DATLE sú liekom: 10 zaujímavostí, ktoré ste o nich pravdepodobne (ne)tušili
19. 12. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Aj keď nie sú naším tuzemským ovocím, sušené datle sú obľúbenou súčasťou každého sviatočného stola. Viete, aké tajomstvá v sebe ukrývajú a prečo si ich dopriať nielen na Vianoce?
Zdroj: Adel Hana
Zdroj: Adel Hana
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Zdroj: Shutterstock
Datle prirodzene rastú v púštnych oázach.
1. Najstaršie ovocie na svete
Podľa odborníkov patria datle medzi najstaršie pestované ovocie a na základe fosílnych nálezov sa na našej planéte vyskytovali už pred viac ako 50 miliónmi rokov. Prirodzene rastli v púštnych oázach severnej Afriky, v okolí Perzského zálivu či v kolíske ľudskej civilizácie, v Mezopotámií. Egypťania z nich vyrábali víno, spomínajú sa tiež v Biblii či v Koráne, pre moslimov sú posvätné a počas Ramadánu nenahraditeľné. V starovekom Ríme boli listy datľovníka symbolom víťazstva.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: ZDRAVIE
Nepečené orechové guľky Potrebujete : 200 g pomletých vlašských orechov, 130 g práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 1 bielok, pár lyžíc griotky, 30 g sušených datlí, 30 g sušených fíg, 15 g hrozienok Na obaľovanie: 50-70 g nadrobno posekaných vlašských orechov, 2-3 lyžice griotky na potretie Sušené ovocie pomeľte a pridajte ostatné ingrediencie. Spracujte hladké cesto a vytvarujte guličky. Namočte ich do griotky a obaľte posekanými orieškami.
2. Najstaršie prírodné sladidlo
Hovorí sa im aj chlieb púšte či koláč chudobných. Na Blízkom východe patria k obľúbeným zdrojom potravy už po tisícky rokov, kde sú základnou zložkou mnohých tradičných receptov. Vďaka vysokej energetickej hodnote a obsahu prospešných látok boli pre beduínov v nehostinných podmienkach púští rýchlym zdrojom energie a sily. Dnes sú po celom svete obľúbené ako prírodné sladidlo v smoothies, koláčoch a raw cukrovinkách.
Zdroj: Shutterstock
Zo všetkého ovocia majú datle najvyššiu energetickú hodnotu.
3. Z ovocia dodajú najviac energie
Zo všetkého ovocia majú datle najvyššiu energetickú hodnotu. Sto gramov čerstvých datlí obsahuje 107 kcal, sušených 277 kcal a zároveň zabezpečia tretinu doporučenej dennej dávky vlákniny. Obsahujú minimum tukov, žiadny obsah bielkovín, ale až 70 percent sacharidov. Sú zdravšou náhradou cukroviniek, výborným zdrojom vitamínov a skvelo ich využijete na túre či pri športe, kedy zaručia rýchly a zdravý zdroj energie.
Zdroj: Adel Hana
Farmár počas zberu datlí v Deír al-Baláhu v centrálnej časti pásma Gazy 30. septembra 2021. Zber datlí zvyčajne začína začiatkom októbra po prvom daždi. Jedna datľová palma môže ročne vyprodukovať 70 až 140 kg plodov ročne. Svetová ročná produkcia datlí predstavuje 8,5 milióna ton, pričom najväčšími producentmi sú krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky.
4. Plody paliem
Datle sú plody datľovníka pravého (Phoenix dactylifera) a botanicky sa radia ku kôstkoviciam. Podľa odborníkov je táto rastlina pravdepodobne najstarším kultivovaným stromom na svete, ktorý sa pestuje viac ako päťtisíc rokov. Do nového sveta ho doniesli španielski misionári až začiatkom 19. storočia. Datľovníky môžu dorásť až do výšky tridsať metrov a z jedného strapca s hmotnosťou osem a viac kilogramov sa môže získať okolo tisíc datlí. V súčasnosti sa pestuje viac ako 200 odrôd (Medjool, Barhi, Deglet Noor, Mazafati, Sayer či Thoory), z ktorých sa vyrába sirup, alkohol či ocot.
Zdroj: Pinterest/Raza
Medjool datle
5. Tajomstvo Medjool datlí
Táto kráľovská odroda datlí patrí medzi najchutnejšie a najkvalitnejšie. Vyniká plnou medovou chuťou a omnoho väčšími a šťavnatejšími plodmi. Síce na prvý pohľad medjool datle vyzerajú ako sušené, v skutočnosti však ide o čerstvé ovocie. Po zbere sa totiž mrazia, čím stratia istú časť tekutín, no zároveň si zachovajú plnú chuť. Iste vás poteší aj fakt, že neobsahujú žiadne konzervačné látky a vynikajú vyšším obsahom vápnika či vlákniny.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Tyramín obsiahnutý v datliach však môže zapríčiniť migrénu.
6. Pre lepšie trávenie
Vysoký obsah vlákniny v datliach má priaznivý vplyv na trávenie. Ovplyvňujú peristaltiku čriev, nedráždia žalúdok a pomôžu pri zápche. Vyvolajú pocit nasýtenia, no zároveň dodajú potrebné množstvo energie. Majú protizápalové účinky, regulujú činnosť enzýmov a podporujú správne fungovanie pečene. Obsiahnuté taníny zabraňujú poškodeniu buniek a pomáhajú zmierňovať zápaly. Na Blízkom Východe sa odpradávna používajú na upokojenie podráždeného žalúdka.
Zdroj: Shutterstock
Datle obsahujú tryptofán, dôležitý hormón pre kvalitný spánok.
7. Lepší spánok a nervy
Sušené datle sú výborným zdrojom draslíka, niacínu, železa, selénu, horčíka, medi i vápnika a priaznivo ovplyvňujú celý nervový systém. Kyselina pantoténová udržiava fyzickú i psychickú rovnováhu, dodáva vitalitu a zvyšuje koncentráciu. Datle zároveň obsahujú tryptofán, ktorý stimuluje produkciu melatonínu, dôležitého hormónu pre kvalitný spánok. Vitamíny skupiny B cez deň však zároveň podporia sústredenosť a zabojujú proti stresu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
datle
8. Zlepšia zdravie srdca a kostí
Obsiahnuté antioxidanty zabraňujú ateroskleróze, čím znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Vitamín K pomáha udržiavať zdravé kosti, horčík a draslík prispieva k správnej činnosti svalov, nervov a zároveň znižujú krvný tlak.
Zdroj: shutterstock
Pozor na vrásky!
9. Pre krásnu pokožku a vlasy
Nielen vďaka obsahu vitamínu C a D, vám datle prinavrátia mladú a žiarivú pokožku. Obsahujú tiež fytohrmóny, ktoré priaznivo pôsobia proti starnutiu a zabraňujú výskytu vrások. Datle sú taktiež bohaté na obsah železa, ktorý má nielen dôležitý vplyv pri chudokrvnosti, ale podporuje tiež krvný obeh a rast vlasov.
Zdroj: Shutterstock.com
Vyskúšajte datle nielen do raw koláčov.
10. Pre tehuľky
Ak očakávate prírastok do rodiny, datle si smelo doprajte. Okrem vyššie spomenutých blahodarných účinkov, poskytnú celý rad cenných vitamínov a minerálov, dodajú vám energiu a zároveň zabránia vzniku hemeroidov a posilnia svaly maternice.