup 30 cm, v riadku vysievajte na vzdialenosť 5 cm. Hrášok sa dá pestovať aj v dvojriadkoch. Špeciálne nároky na pestovanie nemá, ale je dobré mu dopriať oporu, aby nepolíhal.
Hrach
V našich klimatických podmienkach sa vysieva od konca marca do konca apríla. Síce ho možno vysiať aj skôr, ale pre nedostatok tepla nebude klíčiť ani rásť a nabobtnané osivo nakoniec vyhnije. Semená vysievajte na vzdialenosť 3 cm do riadkov vzdialených minimálne 30 cm a do hĺbky asi 5 cm. Po vysiatí povrch pôdy utlačte. Keďže hrach má hlboký koreňový systém, je zbytočné ho zavlažovať. Vyšším odrodám doprajte oporu, inak poľahnú a zospodu začnú zahnívať.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Kapusta a ostatné hlúboviny si rozumejú s kôprom alebo borákom. Výbornú chuť kapuste dodá napríklad rumanček. Zeler ju zas chráni proti hrdziam.
Hlúboviny
Síce skoré a letné odrody kapusty sa pestujú z predpestovaných priesad, neskoré vhodné na skladovanie môžete vysievať priamo na záhon v druhej polovici apríla až začiatkom mája, a to v spone 50 x 60 cm asi 2 cm hlboko. Podobne vysejte aj kel neskorý. Ružičkový kel sa najčastejšie pestuje z predpestovaných priesad, priama sejba na záhon je možná iba v teplejších lokalitách, a to v polovici apríla. Na zber v auguste až v septembri môžete vysiať aj kaleráb neskorý v spone 35 x 40 cm alebo karfiol v spone 45 x 55 cm.