Čo robí ZÁHRADKÁR začiatočník v JÚNI? Na TOTO si určite nájdite čas
1. 6. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Mária G., Archív redakcie
S nástupom pekného počasia a dlhých teplých večerov aj vy akosi prirodzene trávite viac voľného času v záhrade. Čo najviac si ho spríjemnite, zdokonaľujte záhony, odpočívajte, vytvorte si vlastný kúsok raja.

Trendom posledných rokov je čiastočná sebestačnosť. Veríme, že ste mysleli na svoje maškrtné jazýčky a okrem okrasných rastlín ste dopriali miesto úžitkovým či už ovocným krom a stromom, alebo zeleninovým hriadkam. Už neplatí to, čo kedysi. Úžitková záhrada sa už striktne neoddeľuje od okrasnej. Elegantné pestovanie zeleniny vo zvýšených záhonoch posúva túto časť záhrady bližšie k domu. A to priamo k terase či dokonca do predzáhradky.
Zdroj: Shutterstock
Po troch či štyroch rokoch je najlepšie jahodový záhon zrušiť a založiť nový, na inom mieste.
Ak ste vysadili jahody, ríbezle, čerešne, vysiali špenát, hrach, reďkovku, šalát a mnohé iné, už určite zberáte prvú úrodu. Rozkvitnuté trvalky vhodné na rez už možno krášlia vašu jedáleň či obývačku. To je najväčším zadosťučinením správneho záhradkára.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: Canva
Pestujte bylinky aj na balkóne. Budete mať čerstvé koreniny vždy poruke.
Bylinky na dosah ruky
Ak často grilujete, ste fanúšikom domácich limonád a na zimu sa vyzbrojujete domácimi čajmi, určite sú bylinky pre vás dôležitou súčasťou záhrady. Dobrá správa je, že takmer všetky bežne používané bylinky si dokážete vypestovať priamo v záhonoch alebo v nádobách. Či už zvolíte stavbu bylinkovej špirály, posadíte bylinky do vyvýšených záhonov, moderných črepníkov, alebo ich nedbalo „postrkáte“ medzi okrasné rastliny, chybu neurobíte. Dokonca môžete využiť aj ich ďalšie účinky, ako napríklad variant zeleného hnojenia (nechtík) či odpudzovanie škodcov (kocúrnik, aksamietnica), alebo zlepšenie chuti rajčiakov (bazalka).
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Jún je vhodným obdobím na výsadbu dvojročiek, ako sú napríklad sirôtky.
Výsadba pokračuje
Dobrou správou pre vás určite je, že kontajnerované rastliny môžete pokojne nakupovať a vysádzať aj počas tohto mesiaca. Výhodou je aj fakt, že na rastlinách už nevidíte len holé, prípadne pučiace konáriky, ale v plnej kráse ukazujú listy, kvety a niektoré aj plody. A výsledný efekt po výsadbe takýchto rastlín je určite iný ako po výsadbe v marci. To s nami iste budete súhlasiť. Jún je vhodný mesiac na vysievanie dvojročiek, ako sú nezábudky, sedmokrásky, sirôtky, cheiranty či zvončeky. Vysievajte ich na prípravný záhon na jeseň, keď sú rastlinky silnejšie, presadíte ich na určené miesto v okrasnom záhone.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: pinterest/motherearthliving.com
Doplnková závlaha má veľký význam a vplyv na úrodu.
Bežná starostlivosť
V teplých dňoch nezabúdajte na závlahu. A to nielen črepníkových výsadieb a zeleniny, ale aj okrasných rastlín. Rastlinky sú ešte mladé a dlhodobé sucho by bez vašej pomoci určite neprežili. Ak máte tú možnosť, zberajte dažďovú vodu. Tá je pre rastliny lepšia. Nadmernému výparu vody zabraňujte vhodnou nástielkou – pokosenou trávou v tenkej vrstve, kôrou, štiepkou, slamou… Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety (predĺžite tak čas kvitnutia rastlín), odstraňujte suché a poškodené časti. Kontrolujte uviazanie rastlín k oporným kolom, výskyt chorôb a škodcov. Pravidelne odburiňujte, burinu jednoznačne nenechajte vykvitnúť. Rastliny môžete prihnojiť. Trávnik koste a zalievajte. Kry, ktoré kvitli na jar, môžete teraz zrezať a vytvarovať.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
Zdroj: Canva
Kapucínka väčšia patrí navyše medzi silné prírodné antibiotiká.
Voňavá a zatienená terasa
Posedenie, terasu či altánok môžete zatieniť nielen slnečníkom, markízou alebo slnečnou plachtou. Využite popínavé rastliny. Z drevín sú najobľúbenejšie ruže, plamienky, vistéria, zemolez a iné s krásnymi a voňavými kvetmi. Využiť však môžete aj aktinídiu a pochutiť si na jej sladkých plodoch. Spoľahlivé sú aj letničky, z ktorých spomeňme napríklad hrachor voňavý, kapucínku, fazuľu šarlátovú, povojník, pupenec alebo tunbergiu.