Bohatá úroda RAJČÍN: Super TIPY, ako ich vysadiť a pestovať
30. 5. 2024, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:42)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pestovanie rajčín sa nekončí dopestovaním kvalitných priesad. Pravá zábava a výzva sa začína až po ich zasadení do záhrady. Poradíme vám pár užitočných trikov ako sa čo najjednoduchšie dopracovať k bohatej úrode pri minimálnej námahe a načo netreba zabudnúť pri ich sadení a pestovaní.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
Rajčiaky saďte šikmo a hlboko.
Saďte ich šikmo a hlboko
Keďže rajčiny vytvárajú nové korienky pozdĺž stonky, nebojte sa ich zasadiť čo najhlbšie a hlavne šikmo. Zväčšite tým objem koreňovej sústavy, rastliny budú pevnejšie, odolnejšie, čo sa neskôr odzrkadlí v bohatej úrode.
Viac TIPOV nájdete na ďalších stranách! >>>
Zdroj: Shutterstock
Rajčiaky saďte na vodu.
Vodou nešetrite
Vykopte hlbokú výsadbovú jamku, vložte do nej priesadu a zahrňte do dvoch tretín pôdou. Potom polejte až po okraj a počkajte pokým voda dokonale vsiakne. Zalejte ešte raz alebo aj dvakrát a nakoniec zahrňte jamku suchou zeminou až po okraj. Takto vysadené rastliny nemusíte polievať aj týždeň, nakoľko suchá zemina zabráni výparu.
Zdroj: Shutterstock
Nezabudnite na nástielku
Vhodnou nástielkou ušetríte veľa času, ktorý by ste inak strávili ničením buriny a zároveň predídete nadmernému vysušovaniu pôdy. Zvoliť môžete netkanú textíliu alebo neskôr hriadky nastlať slamou.
Zdroj: Jana Jarabincová
Myslite na zavlažovanie
Nezabudnite počas sadenia osadiť tesne vedľa priesad obyčajný plastový črepník. Voda sa pri polievaní dostane priamo ku koreňom a cez dierky nádoby bude dávkovaná postupne.
Zdroj: Shutterstock
Odstraňujte zalístky
Pri pestovaní kolíkových odrôd je odstraňovanie bočných výhonkov nevyhnutné, nakoľko odoberajú z rastliny živiny na úkor plodov. Nikdy ich však nezrezávajte nožnicami alebo nožíkom, riskovali by ste prenos vírusových chorôb. Radšej ho uchopte dvomi prstami, čo najbližšie pri báze a opatrne vylomte.
Zdroj: Canva
Rajčiny sa radia medzi ovocie a nie zeleninu, hoci sa často využívajú do slanej kuchyne,
Zalievajte s rozumom
Rajčiaky majú silný koreňový systém, ktorý je schopný získať vlahu aj z hlbších vrstiev pôdy. Najvhodnejšie je ich polievať raz za niekoľko dní podmokom, no vyššou dávkou vody, ktorá sa dostane až ku spodným koreňom. Určite sa vyhnite polievaniu na listy, riskovali by ste šírenie hubových ochorení, najmä plesne zemiakovej.
Zdroj: pinterest/thisismygarden.com
Použité nožnice by mali byť sterilné, aby sa medzi jednotlivými rastlinami neprenášali choroby reznými ranami.
Nepreháňajte to s odstraňovaním listov
Áno, zalístky a spodné listy sa odstrániť musia, no prehnané odlistenie narobí viac škody ako úžitku. Nadmerné odstránenie listov znižuje fotosyntézu, čím sa obmedzí tvorba cukrov a aromatických látok v dozrievajúcich plodoch. Síce plody dozrejú rýchlejšie, ale na úkor ich chuti. Navyše počas slnečných dní sa plody môžu ľahšie spáliť.
Zdroj: Viera Weissová
Pestovanie rajčín pod strechou.
Pestovanie pod strechou
Ak chcete ochrániť paradajky pred dažďom a hnilobou, vyskúšať ich pestovať ako naša čitateľka Viera, ktorej sa takýto spôsob pestovania veľmi osvedčil.
Zdroj: Pinterest/Ginger Chirgwin
Pestovanie paradajok
Pestovanie na špirálach
Ak ste si ako oporu zvolili špirály, častokrát musíte riešiť problém s ich stabilitou. Pri ich lepšom preskúmaní však zistíte, že sa na ich hornom konci nachádza dierka na prevlečenie drôtu alebo motúzu. Najlepšie teda urobíte, ak na konci riadkov osadíte pevné koly, natiahnete drôt a špirály k nemu hornou časťou pevne pripevníte.
Zdroj: Shutterstock
Pestovanie rajčiakov v nádobách.
Pestovanie v nádobách
Ak rajčiaky pestujete v nádobách, vyberte im miesto pod strechou domu s južnou expozíciou. Strecha ich ochráni pred dažďom, stena sa počas dňa nahreje a počas noci uvoľní teplo, čím vytvorí priaznivú mikroklímu a zároveň rastliny ochráni pred vetrom.